profil

Wynalazki, które zmieniły świat

drukuj
satysfakcja 60 % 671 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

WYNALAZKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT

Kiedy ktoś ma pomysł na coś nowego i wprowadza to w życie nazywamy to wynalazkiem. Czasami wielu ludzi pracuje nad jakimś pomysłem. Innym razem jedna osoba zaczyna, a kilka osób udoskonala wynalazek. Czasami wynalazek jest tak ważny, że na zawsze zmienia sposób wykonywania pracy przez ludzi. Zarówno papier, jak i silnik parowy miały duży wpływ na rzeczywistość. Papier wynaleziono 2000 lat temu w Chinach. Do tego czasu ludzie pisali na cienkich paskach wyprodukowanych z łodyg papirusu lub ryli wiadomości w kamieniu lub drewnie. Szkot James Watt opracował silnik parowy w 1765 roku. Maszyna mogła teraz w fabrykach wykonywać ciężką pracę, do tej pory wymagającą pracy ludzkich rąk.

· Wynalezienie papieru
Po raz pierwszy wykonano w Chinach, w 105 roku naszej ery. Pracownik zaczynał od gotowania surowych włókien roślinnych, takich jak konopie lub bawełna, aż włókna zamieniły się w papkę. Następnie rozsmarowywał ją na siatce umocowanej w drewnianej ramie i umieszczał w wodzie. Po podniesieniu ramy woda ściekała, na siatce pozostawała cienka warstwa pulpy. Po wysuszeniu otrzymywaliśmy kartkę papieru.

Silnik parowy
W 1765 roku, kiedy większość pracy wykonywana była ręcznie, inżynier James Watt udoskonalił silnik parowy wynaleziony przez Thomasa Newcomena. Silnik Watta był w stanie poruszać korbami i wałkami w fabrykach i wykonywać pracę o wiele szybciej niż ludzie. Wkrótce kominy dymiły coraz bardziej, w miarę jak silniki paliły węgiel w celu uzyskania pary potrzebnej do zasilania maszyn. Maszyny produkowały tkaniny, przejęły też ciężką pracę w kopalniach. Dzięki nim statki i pociągi transportowały towary i ludzi znacznie szybciej, niż kiedykolwiek przedtem.
Statek parowy TSS Stefan Batory

Udoskonalenie silnika parowego przez Watta doprowadziło do rozwoju pociągów i statków napędzanych parą, dzięki czemu transport stał się łatwiejszy. Silnik parowy przyczynił się Angielskiej Rewolucji Przemysłowej, umożliwił przemysłowi przestawienie się z ludzkiej siły roboczej na maszyny. Wynalazek ten w istotny sposób zmienił świat, w którym żyjemy.

· Prasa drukarska
Po wynalezieniu papieru ludzie próbowali różnych metod pisania. Niektórzy korzystali z pióra i atramentu. Inni ryli wiadomość na kawałkach drewna, malowali wycięcia atramentem i odciskali je na papierze. W 1438 roku niemiecki złotnik Johanes Gutenberg pomyślał o wykonaniu liter, które można by wielokrotnie wykorzystać i przestawiać w celu utworzenia nowego słowa. Gutenberg zbudował też maszynę nazwaną prasą, która mogła wydrukować cała stronę na raz.


Po tym jak Gutenberg wpadł na pomysł ruchomych i osobno wykrawanych liter, wynalazł też prasę drukarską.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
9.9.2011 (20:10)

hmm.. troszkę się przydało ;p

9.6.2011 (09:43)

nam pomogło kl 5a DZIEWCZYNY Z PŁYĆWI...XD

9.6.2011 (09:40)

nam pomogło kl 5 a

Typ pracy