profil

Co ty możesz zrobić dla oszczędzania wody i chronienia jej przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

drukuj
satysfakcja 53 % 72 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Co ty możesz zrobić dla oszczędzania wody i chronienia jej przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

Średnie zużycie wody w Polsce wynosi 145 litrów na osobę dziennie (w miastach). Cel planów globalnego działania w zakresie oszczędzania wody jest maksymalne zużycie wody w wysokości 100 litrów na osobę dziennie w ten sposób możemy zaoszczędzić 30% zużywanej wody.
Niewidoczne wzajemne powiązania

Między wieloma działaniami, istnieją wyraźne powiązania, wzajemnie się wspierające, choć nie zawsze widoczne. Być może trudno jest sobie wyobrazić, że dzięki zakupowi warzyw uprawianych ekologicznie, ograniczeniu poruszania się atutem czy bardziej oszczędnemu zużyciu prądu elektrycznego.

Jeśli kupisz warzywa nie opryskiwane środkami chemicznymi, do wody powierzchniowej i gruntowej dotrze mniej pestycydów, woda będzie czyściejsza. Jeśli rzadziej będziesz jeździł samochodem, mniej zanieczyścisz powietrze, powstani mniej kwaśnych deszczy i mniej kwaśnych wód podziemnych.

Jeśli oszczędzasz na zużyciu energii elektrycznej, zmniejszy się zapotrzebowanie elektrowni na wodę do celów chłodniczych. Zrzut ciepłej wody zostanie ograniczony, co pozytywnie wpłynie na zachowanie równowagi w środowisku wodnym. Jak widać wiele działań jest ze sobą powiązanych.

1. Zaobserwuj, przy jakich czynnościach wykonywanych w twoim gospodarstwie domowym woda bieżąca jest zużywana w sposób ciągły. Zadbaj o kubek do mycia zębów przy umywalce oraz o miednice przy zlewozmywaku.
2. Miej zawsze z zapasie odpowiednie uszczelki. Jeśli sam nie umiesz jeszcze wymienić zepsutej uszczelki, poproś znajomego o zademonstrowanie takiej naprawy.
3. Przemyśl, co możesz zrobić w twojej sytuacji, aby znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy oszczędnym gospodarowaniem wodą a swoją własną wygodą. Unikaj bądź ogranicz używanie zmywarki do naczyń, zastanów się nad tym, w jaki sposób ułatwić sobie ręczne zmywanie.
4. Zmywaj wtedy, gdy nagromadzi się więcej naczyń. Kup rękawiczki ochronne i używaj ich do mycia naczyń w zlewozmywaku.
5. Niektóre myjnie nie dysponują zamkniętym obiegiem wody. Strzeż się węża oraz myjni nieprzyjaznych środowisku. Pomyśl o korzyściach płynących z użycia wiadra nie zapominając o tym, że samochodu nie myje się nad jeziorem ani w rzece.
6. Wykonaj spis możliwych działań. Kup konewkę, postaw zbiornik na wodę deszczową, podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne (np. w nocy), zasadź rośliny płożące się.
7. Zastanów się, czy w twoim domu wyrzuca się odpadki do miski klozetowej. Pomyśl, w jaki sposób należy zmienić dotychczasowe postępowanie.
8. Kup sitko do zlewozmywaka.
9. Zastanów się, który z dostępnych środków do mycia naczyń przyjaznych środowisku odpowiada ci najbardziej.
10. Resztki tłuszczu z patelni usuń do kosza. Wpisz na listę zakupów ręczniki papierowe z makulatury.
11. Przeprowadź test celem określenia właściwej dawki proszku do prania. Zapytaj w zakładzie uzdatniania wody o stopień jej twardości.
12. Sprawdź dokładnie rodzaj używanego przez siebie środka piorącego. Zastanów się czy jesteś gotów na ewentualną zmianę dotychczas stosowanego przez siebie środka na bardziej ekologiczny.
13. Unikaj kupowania ubrań, które wymagają chemicznego prania.
14. Wpisz na listę zakupów ekologiczny zmiękczacz do prania.
15. Wpisz na listę zakupów skondensowane mydło w płynie.
16. Wykreśl ze swojej listy koniecznych zakupów płyn do kąpieli.
17. Sprawdź, który typ końcówki prysznica nadaje się do zainstalowania w kombinacji z twoim urządzeniem ogrzewczym. Udostępnij swój zakup do wypróbowania innym znajomym.
18. Sprawdź czy w twojej sytuacji konieczne jest wykonanie izolacji rur.
19. Zorientuj się czy jest możliwe podłączenie umywalki do rezerwuaru.
20. Zasięgnij fachowych informacji o różnych typach oszczędnych rezerwuarów. Porównaj ze sobą informacje zdobyte od niezależnej organizacji.
21. Zorientuj się, który z twoich domowych kranów mógłby zostać w niedalekiej przyszłości wymieniony na jedno uchwytowy.
22. Zwróć się o odpowiednie informacje do rejonowego oddziału Federacji Konsumentów.
23. Jeżeli możesz mieć wpływ na ustalenie miejsca zainstalowania urządzenia grzewczego wody, zadbaj o to, aby odległość między nim a łazienką i kuchnią była jak najmniejsza.
24. Przed zakupem nowego urządzenia grzewczego postaraj się niezbędne informacje pochodzące z różnych niezależnych źródeł.
25. Skontaktuj się z administracją swojej spółdzielni i razem z sąsiadami zaproponuj zainstalowanie indywidualnych wodomierzy. Dowiedz się o możliwość dofinansowania przedsięwzięcia (np. Bank BOŚ, Fundusze Ochrony Środowiska lub dotacje europejskie).

1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
22.2.2011 (22:39)

no troche sie przyda myśle

12.1.2009 (17:01)potrzeba krótkich informacji

Typ pracy