profil

/

Zadania Prace

Różnica między przemianą chemiczną a fizyczną z przykładami

drukuj
satysfakcja 81 % 446 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Przemiana fizyczna to taka przemiana, podczas której nie ulega zmianie rodzaj substancji. Zmieniają się natomiast tylko jej właściwości fizyczne takie jak gęstość, stan skupienia, stan rozdrobnienia, barwa, twardość, kowalność, ciągliwość, temperatura topnienia, temperatura wrzenia, przewodnictwo cieplne. Przykładem przemiany fizycznej jest:
Zamarzanie wody
Po naciśnięciu przycisku dzwonka elektrycznego możemy usłyszeć dźwięk
Naciskając włącznik prądu dostrzegamy rozżarzenie się druciku żarówki.
Przy zmianach temperatury można obserwować zmiany wysokości słupka rtęci w termometrze
Gdy ogrzewamy wodę w czajniku zdarza się, że pokrywka podnosi się , wypychana ciśnieniem pary.

Natomiast przemiana chemiczna to taka przemiana, podczas której powstają nowe substancje o odmiennych właściwościach fizycznych i chemicznych. Przykładem przemiany chemicznej jest:
Spalanie papieru
Pieczenie ciasta
Oddychanie
Niekonserwowane elementy metalowe karoserii samochodów, narzędzia, konstrukcje
stalowe pokrywają się nalotem i zmieniają się w brunatną łuszczącą się substancję – rdzę.
Kiszenie ogórków
Na miedzianych dachach budowli powstaje zielona patyna
Na srebrnych sztućcach stołowych i biżuterii – czarna trudna do usunięcia powłoka.
Proces fotosyntezy 6CO2+ 6H2O->C6H12O6 + 6O2

Dzięki odpowiednim przemianom chemicznym z tanich, łatwo dostępnych surowców jak powietrze, woda, węgiel, wapienie otrzymuje się cenne i drogie produkty użytkowe np.: leki, włókna, tworzywa, paliwa, nawozy.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (11) Brak komentarzy
26.9.2011 (16:17)

to mi nie bardzo potrzebne szukam przykladow

15.9.2011 (16:21)

dobre to co szukałem daje 5/5 :)

15.5.2011 (13:27)

idealnie to czego szukałam . Dzięki!!!

27.4.2011 (16:37)

super! dzięki!

4.4.2011 (21:08)

Dzięki Praca Dobra i na temat . Daje 6/6 :-)

Pozdrawiam SzymeK

Typ pracy


Zadania z Chemii
olaowca0 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt wczoraj o 15:07

Jaka objętość amoniaku (NH3) o gęstości 0,77g/dm3 przereagowała z 192 gramy tlenu jeśli otrzytmano 112 gramów azotu i 216 gramów pary wodniej tu...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

truskafeckaa0 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt 25.3.2015 (21:11)

Napisz na temat reklamy jako rzetelnego zrodla informacji o skladzie chemicznym i dzialaniu kosmetyku lub leku. Pomocy        ...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

maciekque0 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt 25.3.2015 (19:46)

Każdy pierwiastek chemiczny można zapisać w postaci A/Z E, gdzie: liczba masowa A = liczba protonów + liczba neutronów liczba atomowa Z = liczba...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Roksana4321pl0 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt 25.3.2015 (17:31)

Zadanie domowe-Chemia 2 gimnazjum Wykonaj ćwiczenie Z podanych wzorów jonów ułóż 10 możliwych wzorów sumarycznych soli oraz podaj ich nazwy. Wyniki...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

andziaa190 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt 25.3.2015 (13:01)

Bardzo proszę o pomoc ..

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.