profil

„Żądza pieniądza, czyli jaki wpływ na nasze zdrowie ma stres”.

poleca 85% 233 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Żądza pieniądza, żądza pieniądza, sen z oczu spędza, żądza pieniądza …”- tak właśnie śpiewała Kora wraz ze znaną grupą Maanam ponad 20 lat temu. Od tego czasu stosunek do pieniędzy, sukcesów, czy kariery wydaje się być jeszcze bardziej pożądliwy i zachłanny, czego skutkiem jest fakt, iż wielu ludzi z czasem zatraca lub już utraciło poczucie życiowych wartości. Zdecydowana większość z nich żyje w ciągłym stresie, prowadząc nieustanną pogoń do wytyczonych celów. Czy tak właśnie powinno wyglądać życie?
Spójrzmy na sytuację młodych osób. Mało, kto ze współczesnych nastolatków utożsamia prawdziwe szczęście z uczuciami, czy stanem ducha. Każdy z nich ma jakieś życiowe plany, które z wielkim uporem stara się realizować. Młodzi ludzie zazwyczaj stawiają sobie zbyt wysokie wymagania, którym nie łatwo jest podołać, a tryb życia, jaki prowadzą bardzo często wpływa niekorzystnie na ich stan psychiczny a także fizyczny. Właśnie w tym momencie pojawia się najpoważniejszy problem XXI wieku, jakim jest stres. Człowiek zawsze doznawał stresu, chociaż w czasach prehistorycznych jego układ odpornościowy był prawdopodobnie silniejszy. W naszym ciągle kontrolowanym życiu stres może osiągać zbyt wysoki poziom, powodując wiele chorób. Wywołują go nie tylko negatywne, ale także pozytywne wydarzenia. Przyzwyczajenie jest drugą naturą, dlatego każdy boi się nowych nieznanych sytuacji. Kiedy w życiu następują ważne zmiany, pojawia się napięcie, bez względu na to, czy są to problemy w szkole, zmiana otoczenia, czy też podejmowanie pierwszych poważnych życiowych decyzji. Jeśli zapanuje się nad stresem i wykorzysta jego możliwe pozytywne oddziaływanie, to zamiast niszczyć, zacznie on stymulować do działania. Pamiętajmy jednak, że nie można żyć w ciągłym napięciu. Po okresie intensywnych zajęć musi przyjść czas na relaks. Należy wówczas robić coś, co dystansuje od bieżących problemów – uprawiać sport, chodzić na spacery, medytować czy słuchać kojącej muzyki.
Często trudno jest obiektywnie spojrzeć na siebie i ocenić, do jakiego stopnia jest się zestresowanym. Niektóre dość powszechne objawy stresu są łatwe do zaobserwowania. Dlatego warto zastanowić się nad jego oznakami, z których najbardziej powszechnymi są: brak snu, trudności ze skoncentrowaniem się i podjęciem decyzji, obgryzanie paznokci, czy też uczucie zmęczenia przez większą część dnia.
Jeśli któreś z wyżej wymienionych przykładów dotyczy nas, to oznacza to, iż choroba XXI wieku nie jest nam obca.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty