profil

Uzależnienia-narkotyki

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

UŻALEŻNIENIE

Przyczyny przyjmowania przez młodzież środków o działaniu odurzającym upatruje się powszechnie sferze psychospołecznej. Światowa Organizacja zdrowia rozpatrująca to zjawisko w kategoriach zachowania dewiacyjnego jako ważniejsze czynniki sprzyjające przyjęcia środka odurzającego po raz pierwszy poddaje:

-Potrzeba natychmiastowej gratyfikacji,niezależnie od mogących się z nią wiążąc ujemnych następstw wynikających z zaburzenia osobowości. Jednostki.
-bunt przeciw uznanym w danym społeczeństwie wartością.
-poszukiwanie przyjemności wbrew przyjętym w społeczeństwie konwencjom stresu lub przeciwdziałanie objawom psychopatologicznym.
-chęć osiągnięcia akceptacji w grupie społecznej,do której chce się należeć
.Jak zaznacza WHO do uzależniania można dość również,gdy nie jest się do Rego predysponowany psychologicznie?.Jednak w przeważającej większości przypadków istnieje predyspozycje psychologicznie jednostki np. niskie poczucie własnej wartości i sensu życia.Brak wykształconej zdolności do podejmowania wysiłku w przezwyciężaniu trudności..

Narkomania jest zjawiskiem o złożonym etiologii..Do wyjaśnienia motywów przyjmowania środków odurzających przez ludzi młodych,potrzebna byłaby zarówno analiza czynników społecznych,kulturowych,kulturowych także powiązanych z nimi mechanizmów psychologicznych. Tak,więc można w pełni zaryzykować twierdzenie,iż na etiologię narkomani składa się wielość, i różnorodność warunkujących jej powstanie czynników. Wydaje się jednak, iż podstawowe znaczenie mają cechy indywidualne odurzających się osób oraz warunki środowiskowe i społeczne, jakich te osoby żyją. Ważna rolę w zaangażowaniu się narkomanię odgrywają czynniki indywidualne odurzających się osób,wśród których zdecydowana dominacja przypada na dezintegracje osobowości. W literaturze wskazuje się, iż znaczna cześć młodocianym narkomanów posiada rozliczne dolegliwości psychoneurotyczne i psychotyczne. Zdaniem szeregu autorów narkomanię charakteryzują pewną cechę stałe jak zerwanie związków rodzinnych, zaburzenia rozwojowe lub wręcz brak pewnych ogniw w rozwoju psychicznym. Stosunkowo wcześnie a więc przed wystąpieniem uzależnienia, tej grupie osób obserwuje się osłabienie mechanizmów adaptacyjnych oraz trudności w nawiązaniu stosunków interpersonalnych Najczęściej jednak pierwsze użycie środka odurzającego poprzedzającego rozliczne przejawy nieprzystosowania psychologicznego,przejawami, którego objawy nerwicowe busz konflikty w rodzinie tym jednak czy przyjmowanie środowisko doprowadzi do powstawania uzależnienia,jak szybkość tego procesu …współdecydują,sytuacja psychospołeczna jednostki oraz jej właściwości biologiczne.

U podłoża narkomani osób młodych obok niekorzystnych warunków rodzinnych i dewiacyjnej osobowości tkwi często emocjonalna nie dojrzałość, Bowiem osoby te nie potrafią częstokroć pogodzić się z problemami, jakie niesie życie,wierzą, iż stan wywołany zażyciem środka odurzającego spowoduje zadowalające przystosowanie.
Przyczyn narkomanii poszukuje się również w środowisku,w warunkach życia osoby uwikłanej w ten nałóg.Szereg autorów zwraca uwagę na rolę, jaką odgrywa patologią życia rodzinnego w powstawaniu narkomani. Spójność stabilność rodziny to elementy, których brak najczęściej dostrzegamy w rodzinach młodocianych narkomanów.Również kontakty koleżeńskie sprzyjają szerzeniu się zjawiska narkomani wśród osób młodych.
.Znane są przypadki,gdy nieprzyjmująca środków odurzających dziewczyna postanawia wyrwać z nałogu swoją sympatie.Finał jest najczęściej tragiczny dla obojga.Szerzeniu się narkomanii sprzyjają ciekawości,poszukiwanie silnych wrażeń,moda,swoisty snobizm,lecz także obawa przed trudnymi sytuacjami życiowymi,przesadna i nadmierna czuła opieka rodzicielska,odrzucanie wartości istotnych dla ludzi dorosłych.


TYPOLOGIA

Typologii substancji psychoaktywnych można dokonać z różnych punktów widzenia.Jedną z takich możliwości oferuje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób,która wyróżnia zaburzenia psychiczne zachowania wywołane takich substancji jak alkohol, opiaty(opium, morfina,heroina)Przetwory konopi indyjskiej(haszysz,marihuana).Leki i substancje o działaniu uspokajającym i nasennym, (benzodiazepiny,barbiturany),kokaina,inne niż kokaina substancje pobudzające (amfetamina,Kofeina)środki halucynogenne(LSD,psylocybina,meskalina)tytoń i lotne rozpuszczalniki (kleje,rozpuszczalniki)Podobny podział proponuje Steven Pertovic,który wyróżnia 8typow substancji psychoaktywnych,typ alkoholowy,typ amfetaminowy (amfetamina,deksamfetamina,Metamfetamina,Fenmetraza)typ barbituranowy,typ konabisowy(substancje pozyskiwane z konopi indyjskiej)typ kokaina.Typ halucynogenny(DMT,LSD.MDMA)typ Opiatowy oraz typ lotnych rozpuszczalników.Powyzsze podziały,jakkolwiek precyzyjne,rozdzielają od siebie substancje,w których działaniu na człowieka można znaleźć charakterystyczne cechy wspólne.W związku z tym powyższe substancje psychoaktywne można podzielić na 4podstawowe grupy
1)środki odurzające i uspokajace(opiaty,przetwory konopi indyjskiej,leki nasenne i uspokajace)
2)środki pobudzające (kokaina,substancje psychostymujące jak amfetamina)
3)środki halucynogenne
4)alkohol.Nikotyna


Jedną z najbardziej znanych typologii substancji psychoaktywnych jest podział zaproponowany przez niemieckiego farmakologa i toksykologa Luisa Lemina.W ramach tej koncepcji tego autora istnieje 5 głównych grup środków narkotycznych.
1)substancje,których działanie zmniejsza lub usuwa na określony czas funkcje emocji i percepcji
Ich Celem jest wywołanie poczucia psychicznego i fizycznego zniewolenia.Do tej grupy zalicza się opiaty
2)substancje,które wywołują halucynacje,iluzje wizje poprzez pobudzenie korowe (marihuana,haszysz,LSD,)
3)substancje, które wywołują podniecenie mózgowe (alkohol)
4)substancje, które działają nasenne,uspokajaco
5)substancje, które pobudzają kore mózgową,ale bet zmian świadomości


W jeszcze szerszym znaczeniu substancje psychoaktywne można podzielić na 2 zasadnicze grupy środki narkotyczne pochodzenia naturalnego(opaty,pochodne,konopia indyjska,kokaina,)oraz środki syntetyczne (amfetamina,)

OPIATY

Wśród nich znajduje się heroina, morfina,kodeina,opium,oraz kompot.
Cecha wspólną wszystkich opiatów jest jej silne działanie uzależniające psychiczne i fizyczne.Samo opium występuje w postaci kulek lub prasowanych kostek uzyskiwanych bezpośrednio z soku ze ściętych główek makowych.Sok ma gorzki smak i charakterystyczny ostry zapach,przypominający smole.
Palenie opium prowadzi do zaburzeń wzrokowych stanów podobnych do snu.W przypadku wstrzykniecie narkotyku odzialywuje on znacznie silniej ,powodując również doznania fizyczne tzw. flash intensywne poczucie przyjemności oraz stonek odprężenie





Rysunek 1Heroina

Heroina

Występuje w postaci białego,bezwonnego proszku, Zażywający ten środek pala go,wciągając do nosa lub wstrzykują go do dożylnie Ten ostatni jest najczęściej spotykany gdyż efekt jest długotrwały i najszybszy.Heroina bywa również spalana na folii aluminiowej w celu wdychania oparów.W środowisku narkomanów sposób Teb określa się jako pogoń za smokiem.,Gdyz palony proszek układa się w kształt podobny do smoka

Kodeina w swej naturalnej postaci występuje jako ciemnobrązowy płyn,częściej dostępna jest jako biały proszek.

Kompot jest brunatnym płynem,przypominającym herbatę,o słodkim zapachu i gorzkim smaku,który najczęściej aplikowany jest dożylnie,rzadziej domięśniowo.
Charakterystyczna dla tego ośrodka jest łatwość jego wytworzenia w warunkach domowych ze słomy makowej wysokoopiatowej.Przygotowany w ten sposób narkotyk zawiera 60% do 80%heroiny
U osób sięgających po opiaty po raz pierwszy występują nudności czy zawroty głowy.
.Z czasem jednak wprowadzony narkotyk daje odprężenie i zrelaksowanie.Cechą charakterystyczną opatów jest szybkie pojawienie się objawów abstynencyjnych po około 10godzinach, co zachęca uzależnionego do ponownego sięgnięcia po narkotyk.

. SRODKI NARKOTYCZNE BAZUJĄCE NA KONOPI INDYJSKIEJ.

Główna substancją biologicznie aktywną są w nich tetrahydrokannobinole(TAC).Cechą charakterystyczną substancji produkowanych na bazie konopi indyjską jest powodowanie przez nie uzależnienie psychiczne.Uzaleznienie fizyczne na skutek zażywanie tego rodzaju narkotyków występuje z reguły w małym stopniu. Skutkiem używania tych substancji jest wywołanie stanu euforii,beztroski, poprawa samopoczucia większa „jasność myślenia”
Zmiany percepcji czasoprzestrzennej.. Najpopularniejsze narkotyki to marihuana,haszysz
,olej haszyszowy.

Marihuana jest mieszanką suchych liści i kwiatostanów żeńskich konopi indyjskiej.Zwykle jest palona w postaci skrętów lub w fajkach.Bywa również przyjmowana doustnie Bądź w formie naparów

Rysunek 2 Marihuana
.
Haszysz jest żywicą z kwiatostanów żeńskich konopi indyjskich, mieszaną z kwitnącymi szczytami i pędami roślin żeńskich .Występuje w postaci brązowych i czarnych kulek i kostek .Podobnie jak marihuana jest zażywaną poprzez palenie


Rysunek 3Haszysz

Olej haszyszynowy występuje w postaci zielono- brązowego gęstego płynu. Najczęściej aplikowany jest w postaci dodatku do zwykłych papierosów tytoniowych lub jako środek stosowany do skraplania bibułek bibułek marihuany,

Wskutek silnego odhamowania ośrodkowego układu nerwowego powoduje euforie a następnie halucynacje.Długie przyjmowanie narkotyków konopi indyjskiej działa negatywnie na układ oddechowy.. Do możliwych komplikacji nalezą przewlekły kaszel ,zapalenie oskrzeli i gardła

KOKAINA

Występuje w postaci chlorowodorku kokainy-białego krystalicznego bezwonnego proszku.
Najczęściej zażywaną jest poprzez wdychanie do nosa za pomocą rurki ,.Rzadziej kokaina jest palona,łykana,rozcierana na dziąsłach ,zakraplana do nosa.Rozpuszczalna i wstrzykiwana podskórnie.Ma silne, ale krótkotrwałe działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy.,Wskutek czego u zażywających pojawia się uczucie euforii i pewności siebie
Regularnie zażywanie kokainy powoduje pojawienie się urojeń prześladowczych prześladowczych stanów deliryjnych. Niepokój,bezsenność,pobudliwość,kłamliwośc,zanik uczuć wyższych.
Możliwe są równieza uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, objawiające się otępieniem czy psychozami paranoidalnymi.
Zażywanie kokainy prowadzi również do wyniszczenia fizycznego organizmu.

Rysunek 4 Kokaina

AMFETAMINA

Występuje w postaci białego proszku, który wciąga się przez nos,dodaje się do napojów lub wciera w język.
Amfetamina jest używana ze względu na pożądane efekty,wzmaga aktywność psychiczną,pewność siebie,dodaje sił,przyśpiesza myślenie i działanie..
Uaktywnia ludzki organizm w sposób podobny do działania naturalnej adrenaliny,wydzielanej do wewnętrznie w sytuacjach napięcia.Zmusza organizm do wykorzystania własnych rezerw energetycznych.
Do biologicznych objawów świadczących świadczących zażyciu amfetaminy nalezą
Bezsennośc,szybka czynność serca i oddechowa,wyższe ciśnienie krwi częste wydalanie moczu bibułek rozszerzone źrenice.
Regularne zażywanie amfetaminy może prowadzić z czasem do występowania stanów pobudzenia,niepokoju do stanów lękowych,depresyjnych a nawet psychoz.
W sferze fizycznej pojawiają się bóle klatki piersiowej, zaburzenie snu,nieregularności pracy serca,pocenie się,biegunka,omdlenie,brak łaknienia.

Rysunek 5Amfetamina


EXTASY

Dostępny jest w postaci różnokolorowych tabletek wyostrza percepcje kolorów i dźwięków.
Działa ok. 5godzin,po czym następuje 24godzinny spadek nastroju,zmęczenia i napadów paniki. Zażywanie tego rodzaju narkotyku jest szczególnie niebezpieczne gdyż podnosi on temperaturę ciała w szybkim tempie do nawet 43 stopni C.
Cechami charakterystycznymi extasy jest szybki wzrost tolerancji organizmu na narkotyk, co powoduje zwiększanie przyjmowanych dawek a wraz z tym wzrost prawdopodobieństwa wystąpienie negatywnych skutków zdrowotnych.


Rysunek 6Extasy


SRODKI HALUCYNOGENNE

Podzielić je można na naturalne i syntetyczne.Wsród tych pierwszych znajduje się kilkadziesiąt gatunków roślin halucynogennych,grzybow,kaktusów,kory drzew,korzeni i owoców
LSD to środek z grupy halucynogenów, związek kwasu lizergowego, powszechnie znany jako \"kwas\", powodujący omamy wzrokowe, słuchowe i dotykowe.
LSD jest jednym z najtańszych i najszerzej dostępnych narkotyków. Praktycznie całkowicie wyparło ono inne psychodeliki. Od ponad dwudziestu lat jest to najpopularniejszy środek halucynogenny.
Substancją aktywną w LSD jest dietyloamid kwasu lizergowego (LSD-25).

Rzadko LSD jest przyjmowane w czystej postaci,Najczęściej bywa wkrapiany w bibułę,żelatynę czy kostki cukru, które są połykane lub rozpuszczalne na język.Zazyta działa po 30 minutach przez ok. 4-6 godzin.Halucynacje wywołane przez LSD określane są mianem dobrych lub złych podróży.
Cechą charakterystyczna jest jest niebezpieczeństwo pojawienia się nawrotów tzw. flashback krótkich stanów psychotycznych wywołujących lęk i niepokój


Rysunek 7LSD

PROFILAKTYKA

Moim zdaniem profilaktyka powinna być zaadresowana do młodzieży nieraz zagubionej,szukającej ciekawej.Przygody.
W tamtym roku była prowadzona akcja „bliżej siebie zdała od narkotyków,”
Akcja ta miała pokazać rodzicom jak bardzo ważna jest rozmowa z dorastającym dzieckiem
„Bliskie relacje w rodzinie, wzajemna troska, odpowiedzialność, szacunek dają siłę, odwagę naszym dzieciom do tego by poznawać świat, realizować marzenia. Każdy dzień przynosi nowe możliwości, wyzwania, sukcesy, radości, ale również niepokoje, zagrożenia, niepowodzenia. Wśród nich znajdą się również narkotyki, które stają się elementem młodzieżowej mody i również nasze dziecko może zadać sobie pytanie spróbować czy nie? Łatwiej będzie mu powiedzieć nie, przeciwstawić się presji rówieśników, jeśli będzie wiedziało, że nie jest samo, że ma oparcie w najbliższych, że może porozmawiać z rodzicami, uzyskać wsparcie i zrozumienie. Będzie o tym wiedziało, jeśli będziemy z nim rozmawiać”
Głównym powodem sięgania po narkotyki przez ludzi młodych są często problemy w domu Zanik więzi rodzinnych powoduje, że człowiek młody jest nie raz zagubiony w tym świeci.Szuka jedynie kogoś, kto zawsze jest blisko żeby służyć wsparciem i poradą
O to kilka rad skierowanych do rodziców wychowujących młode pokolenie
Spróbuj znaleźć czas dla twojego dziecka.
Rozmawiaj z nim trudne tematy nie unikaj ich
Nie porównuj i nie oceniaj, ale akceptuj jego takiego, jaki jest
Nie lekceważ jego problemów i nie zbywaj, gdy potrzebuje rady
Nie wyśmiewaj nie krytykuj
Okazywać dziecku ciepło i czułość,
Staraj się sie poznać przyjaciół swojego dziecka
. W Polsce istnieje także ogólnokrajowy telefon zaufania, który służy wszystkim osobom, które szukają informacji i pomocy.Przede wszystkim jest zaadresowany do.Rodziców, którzy nieraz są bezsilni wobec problemu wychowawczego ich dziecka. Szukają jedynie zrozumienia i wsparcia informacji o ośrodkach gdzie można leczyć narkomanię.Telefon jest także skierowany do osób, które pragną się dowiedzieć się coś więcej na temat zjawiska narkomanii. Telefon zapewnia anonimowość i poradnictwo psychologiczne
Nowy Ogólnopolski Telefon Zaufania \"Narkotyki-Narkomania\"
0801-199-990
Czynny codziennie od 16.00 do 21.0
Trzeba ciągle informować ludzi młodych na temat narkotyków jak łatwo wpaść w to bagna, które niszczy młodzież.Organizowac konferencje, prelekcje,świadectwa ludzi dotkniętych narkomania. Przede wszystkim ogromną rolę tu odgrywają nauczyciele,duchowni, którzy maja być z nią przez okres dorastania.. Muszą wymagać oraz słuchać zagubionego głosu..Uczyć mówienia nie dla narkotyków nie kontrolowanego alkoholu.. Po prostu być z nimi i dla niej. Zachęcać ich.do spędzania aktywnego wolnego czasu daleko od narkotyków. Traktować ich jako ludzi dorosłych i jeszcze raz wymagać od nich samodzielności i przede wszystkim mieć do niej zaufanie, bo wtedy można zrobić wiele

Gdzie szukać pomocy w województwie śląskim?

PUNK KONSULTACYJNY dla młodzieży i ich Rodzin
Bielsko biała tel. 033 822 92 79
Czynne Pon 15-18 00 - 67wtorek –piątek 15-17 00 Czwartek 15-19 00
Telefon zaufania 033 812- 22- 67

OŚRODEK PROFILAKTYKI ŚRODOWISKOWEJ
Bielsko biała Plac Fabryczny5
Czynny Pon 13-19 00 Wtorek-Piątek 14:30-19 00
Oferuje poradnictwo dla rodzin osób uzależnionych i psychoterapię od 13 roku życia

PRZYCHODNIA LECZENIA UŻALEŻNIEN PUL
Bielsko biała Ulica:30-19 00 Mostowa 1
Tel. 033 812-30-42
Czynne Pon-wtorek czwartek 8-14 00 Środa 10-18 00
Przyjmowani 33 812-30-42 są pacjenci do 16 roku życia
Oferuje poradnictwo i psychoterapię

OŚRODEK NADZIEJA
Bielsko biała ulica Borkowska 167c
TEL.033 816 07 67

Leczenie
Leczenie narkomanów jest trudne składa się z poszczególnych etapów, których najkrótszym jest odtrucie pozbycie się przez narkomana objawów głodu fizycznego.Trwa on do 2tygodni..Dalszym etapem jest ośrodek terapeutyczno-resocjalizacyjny, który jest prowadzona przez zespól doświadczonych pracowników lekarzy,psychologow,terapeutow. Działalności ośrodka ma na celu doprowadzenie do odbudowy nawykow pracy nauki oraz nauczanie młodego pokolenia rozwiązanie problemow i trudności życiowych.Mlodzi narkomani są niedojrzali charakterologicznie,nie mają dobrze uformowanych systemów wartości a ich jedynym celem jest ćpanie imprezy bo tak widza swoje zycie. Nie mają tez poważnych planów życiowych, ponieważ żyją żeby mieć nie żeby komuś cos ofiarować i dawać z siebie wszystko.
Leczenie w Polsce jest dobrowolne jednak dobrowolność zgłaszania sie pacjentów do placówek jest dużym stopniu problematyczna..Większosci przypadków istnieje przymus w postaci rodziny, która stawia warunek albo będziesz się leczył albo nie masz gdzie mieszkać. Drugim przymusem jest leczenie skierowane przez sąd, który daje szanse młodemu narkomanowi.Tutaj warunek brzmi albo będziesz się leczył albo trafisz do wiezienia Tak więc początkowej fazie leczenia ośrodki prawie nikt nie ma wykształconej motywacji do podjęcia leczenia Prawdziwa motywacja do zerwania z nałogiem pojawia się znacznie później jest efektem wielomiesięcznych działań terapeutycznych Ważnym elementem leczeniu narkomani jest praca fizyczna nastawiona na wysiłek i dawania cos od siebie
„Nie bez znaczenia ma fakt ze nasza młodzież w ogóle niestety nie ma procesie wychowania rodzinnego szkolnego wpajanych nawykow pracy a nie rzadko ja gardzi. Praca w ośrodkach resocjalizacyjnych ma dwojaki charakter jednej strony traktowana jest jako źródło zarobkowania dla zaspokojenia potrzeb osobistych a z drugiej strony po raz pierwszy w życiu nieraz odczuta satysfakcja z wykonania ważnej społecznie i potrzebnej komuś pracy prowadzi w przyszłości do wykształcenia postaw prospolecznych i obywatelskich stosunku do zadań ogólnospołecznych.Wykształca także poczucie własnej wartości
Jednym z ośrodków zwalczających narkomanie jest Katolicki Ośrodek wychowania i Resocjalizacji Młodzieży działający w bielsku białej. Pod dyrekcja ks. Józefa walusiaka, którym głównym mottem jest „ja wam pomogę, lecz wy musicie tego chcieć” Najważniejsze w leczeniu narkomanii jest właśnie ta chęć zmiany swojego życia,zerwania z nałogiem,lecz ona musi być dobrze przemyślana. Terapeuci nie wyleczą ciebie, jeśli tego nie będziesz naprawdę chciał to jedne z podstawowych założeń pracy terapeutycznej.
Zasadniczym programem wychowawczym obejmuje 3 fazy
Wstępna 3 miesiące -intensywnej stymulacja pedagogiczno resocjalizacyjna.
Zasadnicza 6miesięcy –internalizacja zasad i norm społecznych
Końcowa 3 miesiąc-powrót do rodziny i społeczeństwa do nauki i pracy w środowisku bądź do hotelu
Metody wychowania i resocjalizacji powinny być oparte na zasadach humanistycznych ,uwzględniających wartości religijne i godność osoby ,poczucie własnej wartości ,poczucie odpowiedzialności za siebie i własny rozwój osobowy oraz współodpowiedzialność za drugiego człowieka i dobro wspólnoty..Podstawowym obowiązkiem w Ośrodku jest praca, która przebiega według harmonogramu.,Do rutynowych prac należą prace porządkowe w domu czystość i schludność w pomieszczeniach,prace w ogrodnictwie w cieplarni praca w warsztatach oraz psychoterapie zajęciowa prace twórcze,artystyczne i pomocnicze np. kolko teatralne, które działa w ośrodku,praca zarobkowa poza ośrodkiem w 3 fazie Grupa powinna stwozyc atmosferę szczerości, zyczliwosci,autentyzmu, wzajemnego poszanowania i odpowiedzialności za dobro wspólnoty i członków grupy.Zadaniam personelu w ośrodku jest czuwania nad podejmowanymi przez grupę decyzjami oraz tworzenie więzi
Zycie w ośrodku opiera się na modlitwie zarówno prywatnej jak i wspólnotowej, która powoduje jedność w grupie oraz obecności na mszy świętej . Zachęca się młodzież do wspólnych czytań Pisma Świętego (Krąg biblijny) oraz liturgii śpiewu(schola) ,refleksji Jednak ta forma pracy jest mocno podkreślana lecz nie jest narzucana wychowankom. Do podstawowych zasad nalezą całkowita abstynencja do środków narkotycznych chemicznych ,całkowita abstynencja od alkoholu od palenia i zażywania tytoniu oraz nie stosowanie przemocy wobec innych Uczestników w grupie obowiązuję przestrzegania regulaminu wspólnoty. Złamanie regulaminu grozi natychmiastowym usunięciem z grupy, która podejmuje ta decyzje.
Jeśli osoba wyjdzie z uzależnienia to wcale nie jest powiedziane ze do niego nie powróci .Będąc na konferencji poświeconej temu problemowi prowadzący konferencje przytoczył pewna degresje o starszym mężczyźnie, który strzelił finałowego gola(umarł z przedawkowania) na dworcu Nic nie wskazywało ze ta osoba ma jakieś problemy Wkrótce urodziła mu się wnuczka która stała się powodem tego gola. Dlatego bardzo ważna rola po wyjściu ośrodka pełnia grupy wsparcia zwane Grupy AN (Narcotics Anonymous). Jest ich kilkadziesiąt, co pozwala na optymistyczne prognozy na przyszłość. Pierwsze spotkanie przedstawicieli różnych polskich grup miało miejsce w roku 1996 w czasie zlotu radości AA, za co serdeczne podziękowania należą się kolegom alkoholikom) na AWF w Warszawie. W roku 1998 odbył się trzeci kongres AN w Polsce, na którym zostały powołane komisje służące całej wspólnocie w wymianie informacji między grupami i profesjonalistami, tłumaczeniu literatury itp. Program AN oparty jest na Dwunastu Krokach i Dwunastu Tradycjach Anonimowych Alkoholików.
Teraz jesteśmy już samowystarczalni, wspólnota AN ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych i posiada własne, odrębne Biuro Służby Światowej wydające literaturę i koordynujące przepływ informacji. Mimo takiej struktury każda grupa AN jest i powinna być niezależna, co jest zapisane w tradycjach stanowiących podstawę funkcjonowania każdej grupy AN. Podstawową zasadą umożliwiającą narkomanowi trzeźwienie we wspólnocie jest zasada anonimowości. Dzięki niej może się on czuć bezpiecznie, wolny od szykan, poniżania i wytykania palcami. Narkomania jest chorobą, którą można skutecznie zatrzymać, ale wymaga to czasu, spokoju, cierpliwości, zrozumienia i nadziei, które osoba uzależniona może znaleźć w grupie.
Osobie uzależnionej przychodzącej na mityngi zaleca się realizację programu Dwunastu Kroków zmieniającego kompulsywne zachowanie na świadomy wybór. Nikt nie sprawdza ani nie egzaminuje nikogo z jego realizacji, no mOże z wyjątkiem samego życia. Doświadczenie pokazuje, iż dzielenie się radością, siłą, nadzieją oraz doświadczeniem, które ma miejsce na mityngu, może być skuteczną pomocą w trzeźwieniu. Narkomania jest chorobą nieuleczalną, w której choruje i cierpi ciało, umysł i dusza. Realizacja programu pozwala na wyzdrowienie ciała, umysłu i duszy.
Uczestnictwo w mityngach można porównać do siły wspierającej narkomana na tej drodze. Samo nie branie narkotyków jest efektem ubocznym tych zmian. Osoba uzależniona zyskuje radość i spokój w życiu, przedtem zabrane przez narkotyki

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 19 minut

Podobne tematy
Typ pracy