profil

Wynalazki, które zmieniły świat

drukuj
satysfakcja 61 % 755 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

WYNALAZKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT

Kiedy ktoś ma pomysł na coś nowego i wprowadza to w życie nazywamy to wynalazkiem. Czasami wielu ludzi pracuje nad jakimś pomysłem. Innym razem jedna osoba zaczyna, a kilka osób udoskonala wynalazek. Czasami wynalazek jest tak ważny, że na zawsze zmienia sposób wykonywania pracy przez ludzi. Zarówno papier, jak i silnik parowy miały duży wpływ na rzeczywistość. Papier wynaleziono 2000 lat temu w Chinach. Do tego czasu ludzie pisali na cienkich paskach wyprodukowanych z łodyg papirusu lub ryli wiadomości w kamieniu lub drewnie. Szkot James Watt opracował silnik parowy w 1765 roku. Maszyna mogła teraz w fabrykach wykonywać ciężką pracę, do tej pory wymagającą pracy ludzkich rąk.

· Wynalezienie papieru
Po raz pierwszy wykonano w Chinach, w 105 roku naszej ery. Pracownik zaczynał od gotowania surowych włókien roślinnych, takich jak konopie lub bawełna, aż włókna zamieniły się w papkę. Następnie rozsmarowywał ją na siatce umocowanej w drewnianej ramie i umieszczał w wodzie. Po podniesieniu ramy woda ściekała, na siatce pozostawała cienka warstwa pulpy. Po wysuszeniu otrzymywaliśmy kartkę papieru.

Silnik parowy
W 1765 roku, kiedy większość pracy wykonywana była ręcznie, inżynier James Watt udoskonalił silnik parowy wynaleziony przez Thomasa Newcomena. Silnik Watta był w stanie poruszać korbami i wałkami w fabrykach i wykonywać pracę o wiele szybciej niż ludzie. Wkrótce kominy dymiły coraz bardziej, w miarę jak silniki paliły węgiel w celu uzyskania pary potrzebnej do zasilania maszyn. Maszyny produkowały tkaniny, przejęły też ciężką pracę w kopalniach. Dzięki nim statki i pociągi transportowały towary i ludzi znacznie szybciej, niż kiedykolwiek przedtem.
Statek parowy TSS Stefan Batory

Udoskonalenie silnika parowego przez Watta doprowadziło do rozwoju pociągów i statków napędzanych parą, dzięki czemu transport stał się łatwiejszy. Silnik parowy przyczynił się Angielskiej Rewolucji Przemysłowej, umożliwił przemysłowi przestawienie się z ludzkiej siły roboczej na maszyny. Wynalazek ten w istotny sposób zmienił świat, w którym żyjemy.

· Prasa drukarska
Po wynalezieniu papieru ludzie próbowali różnych metod pisania. Niektórzy korzystali z pióra i atramentu.

Inni ryli wiadomość na kawałkach drewna, malowali wycięcia atramentem i odciskali je na papierze. W 1438 roku niemiecki złotnik Johanes Gutenberg pomyślał o wykonaniu liter, które można by wielokrotnie wykorzystać i przestawiać w celu utworzenia nowego słowa. Gutenberg zbudował też maszynę nazwaną prasą, która mogła wydrukować cała stronę na raz.


Po tym jak Gutenberg wpadł na pomysł ruchomych i osobno wykrawanych liter, wynalazł też prasę drukarską. Wcześniej na literach pokrytych tuszem kładziono papier, po czym przeciągano płaskim kamieniem po papierze, żeby druk się na nim odcisnął. Przy użyciu maszyny Gutenberga powierzchnia papieru była przyciskana równomiernie. Prasa sprawiała, że praca szła szybciej, a druk był lepszej jakości niż przy wykorzystaniu starej metody.

· Żarówka
Wielu wynalazców próbowało zbudować żarówkę, ale wszystkie gasły po paru sekundach. Żarnik-drucik znajdujący się w środku żarówki i świecący pod wpływem prądu, spalał się bowiem bardzo szybko. Amerykanin Thomas Edison przetestował tysiące różnych materiałów. W 1978 roku odkrył wreszcie, iż włożony do żarówki drucik żarnikowy z włókna węglowego dostarczał światła przez ponad 13 godzin.

· Telefon
Kiedy mówimy, wysyłamy w powietrze fale dźwiękowe. To właśnie dzięki tym falom inni mogą nas słyszeć. Amerykanin Graham Bell wpadł na pomysł, by przekształcić fale dźwiękowe w impulsy elektryczne, które można przesyłać kablami. W 1876 roku Bell przeprowadził swą pierwszą rozmowę telefoniczną. Piętro wyżej, zdumiony asystent wynalazcy usłyszał nagle pochodzący z urządzenia głos, wzywający go następującymi słowami: „Przyjdź Watsonie, jesteś mi potrzeby!”

· Radio
Włoch Guglielmo Marconi skonstruował w 1896 roku pierwszy bezprzewodowy telegraf. Umożliwiał on wysyłanie wiadomości składających się z kropek i kresek ( alfabetem Morse’a). Później inni badacze ulepszyli ten system: udało im się przesłać muzykę i głos ludzki.

Pierwsza audycja radiowa została nadana w grudniu 1906 roku, przez Reginalda Fessendena. Stacja nadawcza znajdowała się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Na statkach i w domach położonych w odległości do 25 kilometrów od stacji ludzie mogli wysłuchać audycji o Bożym Narodzeniu.Angielski fizyk, John Ambrose Fleming wynalazł diodę. Jest to lampa elektoniczna wychwytująca fale radiowe. Udoskonalił on prądnicę Reginalda Fessendena i usprawnił działanie radia, zwłaszcza sposób przekazywania głosu ludzkiego.


· Samolot
Pierwszy lot samolotem odbył się w 1897 roku, dokonał go Francuz Clement Ader. Jego latająca maszyna wyposażona była w silnik parowy. Nieco później bracia Wright skonstruowali samolot na silnik benzynowy. Za skrzydłami umocowane były śmigłą, a pilot leżał na brzuchu.Pierwszy zakończony powodzeniem lot braci Wright odbył się w 1903 roku, w Stanach Zjednoczonych. Ich maszyna (Wright Flyer) wzniosła się na wysokość 284 metrów i utrzymała w powietrzu 59 sekund.


· Samochód
Pierwsze samochody posiadały z przodu kocioł wypełniony wodą. Woda w wyniku podgrzewania zaczynała przekształcać się w parę poruszającą silnik. Później wyposażono samochody w silniki spalinowe. Benzynę przechowywano wówczas w małych zbiornikach. W wyniku tego wygląd samochodów bardzo się zmienił.

Pierwszy samochód został skonstruowany przez Francuza Mikołaja-Józefa Cugnota. Działał on na parę i poruszał się z prędkością zaledwie 3,5 km/h , czyli wolniej niż idący człowiek!

Pierwsze automobile spalinowe wyglądem bardzo przypominały konny powóz. Pokazane na zdjęciach automobile zostały skonstruowane przez dwóch niemieckich inżynierów: Gottlieba Daimlera i Carla Benza.

· Pralka
Pierwsza pralka została zbudowana przez J. Kinga w 1851 r. Jej działanie opierało się na wykorzystaniu pary, a zasada działania tej pralki znacznie odbiegała od naśladowania ręcznych czynności. Pralki napędzane elektrycznie zaczęto konstruować dopiero w 1899, kiedy został wynaleziony silnik elektryczny. Jedną z pierwszych była pralka z bębnem z emaliowanego drewna, która została zbudowana w 1907 roku przez Alvę Fishera. Przez kilka następnych lat ta pralka była udoskonalana na przykład poprzez poziome lub pionowe ustawienie bębna, zmianę szybkości obrotów, itp. W Polsce przez wiele lat popularna była pralka Frania. Z czasem pralki półautomatyczne zostały wyparte przez automatyczne. Obecne pralki są udoskonalane w taki sposób iż zużywają znacznie mniej wody i energii elektrycznej niż jeszcze kilka lat temu zachowując przy tym jakość prania.

· Pieniądze
Człowiek prehistoryczny polował lub łowił ryby, by zdobyć pożywienie. Później rozwinęło się rolnictwo. Wtedy to, gdy ktoś ma przykład złowił dużo ryb, mógł wymienić je na brakujące mu zboże. Dopiero potem człowiek wymyślił pieniądze, które stały się środkiem ułatwiającym wymianę towarów. Pierwsze pieniądze pojawiły się około 1000 lat temu
w Chinach. Ówczesnymi pieniędzmi znajdującymi się w obiegu były niewiele warte monety z żelaza . Główną niedogodnością
w codziennym użyciu była obawa przed ich utratą. Przemierzający kraj kupcy, obładowani bilonem, stanowili łatwy cel dla rabusia. Wypuszczenie pieniędzy papierowych wydawało się zatem tanim i wygodnym rozwiązaniem. Były nimi pokwitowania, które wręczano kupcom za przechowywanie ich bilonu. Dopiero po 200 latach pojawiły się oficjalne pierwsze papierowe pieniądze - banknoty.
Pierwsze pieniądze papierowe wydano w Szwecji w 1661 roku.
Następnie uczyniły to:
1694 r. - Anglia, Szkocja;
1695 r. - Norwegia;
1716 r. - Francja;
1746 r. - Włochy;
1766 r. - Niemcy;
1794 r. - Polska.
Pieniądze w Polsce zaczęto bić, czyli wytwarzać monety, 1000 lat temu.
Były ze srebra i nazywały się denary . Denarami płacono przez 300 lat.
Weszły w obieg także monety ze złota - floreny i dukaty. Potem pojawiły się jeszcze talary, tynfy i szelągi.

Przedstawione w mojej pracy wynalazki zmieniły nasz świat i ułatwiły życie codzienne ludzi z całego globu.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
9.9.2011 (20:10)

hmm.. troszkę się przydało ;p

9.6.2011 (09:43)

nam pomogło kl 5a DZIEWCZYNY Z PŁYĆWI...XD

9.6.2011 (09:40)

nam pomogło kl 5 a

Typ pracy