profil

Plan wycieczki po...

poleca 85% 228 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ziemia Namysłowska ... Ziemia Namyslowska jest krainą pięknych lasów, krajobrazów i zabytków. Jest to region zróżnicowany krajobrazowo i gospodarczo,a jego perłą jest 750 letni Namysłów. Prawie cały Powiat leży w obrębie Równiny Oleśnickiej. Północna część krajobrazu to bezleśne tereny, za to na południu rozciagaja sie rozlegle lasy,Bory Namysłowskie, bedace pozostalascia pierwotnej puszczy. piaszczyste wzniesienia na poludniu regionu to okazałe, a zarazem malownicze wały morenowe cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem człowieka już od czasów mezolitu (10000-4200 lat p.n.e.); zakładano tu obozowiska oraz osady. Ziemia Namysłowska kryje w sobie wiele propozycji dla turystów.

DZIEN PIERWSZY po przybyciu do hotelu, odpoczynek, a po nim proponujemy zwiedzanie miasta: Od początków do XV wieku. Miasto założono w XIII wieku. Prawa miejskie uzyskało w ok. 1249 roku. W historii Namysłów zapisał się dzięki pokojowi, jaki zawarł Kazimierz Wielki z cesarzem Karolem Luksemburczykiem w 1348 r. Zwiedzac mozna miedzy innymi sredniowieczny ratusz ,zabytkowe koscioly, mury obronne, browar powstaly jeszcze przed nadaniem praw miejskich , Gotycki Zamek Ksiazecy o ktorym kraza rozne historie...

DZien drugi 'spacer po parku' STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY Stobrawski Park Krajobrazowy jest zieloną wizytówką Powiatu Namysłowskiego. Rozciąga się na obszarze aż 52 tys. hektarów . Utworzony w 1999 r. stanowi doskonałe uzupełnienie górskiego w swym charakterze Parku Krajobrazowego Gór Opawskich oraz wyżynnego Parku Krajobrazowego Góry św. Anny. Na terenie Parku występuje 50 gatunków roślin chronionych oraz około 140 gatunków roślin rzadkich. Zobaczyć tu można storczyki, długosza królewskiego, kotewkę orzech wodny, lilie złotogłów.Świat zwierząt reprezentuje ponad 220 gatunków chronionych zwierząt (w tym 140 gatunków ptaków, a wśród nich znajduje się 21 gatunków globalnie zagrożonych). Obserwować tu można kormorana, orła bielika, wydrę, bobra, a nawet niezwykle barwnego zimorodka. W czasie jednego spaceru spotkać możemy wiele gatunków motyli i ważek. Występuje tu największa ważka europejska - husarz władca.

DZien Trzeci 'nad woda' Zbiornik leży półtora kilometra na północ od Namysłowa na rzece Widawie. Długość zbiornika to 3 kilometry licząc od ujścia rzeki w pobliżu Kowalowic, aż do tamy. Gnieżdżą się tam też czajki oraz brodziec krwawodzioby. Można tu zaobserwować sporo ciekawych gatunków, które nigdy wcześniej, tzn. przed powstaniem tego miejsca, nie były tu notowane. Szczególnie dobre warunki sprzyjają uprawianiu windsurfing. Znaczącą atrakcją turystyczną jest również zabytkowy drewniany kościółek w przylegającej do zbiornika wsi Michalice. Świątynię wybudowano w roku 1614. Malowniczo położony na niewielkim wzgórku na brzegu Zalewu Michalickiego kościółek, jest szczególnie wart zobaczenia po zmroku. Wówczas, pięknie oświetlony wspaniale prezentuje się w otaczającym go parku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty