profil

/

Zadania Prace

Różnica między przemianą chemiczną a fizyczną z przykładami

drukuj
satysfakcja 81 % 445 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Przemiana fizyczna to taka przemiana, podczas której nie ulega zmianie rodzaj substancji. Zmieniają się natomiast tylko jej właściwości fizyczne takie jak gęstość, stan skupienia, stan rozdrobnienia, barwa, twardość, kowalność, ciągliwość, temperatura topnienia, temperatura wrzenia, przewodnictwo cieplne. Przykładem przemiany fizycznej jest:
Zamarzanie wody
Po naciśnięciu przycisku dzwonka elektrycznego możemy usłyszeć dźwięk
Naciskając włącznik prądu dostrzegamy rozżarzenie się druciku żarówki.
Przy zmianach temperatury można obserwować zmiany wysokości słupka rtęci w termometrze
Gdy ogrzewamy wodę w czajniku zdarza się, że pokrywka podnosi się , wypychana ciśnieniem pary.

Natomiast przemiana chemiczna to taka przemiana, podczas której powstają nowe substancje o odmiennych właściwościach fizycznych i chemicznych. Przykładem przemiany chemicznej jest:
Spalanie papieru
Pieczenie ciasta
Oddychanie
Niekonserwowane elementy metalowe karoserii samochodów, narzędzia, konstrukcje
stalowe pokrywają się nalotem i zmieniają się w brunatną łuszczącą się substancję – rdzę.
Kiszenie ogórków
Na miedzianych dachach budowli powstaje zielona patyna
Na srebrnych sztućcach stołowych i biżuterii – czarna trudna do usunięcia powłoka.
Proces fotosyntezy 6CO2+ 6H2O->C6H12O6 + 6O2

Dzięki odpowiednim przemianom chemicznym z tanich, łatwo dostępnych surowców jak powietrze, woda, węgiel, wapienie otrzymuje się cenne i drogie produkty użytkowe np.: leki, włókna, tworzywa, paliwa, nawozy.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (11) Brak komentarzy
26.9.2011 (16:17)

to mi nie bardzo potrzebne szukam przykladow

15.9.2011 (16:21)

dobre to co szukałem daje 5/5 :)

15.5.2011 (13:27)

idealnie to czego szukałam . Dzięki!!!

27.4.2011 (16:37)

super! dzięki!

4.4.2011 (21:08)

Dzięki Praca Dobra i na temat . Daje 6/6 :-)

Pozdrawiam SzymeK

Typ pracy


Zadania z Chemii
Milosz3312 rozwiązane zadania
Chemia 500 pkt 17.12.2014 (18:37)

W każdym z podanych szeregów istnieje pewna prawidłowość.Odkryj ją i dopisz po jednym przykładzie.PROSZE MOZCIE MI!!!!!!!!!!

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 375 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

popaprany0 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt 17.12.2014 (18:04)

Witam, potrzebuje na szybko prezentacje pod temat Trucizny w życiu człowieka. Prosze pomóżcie !! .

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

xxonewaytohell1 rozwiązane zadanie
Chemia 10 pkt 17.12.2014 (18:01)

KLIKA ZDAŃ NA TEMAT SPALANIA CAŁKOWITEGO PROPANU I BUTANU W ZAPALNICZKACH JAK TO WYGLĄDA, CO POWSTAJE ITP

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

xxonewaytohell1 rozwiązane zadanie
Chemia 10 pkt 17.12.2014 (18:00)

KLIKA ZDAŃ NA TEMAT SPALANIA CAŁKOWITEGO PROPANU I BUTANU W ZAPALNICZKACH JAK TO WYGLĄDA, CO POWSTAJE ITP.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

xxonewaytohell1 rozwiązane zadanie
Chemia 100 pkt 17.12.2014 (17:55)

KILKA ZDAŃ NA TEMAT SPALANIA CAŁKOWITEGO PROPANU I BUTANU W ZAPALNICZKACH PILNE!!!!!!!!!!!

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.