profil

Oddychanie - istota procesu

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-01
poleca 85% 694 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Oddychanie polega na utlenianiu biologicznym, to jest odłączeniu atomów wodoru, bądź tylko elektronów, od substratu organicznego, czemu towarzyszy uwalnianie energii, oraz na wychwyceniu części uwolnionej energii i zmagazynowaniu jej w formie energii chemicznej w wiązaniach wysokoenergetycznych w ATP, pozostała część uwolnionej energii rozprasza sie w postaci energii cieplnej.

Zasoby energetyczne wykorzystywane przez żywe komórki tkwią w związkach organicznych. W warunkach panujących obecnie na Ziemi tworzenie stale nowych związków organicznych z nieorganicznych zachodzi głównie z wykorzystaniem energii świetlnej przez autotrofy fotosyntetyzujące.

Przy spalaniu związków organicznych wyzwala sie energia cieplna (energia wiązań chemicznych przekształca sie w energie cieplna), a końcowymi produktami tego procesu sa CO2 i H2O.
Proces oddychania jest jedna z podstawowych czynności życiowych komórki i zachodzi w jej obszarze.

Oddychanie ustaje dopiero w momencie śmierci organizmu. Organizmy żyjące w warunkach słabego dostępu tlenu lub tam, gdzie go całkiem brak - np. bakterie żyjące w glebie, pasożyty wewnętrzne, drozdze - utleniaja związki organiczne bez udziału tlenu, ale nie do produktów całkowicie utlenionych - CO2 i H2O, wówczas produktem utleniania jest związek organiczny (alkohol, kwas), a proces nosi nazwę oddychania beztlenowego lub inaczej fermentacji.

Powstałe w oddychaniu ATP jest wykorzystywane do przebiegu wszystkich reakcji wymagających energii, do aktywnego transportu przez błony, ruchu wici, rzęsek, skurczu mięśni itd. Każda komórka tworzy tyle ATP w procesie oddychania, ile go w danej chwili potrzebuje.

Warunki oddychania:
Do przebiegu oddychania, obojętne tlenowego czy beztlenowego, potrzebne są:
- substrat organiczny (głównie glukoza)
- odpowiednie enzymy (w tym oksydoreduktazy)
- ADP i Pi (fosforan nieorganiczny)

W przypadku oddychania tlenowego ponadto:
- mitochondria z odpowiednimi enzymami
- O2 jako ostatni akceptor elektronów w łańcuchu oddechowym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta