profil

Czy warto oszczędzać energie?

poleca 85% 1059 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

,?Dlaczego warto oszczędzać??


Aby funkcjonował współczesny świat, by mogły pracować wszystkie maszyny, fabryki i człowiek mógł wygodnie i spokojnie Szyc, potrzeba ogromnych ilości energii. Większość tej energii dostarczają surowce energetyczne: ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel.
Wykorzystanie paliw kopalnianych do produkcji energii elektrycznej niesie za sobą wiele zanieczyszczeń i niebezpieczeństw dla człowieka i jego środowiska. Dlatego człowiek powinien wykorzystać w pełni inne, przyjazne dla środowiska naturalnego źródła energii, których nie brakuje na naszej planecie. Są nimi miedzy innymi: Słońce, wiatr, woda a nawet niektóre rośliny.

W dzisiejszym świecie jest już oczywiste, że nowe generacje samochodów zużywają coraz mniej benzyny, oszczędzając tym samym zmniejszające się zasoby naturalne oraz obciążając środowisko mniej szkodliwymi spalinami. Tak samo naturalne powinno być obniżenie zużycia energii elektrycznej. Bez oszczędzania energii będzie ona droga, a jej dyspozycyjność będzie niewystarczająca. Przyspieszy się także proces zanieczyszczania atmosfery ziemskiej rosnącą emisją gazów cieplarnianych.
Ważną rolę w świadomym i odpowiedzialnym podejściu do oszczędzania energii odgrywa oświetlenie. Ponadto w podjęciu decyzji o oszczędzaniu energii pomaga świadomość, że można przy tym zaoszczędzić pieniądze.

Poprzez wzrost liczby ludności świata wzrasta również zużycie energii. Prowadzi to do wyczerpywania się naturalnych zasobów energii - paliw kopalnych, których zasoby z roku na rok stają się coraz mniejsze. Ponadto zwiększona konsumpcja energii powoduje powstawanie szkodliwych gazów cieplarnianych takich, jak dwutlenek węgla (CO2). Produkcja CO2 przypadająca na osobę w krajach uprzemysłowionych przewyższa wartość dopuszczalną wynoszącą 2,3 ton rocznie. Należy zdawać sobie sprawę, że globalne ocieplenie związane jest bezpośrednio ze stopniem uprzemysłowienia krajów, co wpływa drastycznie na zmianę klimatu na świecie. Oszczędzanie energii jest jednym ze sposobów walki ze zmianami klimatycznymi zagrażającymi światu. Produkcja energii elektrycznej obciąża środowisko, ponieważ wytwarzana jest w dużej części z paliw kopalnianych takich jak, np. węgiel kamienny.
Statystycy wyliczyli, że najwięcej energii marnotrawią mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej i?. Brytyjczycy. Ci ostatni nagminnie zostawiają włączone światła w pokojach, ładowarki w gniazdkach oraz trzymają w gotowości komputery i inne urządzenia elektryczne, zamiast odciąć im zasilanie. Bardzo wielu z nich wychodząc na zewnątrz zostawia dodatkowo włączone ogrzewanie. U nas niestety nie jest wiele lepiej.
Oświetlenie

- przede wszystkim nie zostawiamy zapalonych żarówek w pokoju, w którym obecnie nikt nie przebywa;
- stosujmy ściemniacze w pokojach, w których mamy wielo żarówkowe żyrandole;
- jak najwięcej i najdłużej używajmy światła dziennego;
- przy rozplanowaniu mieszkania fotele ustawmy jak najbliżej okien, by czytać jak najdłużej przy świetle dziennym;
- stosujmy przy malowaniu mieszkania jasne kolory farb (biała ściana odbija prawie 85% padającego światła);
- rozważmy zakup energooszczędnych żarówek do tych pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy;
- stosujmy, tam gdzie jest to możliwe (strych, piwnica, kuchnia), świetlówki (oszczędzają one 75% energii);
- dopasujmy źródło światła do naszych potrzeb - książkę, gazetę można czytać przy jedno żarówkowym kinkiecie zamiast przy kilku żarówkach żyrandola.

AGD

- Pamiętajmy że pralka i łazienka (pranie i mycie) to 50% energii zużywanej przez dom.
- lodówka powinna być ustawiona w chłodnym miejscu, ponieważ dobry przepływ powietrza na tylniej ściance lodówki zmniejsza zużycie energii do 15%
- używając przepływowych podgrzewaczy wody możemy zaoszczędzić do 20% energii i wody.


Zatem czy warto oszczędzać energie, czy wyjdzie to na dobre dla ludzkości?
Nad tym się musimy zastanowić, każdy z nas z osobna, i myslę, że po krótkim namyśle każdy dojdzie do tego samego wniosku, co ja, więc jeśli chcemy zaoszczędzić musimy spojrzeć na swoje urządzenia pod kątem ich mocy a więc energochłonności albo ich długiego czasu użytkowania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty