profil

"Folwark Zwierzęcy" - streszczenie.

drukuj
satysfakcja 73 % 1434 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Pan Jones to niedbały, wiecznie pijany właściciel Folwarku Dworskiego, którego okrucieństwo uderza najbardziej w mieszkające tam zwierzęta. W czasie, gdy Jones i jego sąsiedzi Pilkingtonowie wyprawiają jedną z wielu libacji alkoholowych, zwierzęta zebrane w oborze słuchają mowy świni, Starego Majora. Uświadamia on swym współbraciom, iż źródłem ich nieszczęść są ludzie i uczy hymnu, który nawołuje do buntu przeciwko ich władzy.

Jones, zaniepokojony hałasem dobiegającym z zagrody, wchodzi do niej i przypadkowo zabijaja Starego Majora. Następnego dnia dwie świnie - Snowball i Napoleon przekonują zwierzęta, że powinny posłuchać wezwania Starego Majora. Kilka miesięcy później, gdy zaniedbania Jonesa wobec mieszkańców farmy stają się nie do zniesienia, te buntują się i wypędzają Jonesa wraz z żoną z folwarku. Teraz mogą same decydować o swym losie i losie farmy. Snowball zmienia nazwę gospodarstwa na Folwark Zwierzęcy. Na stodole wypisuje zaś nowe przykazania. Jest tam zakaz spania w łóżku i hasło mówiące o tym, że wszystkie zwierzęta są równe.

Życie wraca do normy. Zwierzęta pracują, a świnie nadzorują ich pracę. Snowball naucza czworonogi, przekazując im posłanie Starego Majora, które nazywa się tu animalizmem. Dla zwierząt powolnych w myśleniu, w szczególności owiec, animalizm zostaje zredukowany do hasła:"Cztery nogi dobrze, dwie nogi źle".

Po jakimś czasie zszokowane zwierzęta spostrzegają, że świnie zatrzymują mleko i jabłka tylko dla siebie. Napoleon i jego pomagier Squealer wciągają do stodoły telewizor i zwierzęta zapominają o swoich troskach. Jones natomiast ze swoimi ludźmi instaluje na farmie odbiornik radiowy, dzięki któremu może podsłuchiwać mieszkańców gospodarstwa. Ludzie postanawiają zaatakować folwark i odzyskać go siłą, jednak w zaciekłej bitwie zwierzęta raz jeszcze triumfują. Snowball bierze udział w walce i przyczynia się do wspólnego zwycięstwa. Za to Napoleon i Squealer wychodzą ze swego ukrycia w ostatniej chwili, gdy zwycięstwo jest pewne.

Kilka miesięcy później Snowball postanawia wybudować dla zwierząt wiatrak. Napoleon sprzeciwia się temu pomysłowi i wykorzystuje konflikt do przejęcia władzy. Wzywa zaciekłe psy obronne, które wyszkolił w tajemnicy przed wszystkimi, i wypędza Snowballa z folwarku. Potępia go i nazwa zdrajcą, a jednocześnie przywłaszcza sobie pomysł budowy wiatraka.
Oświadcza, że odtąd farmą rządzić będzie specjalny komitet złożony ze świń. Groźne psy uciszają najmniejszy głos protestu ze strony zwierząt.

Tymczasem dzięki podsłuchowi ludzie dowiadują się, że zwierzęta potrafią mówić. Pilkington odwiedza folwark, by nawiązać układy handlowe z Napoleonem, a na koniec rozmów zostawia mu butelkę whiskey.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (11) Brak komentarzy
28.11.2011 (21:37)

jest to ogólnie ok do przykazań -_-
Reszta zrąbana jak drzewo do spalania

2.6.2011 (20:38)

naucz się pisać poprawnie, potem oceniaj

24.5.2011 (20:36)

ty po de mna NIE MADRZYJ SIE CIESZ SIE ZE WOGOLE NAPISANO

Teksty kultury