profil

Kotlina Jeleniogórska 332.36

poleca 85% 896 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kotlina Jeleniogórska 332.36


332.36 Kotlina Jeleniogórska 332.3 Sudety Zachodnie


33 Masyw Czeski 332 Sudety z Przedgórzem Sudeckiem


3 Pozaalpejska Europa Środkowa Europa Zachodnia


Od południa Kotlinę Jeleniogórską zamykają Karkonosze, wznosząc się 1000 m ponad jej dnem, od wschodu około 500 m niższe Rudawy Janowickie, od północy Góry Kaczawskie wzniesione 200- 300 m ponad dolinę Bobru, od zachodu próg Pogórza Izerskiego stopniem wysokości 100-150 m.
W ty obramowaniu Kotlina Jeleniogórska ma około 270 km2 powierzchni i dzieli się na kilka makroreginów:
1) Obniżenie Jeleniej Góry (332.361) obejmujące dolinę Bobru, zajęte przez zabudowe miejską;
2) Obniżenie Sobieszowskie (332.362) z płaskimi stożkami napływowymi Kamiennej i jej dopływy Wrzosówki;
3) Wzgórza Łomnickie (332.363), będące pagórami granitowymi wysokości 400- 500 m, przeważnie porośnięte lasem;
4) Obniżenie Mysłakowickie (332.364) ze stożkiem napływowym Łomnicy, zajętym przez osadnicto i pola uprawne;
5) Wzgórza Karpnickie (332.365) wzniesienia granitowe, stanowiące przedgórze Rudaw Janowickich, z kulminacją Sokolich Gór;
6) Wzgórza Dziwiszowskie (332.366) pagórkowaty, częściowo zalesiony skłon Gór Kaczawskich;

Krainy sąsiadujące:
Góry Kaczawskie (332.35)
Karkonosze (332.38)
Pogórze Izerskie (332.26)
Góry Izerskie (332.34)
Rudawy Janowickie (332.37)
Brama Lubawska (332.41)

Kotlina Jeleniogórska wypreparowana jest w granitach batolitu izersko-karkonoskiego, związanego z fałdowaniem hercyńskim, otoczony metamorficznymi seriami skalnymi. W czartorzędzie do Kotliny Jeleniogórskiej wkraczał kontynentalny lodowiec skandynawski, którego śladem są resztki moreny dennej, iły zastoiskowe i piaski.

Dno Kotliny Jeleniogórkiej pokrywają cienką warstwą osady plejstoceńskie ( gliny zwałowe, piaski i żwiry), spod których wyzierają góry o tarczowatych kształtach (wzgórza łomnickie). W obrębie tej kotliny występują także guzy granitowe, wykryte za pomocą wierceń. Rzeźbą podłoża są wymuszone zakola Bobru i Starej Kamienicy. Kotlinę Jeleniogórską zamykają silne rozczłonkowane Rudawy Janowickie (945 m n.p.m) i niskie Góry Kaczawskie (724 m n.p.m), odznaczają się one rozmaitością form uwarunkowanych występowaniem kwarcytów, łupków, skał pochodzenia wulkanicznego i skrasowiałych wapieni krystalicznych.

Przez północną część Kotliny przepływa rzeka Bóbr, oraz Kamienna jej lewobrzeżny dopływ Bobru, ujście znajduje się za Jelenią Górą, wiosną płynie szerokim korytem niosąc wodę z roztopów, I Łomnica z dopływami. Na Bobrze znajdują się sztuczne zbiorniki- Jeziora Bukówka, Modre i Pilchowickie.

Klimat jest typowy dla obszarów podgórskich. Średnia temperatura roczna waha się w granicach 7 stopni C, a średnia temperatura okresu wegetacyjnego wynosi ok. 12-13 stopni C. Lato termiczne zaczyna się ok. połowy czerwca i trwa średnio 66 do 68 dni. Dominują wiatry zachodnie i południowo-zachodnie. Klimat Kotliny Jeleniogórskiej jak całej południowo-zachodniej Polski, kształtują masy powietrza napływające z nad Oceanu Atlantyckiego, Skandynawii i północno-wschodniej Europy, rzadziej znad Azorów, Północnej Afryki i południa Europy. Dzięki tym masom tworzą się określone typy pogody. Charakteryzując ogólnie cztery pory roku Kotliny Jeleniogórskiej możemy powiedzieć, iż:
wiosna jest początkowo chłodna, po czym w kwietniu i maju zaznacza się szybki wzrost temperatur dobowych;
lato jest umiarkowanie ciepłe, wrzesień jest na ogół cieplejszy niż czerwiec i bywa pogodny;
jesien jest porą relatywnie długą i ciepłą, znacznie cieplejszą niż wiosna, we wrześniu i październiku występuje też najniższe zachmurzenie i jest mniej opadów niż na przykład w sierpniu;
zima jest stosunkowo łagodna, a w styczniu, lutym i marcu średnia dobowa temperatura nie spada poniżej - 3 stopni C.

Dzisiejsza roślinność ukształtowała się głównie drogą migracji, począwszy od schyłku epoki lodowcowej.
Stąd obecność gatunków arktycznych, arktyczno-alpejskich, ałtajsko-alpejskich, środkowo-europejskich.
Klimat sprzyja rozwojowi torfowisk, z charakterystycznymi zespołami roślinnymi na przykład kosodrzewina i mchy torfowe.
Występuja lasy mieszane z udziałem buka, świerka, jodły, sosny. Śródleśne polany porastają gęste zarośla, zwłaszcza w obszarach podmokłych.

W Kotlinie powszechne są jeszcze jelenie, sarny i dziki. Zadomowił się także sprowadzony przed 100 laty z Korsykibaran górksi, zwany muflonem. W lasach żyją ponadto borsuki, lisy, kuny, łasice, tchórze, wiewiórki, często spotyka się jeże i zające. Bardzo liczne drobne ssaki, np. nornice, darnice, ryjówki, myszy. Z ptaków występuje kilka gatunków jastrzębi, pustułka, dzięcioły, płochacz halny, pliszka, świergotek nadwodny, zimorodek, z gadów- żmija zygzakowata i gładka, z płazów- traszka górska i salamandra plamista.

Cechy demograficzne ludności zamieszkującej Kotlinę Jeleniogórską oprę na podstawie mista Jelenia Góra.
Miasto Jelenia Góra leży w południowo-zachodniej częsci województwa dolnośląskiego w centrum śródgórskiej kotliny,
jest siedzibą władz miejskich, władz powiatu ziemskiego oraz ważnym centrum przemysłowo-turystycznym regionu.
Jelenia Góra była stolicą województwa jeleniogórskiego w latach 1975-2005 r. wynosiła 13,3% i była w województwie dolnośląskim najniższa po Wrocławiu; średnia stopa w województwie wynosiła 20,2% (w Polsce 19,7%).
Liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą 9 267 w tym:
przemysł 682
budownictwo 853
handel i naprawy 3 346
obsługa nieuchomości i firm 1 525
transport, gospodarka magazynowa i łączność 792
hotele i restauracje 357.

Jelenia Góra jest ośrodkiem gospodarczym, wykazującym wysoką dynamikę rozwoju.
Liczba podmiotów gospodarczych od kilku lat wykazuje tendencję rosnąca, postępuje również prywatyzacja.
Obecnie w mieście funkcjonuje 11.937 podmiotów gospodarczych, w tym 98,3% w sektorze prywatnym.
W strukturze podmiotów gospodarczych dominuje działalność handlowa oraz obsługa nieruchomości, wynajem i prowadzenie interesów.
Znaczną rolę odgrywa także działalność budowlana, produkcyjna i transport.
Jeleniogórski przemysł wykazuje znaczne zróżnicowanie branżowe.
Największe przedsiębiorstwa w mieście to:
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa; producent leków, maści i preparatów witaminowych
Jeleniogórskie Zakłady Optyczne produkujące soczewki okularowe i kontaktowe
PMPoland Paper Machinery Producer (wcześniej Beloit – Fampa, producent maszyn dla przemysłu papierniczego)
JELCHEM – Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o. (dawna Celwiskoza)
Jeleniogórska Przędzalnia Czesankowa "Anilux" Dolfamex – producentem narzędzi do obróbki skrawaniem
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe BWG PROBER Sp. z o.o.
Zakłady Mechaniczno-Odlewnicze "Zremb" Sp. z o.o.
DSE Drxlmaier Systemy Elektryczne Sp. z o.o.
Jelenia Góra ma dobrze rozwiniętą sieć sklepów i hurtowni. W mieście istnieje kilka centrów handlowych i hipermarketów, m.in. Tesco, Carrefour, PSS Społem, Biedronka, Lidl.

Władze miasta swą przychylnością wobec potencjalnych inwestorów, tak krajowych, jak i zagranicznych, stwarzają dobre warunki do podejmowania przedsięwzięć gospodarczych. Stanowi o tym m.in. podejmowanie kompleksowych działań na rzecz rozwoju infrastruktury technicznej oraz kształtowania atrakcyjnego wizerunku miasta, a także rozwinięta sieć banków i instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości, co sprzyja odpowiedniej obsłudze prawnej i finansowej podmiotów gospodarczych.
Miasto prowadzi także ożywioną współpracę z zagranicą. Jest m. in. siedzibą EUROREGIONU NYSA skupiającego przygraniczne tereny Niemiec, Czech i Polski konsolidującego działania w dziedzinie ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej, nauki, sztuki oraz turystyki.
Jelenia Góra utrzymuje partnerskie stosunki z następującymi miastami:Erfstadt, Bautzen (Niemcy) Valkeakoski (Finlandia), Randers (Dania), Alphen (Holandia), Tyler (Teksas), Liberec (Czechy), Vladimir (Rosja), Cervi (Włochy).

Jelenia Góra jest miastem o znacznym potencjale rozwojowym.
Według ostatniego rankingu oceniającego potencjał rozwojowy miast, przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Warszawie, Jelenia Góra uzyskała najwyższy wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej - "A" obok takich miast, jak Gdynia, Sopot czy Bielsko-Biała.
W Jeleniej Górze funkcjonuje 259 spółek handlowych z udziałem kapitału zagranicznego, w tym 255 w sektorze prywatnym oraz 4 przedsiębiorstwa zagraniczne.
W mieście uruchomiły działalność następujące firmy: DEA, Statoil, Aral, Mac Donald's, Pizza Hut, AHOLD, NOMI, TESCO, KOMFORT, FAM Polska, firma DSE DRAEXLMAIER - producent przewodów elektrycznych do nowego modelu Volkswagena Passata D, JELENIA PLAST sp. z o.o.
Do preferowanych kierunków inwestowania w Jeleniej Górze należą w szczególności:
nieuciążliwa dla środowiska działalność produkcyjna i usługowa,
rozwój bazy noclegowej turystyki, sieci placówek gastronomicznych, bazy rekreacyjnej i uzdrowiskowej,
rozwój infrastruktury obsługi mieszkańców miasta oraz turystów i kuracjuszy (parkingi, stacje paliw, lokale rozrywkowe i inne).

Miasto ma także charakter turystyczno-uzdrowiskowy.
O walorach turystycznych decyduje w pierwszym rzędzie urozmaicona rzeźba terenu.
Szlaki turystyczne wiodą przez "płaskie" dno Kotliny Jeleniogórskiej, wysokie i skaliste grzbiety Karkonoszy, łagodne stoki gór Kaczawskich, bagniste torfowiska Gór Izerskich oraz lesiste, usiane skałkami zbocza Rudaw Janowickich.
Uzdrowisko Cieplice malowniczo położone w Kotlinie Jeleniogórskiej należy do najstarszych uzdrowisk w Polsce.
Dzielnica uzdrowiskowa bogata w zabytki sakralne oraz obiekty architektury pałacowej to także miejscowość turystyczna, stanowiąca dla przebywających tu dogodną bazę wypadową w okoliczne pasma górskie i atrakcyjne miejscowości turystyczne.
Sezon uzdrowiskowy i turystyczny trwa cały rok.
Wodolecznictwo, peloidoterapia (leczenie przy zastosowaniu borowiny, w tym tzw. tampony borowinowe na gałki oczne, stosowane wyłącznie w Cieplicach), inhalacje olejkowe i mineralne, kinezoterapia, światłolecznictwo, elektrolecznictwo - to tylko cząstka bogatego wachlarza możliwości uzdrowiska.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 8 minut