profil

Rozprawka na temat "Nie szata zdobi człowieka"

drukuj
satysfakcja 81 % 547 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ocenia drugiego człowieka po tym co ma na sobie, po jego ubraniu. Niejednokrotnie ktoś bogaty, ubierający się w drogie i markowe rzeczy, lecz skąpy i kłamliwy jest w towarzystwie bardziej szanowany od człowieka biednego, chodzącego w tanich, używanych rzeczach lecz dobrodusznego i pomocnego. Ludzie zaczynają przywiązywać większa wagę do wyglądu człowieka, jego charakter oraz wnętrze schodzi na drugi plan, lub czasem nawet wcale się nie liczy.
W mej rozprawce postaram się udowodnić, że to nie szata zdobi człowieka, lecz to co ma w sercu, a jego wartość tkwi nie w ubiorze, lecz w jego wnętrzu.
Pierwszym argumentem potwierdzającym mą tezę jest fakt, iż większość zakonników, ludzi mieszkający w klasztorach nosi bardzo skromne szaty. Przykładem może być zakon Franciszkanów. Jego członków obowiązuje jednolity i bardzo ubogi strój, brązowa sułtanna przepasana bia łym sznurem, lecz czy oznacza to, że są to ludzie bezwartościowi i powinniśmy nimi gardzić ? Wręcz przeciwnie, oni całe swe życie poświęcili Bogu i ludziom, opuścili własne rodziny i porzucili piękne, modne ubrania na rzecz zwykłego habitu i życia w ubóstwie. Swoją osobą i silną wiarą oraz skłonnością do niesienia jałmużnej pomocy drugiemu człowiekowi udowadniają, że nie ważne jest to co nosimy na sobie, czy jest to zwykły habit, czy markowa koszula, lecz to co mamy w sercu i czy jesteśmy w stanie poświęcić się dla dobrych celów.
Jako drugi przykład może posłużyć słynny "Kopciuszek" z baśni opowiadanej dzieciom znanej dzieciom na prawie całym świecie. Dziewczyna ta była zmuszana do noszenia szarych i brudnych rzeczy, lecz w głebi duszy była miła i dobra. Ludzie nie szanowali jej z racji jej stroju oraz statusu służącej. Lecz to właśnie ona okazała się księżniczką i została wybrana przez pięknego księcia. Ona, skromna i ubrana w łachmany, a nie jej siostry odziane w piękne złote suknie. Czyż nie jest to idealny przykład na to, że strój człowieka nie musi stanowić o jego charakterze i wnętrzu.
Ostatnią postacią potwierdzającą swym życiem mą tezę jest bohater książki I.Jurgielewiczowej "Ten Obcy", Zenek. Otóż ten skryty, małomówny, ubrany w nędzne i obdarte rzeczy chłopaka okazał się być wzorem do naśladowania dla swych nowo poznanych przyjaciół.

Pod maską biedy i ubóstwa skrywał wielką wiedzę o otaczającym go świecie oraz dobre serce. Przykładem na to może być jeden z rozdziałów powieści, w którym zenek rozpoznaje wiele gatunków ptaków po ich śpiewie lub sam fakt, iż poradził sobie żyjąc w osamotnieniu na odosobnionej łące. Wielu chłopców z bogatych rodzin noszących drogie ubrania nie poradziłoby sobie w takiej sytuacji.
Myśle, że przytoczone przeze mnie argumenty wystarczą by jasno stwierdzić, że to nie szata zdobi człowieka. Można oczywiście powołać się na wiele innych przykładów takich jak "Dziewczynka z zapałkami" z baśni H.Ch.Andersena, czy na życie samego Jezusa Chrystusa.
Powinniśmy więc wiekszą wagę przywiązywać do samej osobowości człowieka, do jego charakteru i starać sie go poznać zanim ocenimy go po jego ubiorze, bo nie liczy się to co ma on na sobie, lecz to jakim jest i niejednokrotnie człowiek biedny może stać się naszym najlepszym przyjacielem, podczas, gdy ten bogaty i pięknie ubrany naszym największym wrogiem.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
1.4.2011 (13:04)

ahaa..nie noo spoko.. ; [

3.3.2008 (20:29)

Tak szczególnie nie piszczie o Janie Pawle( chyba ze dacie cos o szacie)

23.4.2007 (18:55)

eee..wydaje mi sie,ze argumenty nie sa zbyt trafne-troche za dziecinne...moze lepsza bylaby Stasia Bozowska z "Niemcow",no ale coz...:)

Formy wypowiedzi