profil

Rozpowszechnianie informacji i podstawy baz danych.

poleca 85% 351 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.współczesne źródła informacji
1.1 źródło informacji-to każdy obiekt, z którego są czerpane informacje zaspokajające określone potrzeby informacyjne.
Źródła informacji:
dokumenty, osoby lub instytucje
zespół warunków: systemy, miejsca, organizacje, konferencje spotkania itp. z których czerpane są inf.

Źródła inf.- klasyfikacja
· dokumentalne- są to materialne przedmioty, które zawierają pewnego rodzaju inf. utrwaloną za pomocą pisma, obrazu, dźwięku, mowy itd.; czasami sam przedmiot może odgrywać rolę dokumentu (np. eksponat muzealny); obecnie oprócz tradycyjnego dokumentu coraz częściej mamy do czynienia z dokumentem elektronicznym, określanym jako zdematerializowana postać klasycznego dokumentu, w którym nie można dokonać zmiany;
· niedokumentalne- są to obiekty przekazujące inf., która nie jest pod żadną postacią utrwalona materialnie i przechodzi bezpośrednio ze źródła inf. do odbiorcy

Stopień przetworzenia informacji
· pierwotne- w postaci, w jakiej sporządził je autor
· wtórne- sporządzone z dokumentu pierwotnego lub pochodnego i mające wszystkie, niezmienne jego cechy pod względem treści, a często i formy (np. fotografie, kopie, skany dok. pierw.)
· pochodne- sporządzone na podstawie dok. pierwotnego lub wtórnego w wyniku opracowania według określonych reguł (np. bibliografie, kartoteki osobowe, katalog przedmiotowy)

Źródła inf. – podział
· piśmiennicze- w nich inf. jest zapisana odręcznie lub w postaci wydruku
· niepiśmiennicze- w nich inf. jest zapisana jako dźwięk, obraz statyczny, obraz ruchomy lub we wszystkich tych postaciach jednocześnie.

1.2 informacja- to uporządkowane dane, fakty mające określone znaczenie, przekazywane do odbiorcy w celu dalszego ich przetworzenia i budowania wiedzy

zarządzanie informacją- to posługiwanie się zautomatyzowanymi metodami zbierania, przetwarzania, przechowywania i udostępniania inf. w możliwie przystępnej formie

1.5 Na kompozycję tekstu składają się, między innymi, przemyślane tytuły rozdziałów i podrozdziałów, wyróżnienia i definicje ważnych słów, czytelnia i nierozpraszająca grafika na stronie, odpowiednia dobór rodzaju i koloru czcionki itp.

1.6 reguła złotego podziału polega na podzieleniu prostokątnego kadru dwiema liniami pionowymi i dwiema poziomymi na dziewięć równych części, przy czym główny motyw powinien znajdować się wzdłuż jednej z tych czterech linii. Dobrze jeżeli na równoległej do niego znalazł się motyw podobny, ale mniejszy, stanowiąc powtórzenie.

Plakat- publiczne ogłoszenie o dość dużych rozmiarach, charakteryzujące się zwięzłym tekstem i odpowiednia kompozycją plastyczną, którego celem jest przedstawienie określonych treści.

1.8 Prawo autorskie- to ogół osobistych i majątkowych uprawnień autora utworu. Mają one zapewnić ochronę jego twórczej działalności, niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.
Prawo autorskie:
1.autorskie prawa osobiste
2.prawa majątkowe
1.prawo nienaruszalności treści i formy utworu
1.prawo do rzetelnego wykorzystywania utworu
1.są „wieczne”
2. prawa majątkowe są zbywalne i wygasają z upływem czasu przewidzianego w ustawie
prawo cytatu- prawo do przytaczania bez zgody autora urywków rozpowszechnionych utworów lub drobnych utworów w całości, jednak warunkiem przytoczenia jest podanie nazwiska autora i nazwy dzieła.
Prawa autorskie trwają jeszcze 70 lat po śmierci autora.

2. Bazy danych
2.1 Baza danych – to uporządkowany zbiór inf. pewnej dziedziny, który jest zapisany w sposób ułatwiający dostęp do danych i posługiwanie się nimi za pomocą określonych poleceń.
Baza danych składa się: z rekordów, które składają się z pól. Np. jeżeli każdy rekord zawiera dane dotyczące pojedynczej osoby-nazwisko, imię, adres, numer telefonu, to każda inf. znajduje się w oddzielnym polu ( pole nazwiska, pole imienia)

Podział baz danych:
· Bazy tekstowe, zawierają inf. tekstowe np. bazy online lub na CD to słowniki, poradniki, encyklopedie; bazy teleadresowe, turystyczne, biznesowe, ustaw, norm itp.
· Bazy literaturowe, zawierają dane o publikacjach z wielu dziedzin nauki i szeroko rozumianej wiedzy. Znajdują się tam bibliografie dotyczące publikacji, ale również ich streszczenia oraz pełne teksty artykułów z elementami grafiki i zdjęciami.
Multimedialne bazy danych- zawierają oprócz inf. tekst., także inf. graf. lub dźwiękową

2.2 biblioteki, czytelnie
bibliografia- to spis książek, druków, czasopism, artykułów oraz dokumentów uporządkowany według określonych kryteriów (alfabetycznie, chronologicznie, itp.) zawierający najważniejsze inf. o utworze (np. autor, tytuł, miejsce, rok wydania)

2.7 Portal- to serwis internetowy, stanowiący dla większości mniej doświadczonych internautów bramę do zasobów i usług w Internecie
podział portali:
· Przekrojowe witryny inf., obejmujące wiele zagadnień, tzw. Portale horyzontalne;
· Portale tematyczne, obejmujące jedną dziedzinę, tzw. Wortale;
· Portale specjalizujące się w wielu dziedzinach, zwłaszcza dotyczących biznesu i transakcji miedzy firmami, tzw. Huby

Portale zapewniają :
· Dostęp do tematycznych serwisów inf. (akt. Wydarzenia, pogoda, inf. biznesowe, sport itp.);
· Dostęp do specjalistycznych baz (biznesowych, adresowych, turystycznych itp.);
· Możliwość założenia darmowego konta pocztowego oraz darmową przestrzeń serwera WWW na prywatne strony;
· Możliwość robienia zakupów online w wirtualnych sklepach i uczestniczenia w aukcjach;
· Rozrywkę sieciową (chat, wirtualne kawiarenki internetowe, gry online itp.)
Aby strona znalazła się w katalogu internetowym, należy przy jej zgłoszeniu wybrać kategorię, która najbardziej odpowiada treści strony, podać adres witryny z krótkim opisem strony oraz określić słowa kluczowe, definiujące zawartość strony.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty