profil

Ekonomia cz 2

poleca 88% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rynek-kategoria ekonomiczna o charakterze dynamicznym związanym z produkcją towarową i oznaczającą ogół kupujących i sprzedających , których decyzje uzależnione są od siebie. Kształtują je popyt i podaż. Elementy rynku : podmioty rynkowe (sprzedający i kupujący) , przedmioty rynkowe (towary i usługi) , stosunki między nimi panujące.
Producent-podmiot gospodarczy o określonej formie organizacyjnej , które podejmuje samodzielnie decyzje w zakresie produkcji dóbr czy usług , kierując się własnym interesem i związanym z ryzykiem.
Działalność gospodarcza-to działalność wytwórcza , budowlana , handlowa i usługowa podjęta w celach zarobkowych i na własny rachunek podmiotu. Jest to dążenie do zysku czyli osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego.
Przedsiębiorstwo (zakład pracy)-kompleks majątkowy , na który składają się budynki , maszyny , ludzie , nazwa , patenty i licencje , struktura organizacyjna.
Podmiot gospodarczy-osoba fizyczna , prawna oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (gosp. pomocnicze im zakłady budżetowe)
Osoba fizyczna-indywidualny przedsiębiorca uczestniczący w obrocie , prowadzący działalność na własnym mieniu i na własny rachunek. Jest oznaczony z imienia i nazwiska , miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. Ponosi pełną odpowiedzialność całym swym majątkiem osobistym zaciągając zobowiązania wobec wierzycieli jako przedsiębiorca.
Osoba prawna-(skarb państwa , jednostki organizacyjne działające w jego imieniu (ministerstwa , urzędy wojewódzkie , jednostki wojskowe) ,zakłady budżetowe (szpitale , przychodnie , szkoły) , jednostki samorządu terytorialnego (gmina , spółdzielnie)
Kooperacja-oznacza , że przedsiębiorstwa są zrzeszone na zasadzie dobrowolnego związku i posiadają pełną osobowość prawną , gospodarczą , technologiczną. Mają swobodę działania jako odrębne jednostki.
Koncentracja-oznacza , że zrzeszone przedsiębiorstwa mają wspólny zarząd (kierownictwo) , który kontroluje ich poczynania gospodarcze. Są bardzo często pozbawione osobowości prawnej i swobody działania ekonomicznego.
Kartel-forma monopolu kapitalistycznego , umowa między samodzielnym przedsiębiorstwem zaopatrującym rynek w podobne towary albo usługi , ograniczającą konkurencję przez ustalenie cen albo warunków sprzedaży , ograniczenie produkcji.
Syndykat-forma monopolu kapitalistycznego , w której grupa uczestników zawiera (czasowe) porozumienie dla przeprowadzenia pewnych transakcji.
Konsorcjum-porozumienie dla zjednoczenia się przedsiębiorstw albo banków różnych krajów dla zorganizowania międzynarodowej operacji finansowej (pożyczki) albo dla przyjęcia kontroli nad jakąś gałęzią przemysłu .
Koncern-forma monopolu kapitalistycznego , zjednoczenie przedsiębiorstw zachowujących osobowość prawną , stanowiących jednak gospodarczą całość.
Holding-przedsiębiorstwo (S.C.) będące właścicielem części albo całości akcji innego albo innych przedsiębiorstw w celu sprawowania nad nim kontroli.
Trust-forma monopolu kapitalistycznego , w której uczestniczące przedsiębiorstwa stają się udziałowcami w proporcji do swych wkładów , powierzając kierownictwo połączonych przedsiębiorstw jednemu zarządowi.
Fuzja-połączenie się (zjednoczenie) przedsiębiorstw , spółek akcyjnych , itd.
Spółka osobowa-trwały skład wspólników , równe prawa i obowiązki , odpowiedzialność osób , a nie spółki za zobowiązania wobec wierzycieli , brak osobowości prawnej. Opiera swą działalność na osobistej pracy wspólników , którzy ponoszą pełną odpowiedzialność cywilną.
Spółka kapitałowa-wobec wierzycieli odpowiada spółka posiadająca w związku z tym osobowość prawną , cechuje ją zmienny skład osobowy wspólników , zmienność kapitału.
Spółka cywilna-to podmiot gospodarczy , którego założeniem jest prowadzenie działalności na niewielką skalę , a jej założenie nie obciąża wspólników szczególnymi kosztami. Rejestrujemy ją tylko w urzędzie miejskim. Umowa tej spółki określa cele, majątek oraz współdziałanie stron wniesienie składów , czas trwania , zasady rozliczeń w przypadku wystąpienia i sposób rozwiązania spółki .Wkłady wnoszą wszyscy , ale nie koniecznie. Mogą to być : własność, prawa, usługi, kwoty pieniężne, rzeczy ruchome i osobista praca jako usługa. Spółkę może reprezentować osoba , która jest wspólnikiem. Zyski i straty to równy udział bezwzględu na rodzaj i wysokość wkładów , a ich podział następuje z końcem roku obrachunkowego (kalendarzowego). Spółka może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.
Spółka jawna-umowa na piśmie , która nie ma formy aktu notarialnego , spółka zakłada prowadzenie działalności gospodarczej w szerszym zakresie niż spółka cywilna. Nie ma osobowości prawnej , ale może nabywać prawa , zaciągać zobowiązania oraz występować w sądzie w procesie cywilnym w charakterze strony. Należy ją zarejestrować w sądzie , w którym okręgu ma swoją siedzibę. Jej nazwa (firma) to najczęściej pierwsza litera imienia i nazwiska jednego lub kilku wspólników z dopiskiem spółka (Warsztat mechaniczny M. Kowal i spółka).Może to być nawet gospodarstwo rolne . Wniesienie wkładu nie jest konieczne , każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki , solidarnie i bez ograniczenia całym majątkiem. Obowiązkowo prowadzi się rachunkowość , nie posiada organów zarządzających (tj. cywilna).
Spółka komandytowa-występują w niej 2 kategorie wspólników : komplementariusze (odpowiadają wobec wierzycieli całym swym majątkiem również osobistym) i komandytariusze (odpowiadają za zobowiązania wniesionym wkładem). Nazwa spółki zawiera nazwisko co najmniej 1 komplementariusza oraz oznaczeniem , że jest to spółka komandytowa. Nazwisko komandytariusza nie może figurować w nazwie firmy oraz nie ma prawa reprezentować spółki wobec osób trzecich. Zawarcie umowy wymaga formy aktu notarialnego i wpisu do rejestru handlowego. Równy podział zysków i strat. Komandytariusz może reprezentować spółkę na zasadzie prokury czyli osoby trzeciej , samodzielnej , pracującej za wynagrodzeniem , mogącej reprezentować spółkę w sprawach sądowych i pozasądowych. Sumę komandytową i wkłady można regulować , ale należy to wpisać do rejestru sądowego.
Firma-to nazwa spółki , która składa się z rdzenia (najczęściej nazwiska) , dodatku obowiązkowego wskazującego na rodzaj spółki (S.A. , Z.O.O. , S.C.).
Techniki zarządzania firmą :
1. Business Process Rengineering
Technika zarządzania ,w której przedsiębiorstwo jest zorientowane na potrzeby klienta po to , aby poprawić jakość produktów i terminy realizacji. Związana z badaniami marketingowymi.
2. Outsourcing
Technika nastawiona na obniżenie kosztów produkcji.
3. Benchmarking
Polega na porównywaniu się z najlepszymi zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa jak i z otoczeniem zewnętrznym. Związana jest z badaniami marketingowymi.
4. Lean Management
Uszczuplone , wysmuklone , odchudzone zarządzanie. Polega na obniżeniu kosztów produkcji szybkiej dostawie produktów bez magazynowania ich i notoryczne podnoszenie kwalifikacji pracowników.
5. Total Quality Management (TQM)
Totalne zarządzanie jakością ma korzenie w krajach azjatyckich i Japonii. To doskonali pracownicy i produkty.
Proces zarządzania obejmuje całość działań w przedsiębiorstwie w odróżnieniu do kierowania , które jest zarządzaniem kadrami. Zarządzanie obejmuje : planowanie , organizowanie , motywowanie , kontrolę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut