profil

Wielka Brytania - przedstawienie państwa

drukuj
satysfakcja 49 % 62 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Geografia Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania, wyspiarskie państwo położone w północno-zachodniej Europie. Zajmuje przeważającą część archipelagu Wysp Brytyjskich, który liczy łącznie ok. 5 500 wysp, z czego 140 zamieszkałych. Największe z nich to Wielka Brytania, Irlandia , Anglesey, Hebrydy, Szetlandy, Orkady. Znaczna część powierzchni kraju leży na głównej wyspie o powierzchni 230 tys. km², oddzielonej od kontynentu europejskiego cieśninami La Manche i Kaletańską.
Wybrzeże jest silnie rozczłonkowane, z licznymi zatokami. Na północy głównej wyspy znajdują się stare Góry Kaledońskie i Grampiany rozdzielone rowem tektonicznym. W środkowej części są Góry Pennińskie i Góry Kambryjskie. Najwyższy szczyt to Ben Nevis (1343 m n.p.m).

Ustrój polityczny
Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w ręku premiera.
Wielka Brytania jest bardzo scentralizowanym państwem, w którym Parlament Westminsterski zajmuje się większością spraw politycznych. W ostatnich latach jednak każdy z krajów, wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa poza Anglią, otrzymał własne organa rządowe, zajmujące się sprawami lokalnymi.
Wielka Brytania składa się z czterech krajów historycznych (countries hitory). W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą:
· Anglia
· Szkocja
· Walia
· Irlandia Północna
Zjednoczone Królestwo jest państwem o gospodarce kapitalistycznej i jednym z największych rynków w Europie Zachodniej. Intensywne, wysoko zmechanizowane i wydajne rolnictwo zaspokaja potrzeby żywnościowe kraju w 60 %, przy czym w tym dziale gospodarki zatrudniony jest tylko 1 % społeczeństwa. Wielka Brytania posiada bogate złoża węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej. Usługi, głównie bankowe i ubezpieczeniowe, stanowią największy udział w brytyjskim PKB, natomiast przemysł traci na znaczeniu.

Waluta
Walutą brytyjską jest funt szterling (pound sterling, oznaczany symbolem £), który dzieli się na sto pensów (pence, p). Monety mają nominały 1 p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p i £1 ; istnieje też bardzo rzadka moneta dwufuntowa, ale nie wie o tym nawet większość Brytyjczyków.

Banknoty mają nominały £5 , £10 , £20 i £50 .


Demografia
Współcześni Brytyjczycy wywodzą się przede wszystkim z różnych ludów, które osiedliły się w Wielkiej Brytanii przed XII wiekiem - Celtów, Rzymian, Anglosasów i Normanów. W Zjednoczonym Królestwie mieszkają także liczne grupy stosunkowo niedawnych imigrantów z Afryki, Azji i Europy Wschodniej.
Głównym językiem jest angielski, choć w użyciu są także walijski, szkocki gaelicki, irlandzki i szkocki (scots). Imigranci posługują się także swoimi językami, np. urdu.
Narodowości: Brytyjczycy 94,2% Hindusi 1,4% ludność z Indii Zachodnich 1,0% Pakistańczycy 0,8%
Religie: anglikanie 56,8% katolicy 13,1% prezbiterianie 7,0% metodyści 4,3% inni chrześcijanie 5,7% muzułmanie 1,4% żydzi 0,8% sikhowie 0,4% inni 9,8%

Klimat Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania połozona jest w stredie klimatu umiarkowanego morskiego z łagodzącym wpływem ciepłego Prądu Zatokowego. W wyniku zetknięcia się ciepłego prądu z zimnym i wilgotnym powietrzem znad Islandii i obszarów arktycznych powstają silne wiatry i obfite opady deszczu. W górach zachodniej Szkocji występują duże opady śniegu, a w Irlandii Północnej opady śniegu są niewielkie. Klimat Walii charakteryzuje się chłodnymi latami i łagodnymi zimami. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 8C na Hebrydach do 11C w południowo - zachodniej Anglii.

Roślinność i zwierzaki
Większość terenów w Wielkiej Brytanii to łąki i pastwiska. Lasy zajmują niewielką część powierzchni kraju (10%). Świat zwierzęcy został znacznie przetrzebiony, na wolności pozostały m.in.: jelenie, lisy, borsuki, wydry, gronostaje oraz wiele gatunków ptaków i ryb. Naturalne środowisko chronione jest w 13 rezerwatach biosfery i kilku parkach narodowych, m.in. Lake District.

Przyroda w Szkocji
Rośliny arktyczne i alpejskie znikły ze Szkocji po ustąpieniu lodowca. Rozpowszechniły się wtedy drzewa i niskie krzewy. Nadal dominowała szkocka sosna, jako główne drzewo Lasu Kaledońskiego. Pradawna puszcza również przetrwała próbę czasu. Ogromne tereny leśne zostały zniszczone przez wypas owiec, natomiast podczas polowań na kuropatwy i jelenie palono wrzosowiska.
W Lesie Kaledońskim dominują takie rośliny, jak wrzos pospolity, jałowiec, sosna szkocka i brzoza. Ale można tu spotkać także gatunki rzadkie i oryginalne (orchidee). W szkockiej przyrodzie popularne są także endemity, jak jemioła i biała róża polna.
Szkocja jest sławna jako środowisko życia dzikiego jelenia szlachetnego występującego tu bardzo licznie (nawet 250 tys. sztuk). Z jeleniami żyją tu daniele, sarny i jelenie wschodnie. W lasach można spotkać listy, jeże i krety, natomiast borsuki należą do rzadkości. Środowisko górskie jest terenem zdominowanym przez rude wiewiórki, natomiast niziny przez szare wiewiórki. Występują tu też szaraki, zające górskie i dzikie króliki.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Geografia świata