profil

/

Zadania Prace

Różnica między przemianą chemiczną a fizyczną z przykładami

drukuj
satysfakcja 81 % 446 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Przemiana fizyczna to taka przemiana, podczas której nie ulega zmianie rodzaj substancji. Zmieniają się natomiast tylko jej właściwości fizyczne takie jak gęstość, stan skupienia, stan rozdrobnienia, barwa, twardość, kowalność, ciągliwość, temperatura topnienia, temperatura wrzenia, przewodnictwo cieplne. Przykładem przemiany fizycznej jest:
Zamarzanie wody
Po naciśnięciu przycisku dzwonka elektrycznego możemy usłyszeć dźwięk
Naciskając włącznik prądu dostrzegamy rozżarzenie się druciku żarówki.
Przy zmianach temperatury można obserwować zmiany wysokości słupka rtęci w termometrze
Gdy ogrzewamy wodę w czajniku zdarza się, że pokrywka podnosi się , wypychana ciśnieniem pary.

Natomiast przemiana chemiczna to taka przemiana, podczas której powstają nowe substancje o odmiennych właściwościach fizycznych i chemicznych. Przykładem przemiany chemicznej jest:
Spalanie papieru
Pieczenie ciasta
Oddychanie
Niekonserwowane elementy metalowe karoserii samochodów, narzędzia, konstrukcje
stalowe pokrywają się nalotem i zmieniają się w brunatną łuszczącą się substancję – rdzę.
Kiszenie ogórków
Na miedzianych dachach budowli powstaje zielona patyna
Na srebrnych sztućcach stołowych i biżuterii – czarna trudna do usunięcia powłoka.
Proces fotosyntezy 6CO2+ 6H2O->C6H12O6 + 6O2

Dzięki odpowiednim przemianom chemicznym z tanich, łatwo dostępnych surowców jak powietrze, woda, węgiel, wapienie otrzymuje się cenne i drogie produkty użytkowe np.: leki, włókna, tworzywa, paliwa, nawozy.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (11) Brak komentarzy
26.9.2011 (16:17)

to mi nie bardzo potrzebne szukam przykladow

15.9.2011 (16:21)

dobre to co szukałem daje 5/5 :)

15.5.2011 (13:27)

idealnie to czego szukałam . Dzięki!!!

27.4.2011 (16:37)

super! dzięki!

4.4.2011 (21:08)

Dzięki Praca Dobra i na temat . Daje 6/6 :-)

Pozdrawiam SzymeK

Typ pracy


Zadania z Chemii
Herbaciarz11980 rozwiązanych zadań
Chemia 50 pkt 16.4.2015 (18:37)

Jaką role pełni woda w organizmie człowieka? W jaki sposób i w jakim celu przeprowadza się proces uzdatniania wody?

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 38
Rozwiązuj

Damianek5678890 rozwiązanych zadań
Chemia 200 pkt 16.4.2015 (18:27)

Pilne ! Prosze o rozwiazanie sprawdzianu z weglowodorow poziom liceum.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 150
Rozwiązuj

gociuuu0 rozwiązanych zadań
Chemia 10 pkt 15.4.2015 (22:36)

1. Korzystając z ogólnego wzoru alkinów, ułóż wzór sumaryczny i strukturalny. Napisz równania reakcji spalania całkowitego i niecałkowitego jego...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8
Rozwiązuj

Xpresso202 rozwiązane zadania
Chemia 150 pkt 15.4.2015 (16:41)

Witam. Mam do rozwiązania arkusz maturalny i nie mogę sobie poradzić z tymi zadaniami. Wiem, że to są aż 3 kartki, lecz daję aż 150 punktów. Nie...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 113
Rozwiązuj

theshield0 rozwiązanych zadań
Chemia 55 pkt 14.4.2015 (20:49)

Siema pomoże ktoś szybko z Chemi zad 5 strona 22 PODRĘCZNIK DLA KLASY 3 GIMNAZJUM :) nie mam książki xD 5. Napisz wzory (lub symbole chemiczne)...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 42
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.