profil

Charakterystyka mojego pokolenia

drukuj
satysfakcja 80 % 123 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Charakterystyka mojego pokolenia

Młodzież początku XXI wieku jest w ogromnym stopniu różna od młodych ludzi sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Wielu dorosłych uważa, że dzisiejsza młodzież jest zła, niewychowana, arogancka, egoistyczna i zdemoralizowana, nie posiada żadnych pozytywnych cech. Wdaje im się że w czasach swej młodości byli inni...Wszystkie czasy mają swoje ideały, wzorce, obyczaje i reguły ogólnie akceptowane, które zmieniają się w każdym pokoleniu i zmieniają kolejne pokolenia ludzi. Moje pokolenie wysyła e-maile i sms-y, ogląda idola, dyskutuje na czatach, czyta fantastykę. Większość młodych ludzi za swojego ?przyjaciela? uważa komputer i telewizor. Wolą oni spędzać czas przeglądając strony internetowe lub przełączając programy w telewizorze, niż wyjść z domu i spróbować kontaktu ze sztuką. Nie szukają miejsc, gdzie mogą zobaczyć rzeczy inne, niż te, pokazywane w mass mediach. Pozwalają na to, aby ich psychika była kształtowana przez środki masowego przekazu. Dzisiejsza młodzież nie próbuje zagłębiać się w ambitne dzieła literackie. Wolą czytać komiksy, krótkie opowiadania sensacyjne lub kryminały, niż sięgnąć po znane dzieła literatury światowej. Młodzi ludzie również uważają muzea i ich zawartość za miejsca niegodne uwagi. Można w tym wypadku nawiązać do wyjść klasowych; Kiedy klasa przychodzi do muzeum, żaden z uczniów nie poświęca zbyt wiele uwagi wystawionym obrazom, rzeźbą lub innym eksponatom, lecz przechodzi koło każdego z nich bez cienia zainteresowania, chcąc wyjść stamtąd jak najszybciej. Najczęściej zdarza się tak, iż młodzież zwiedza muzea wyłącznie z przymusu. Z całą pewnością stwierdzam, iż ogromna część młodzieży nigdy nie była w takich miejscach jak teatr czy opera. Wolą oni pójść do kina na najnowszy hit, niż przyjrzeć się dziełu, na którego efekt końcowy złożyła się mozolna praca wielu osób. Nie potrafią docenić wkładu artystów, którzy muszą bez dubli zagrać bezbłędnie całą sztukę. Nie potrafią docenić ambitnego dzieła. Kolejnym przykładem złej strony życia młodych ludzi w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne branie łatwo dostępnych narkotyków oraz alkoholizm.

Ludzie dotknięci tymi problemami spychani są na margines społeczeństwa. Nikt im nie próbuje pomóc. Muszą sobie radzić sami, ale przeważnie nie potrafią. Odepchnięci przez rodzinę i społeczeństwo, tworzą własną społeczność. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po używki, które mogą przynieść im śmierć. Często rozprowadzaniem zajmują się dzieci z tak zwanych ?dobrych domów?. Droga na dno jest bardzo szybka i łatwa, niestety trudniej jest wrócić do normalnego życia. Wszyscy ?przyjaciele? się wtedy odsuwają, a właśnie wtedy powinni zostać i pomóc. Jednak jest też dobra strona medalu. Młodzież widząc nędzę w kraju i konfrontując ją z dobrobytem na zachodzie, pragnie poprawy sytuacji. Liczę, że moje pokolenie, choć skutecznie zniechęcane przez starszych, zamiast ciągle narzekać, będzie w stanie zmienić ten kraj i wprowadzić wreszcie porządek. Każde pokolenie jest pokoleniem przełomu. Przecież na dobrą sprawę przez cały wiek XX, ba! od czasów Mieszka co kilkanaście/dziesiąt lat mamy przełomy! Ostatnio technika rozwija się niezmiernie szybko i z pewnością jeszcze przyspieszy co na pewno jeszcze bardziej skróci czas do kolejnego przełomu. Umiejętność dostosowania się do ciągle zmieniających się warunków jest dla społeczeństwa niezwykle ważna. Uważam, że moje pokolenie jest tą umiejętnością obdarzone, gdyż zmiany w sposób wyjątkowy wpisane są w nasze życie od samego początku. Ufam, że dzięki temu będziemy potrafili skuteczniej niż nasi przodkowie dostosowywać się do szeroko rozumianej nowoczesności.
Niestety, istnieje także obawa przed odrzuceniem tradycyjnych wartości, które wciąż są niezbędne dla naszego istnienia jako gatunku. Już teraz można obserwować kryzys wywołany bezkrytycznym adaptowaniem przez młodzież wszystkiego, co nowoczesne. Tego właśnie obawiam się najbardziej ? odejścia od patriotyzmu i religii a zajęcie ich miejsca kultem pieniądza.
Jedną z rzeczy, właściwie już najważniejszą, rządzącą światem jest pieniądz. Młodzi ludzie zapominają o wartościach, które powinny znajdować się na pierwszym miejscu, takich jak miłość, uczciwość, dobroć, szczerość, bezinteresowność. Wszystko robi się żeby mieć a nie być. Są osoby, które
zrobią wszystko aby tylko osiągnąć swój cel. Nie interesuje ich to, że mogą innym zniszczyć życie. Są bezwzględni i nie mają skrupułów. Egoistycznie nastawiona do życia młodzież z zatraconymi powyższymi wartościami uważa, że za pieniądze można mieć i zrobić wszystko.
Jednym z kolejnych problemów z jakim stykają się ludzie z mojego pokolenia jest wciąż rozrastająca się agresja, powodująca wzrost przestępczości wśród młodzieży . Ludzkie życie jest już niewiele warte. Zabija się za nic, za nieodpowiedni wygląd. Gwałt, kradzieże, rozboje, napady, morderstwa to codzienność. Powstaje coraz więcej zorganizowanych grup przestępczych, które są coraz bardziej bezwzględne i brutalne. Młodzi ludzie mordują się nawzajem dla rozrywki po prostu z nudy... . Zbyt małe kary lub ich brak za dokonaną zbrodnie, są przyczyną poczucia bezkarności i rozrostu przestępczości na szeroką skalę.
Aspektem mającym wielkie znaczenie dla mojego pokolenia jest także integracja europejska. Od decyzji zapadających teraz w Warszawie i Brukseli zupełnie niezależnie od nas, zależeć będzie w ogromnym stopniu nasza przyszłość. Idea jedności, pokoju i współpracy w Europie jest bez wątpienia. Nasze pokolenie pragnie, jak każde poprzednie, by Ziemia przyszłości, nasza Ziemia, była pełna wolności, sprawiedliwości i pokoju. Podobne ideały w przeszłości były zawsze weryfikowane i odrzucane przez rzeczywistość. Mam nadzieje, że mojemu pokoleniu wreszcie się uda. Na pewno będzie to trudne i dziesiątki nie znanych dotąd problemów stanie na naszej drodze. Czymże jednak byłby człowiek bez ciągłego usiłowania ulepszenia świata?
Moim zdaniem mojego pokolenia nie można spisywać na straty, a jedynie korygować te słabsze charaktery, gorsze strony. Dorośli nie powinni patrzeć na nas z perspektywy swojego pokolenia, gdyż my młodzi zmieniamy się tak szybko jak szybko płynie czas. Uważam, że moje pokolenie nie jest złe, ale jest inne od pokolenia moich rodziców. Nadal kierujemy się tymi samymi wartościami, cenimy te same ideały i mamy takie same marzenia, tylko realizujemy je w inny, nowoczesny i bardziej odpowiedni do naszych warunków sposób. Pomimo pułapek zastawionych przez życie na nas, młodych ludzi, takich jak w przytoczonych argumentach (np. narkotyki, alkohol, przestępczość, pieniądz) jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia i chcemy je godnie przeżyć.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
16.2.2009 (18:55)

No wreszcie praca, która zadowoli moją nauczycielka :P

Trochę za długo jak do zeszytu ale od czego mam drukarkę i zszywacz XD

Wielkie THX ;D

7.1.2008 (21:39)

spoko praca tylko troche za dluga;p ale troche z niej skorzytalem

9.12.2007 (21:51)

Super praca :] Nie wiem co bym bez niej zrobił:D

Formy wypowiedzi