profil

Zarządzanie transportem - GPS dla transportu

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

System Monitorowania pojazdów Flota-GPS jest przeznaczony dla odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorstw, które dążą do optymalizacji funkcjonowania transportu samochodowego przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej technologii w zakresie ochrony pojazdów. System Monitoring Gps znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebne jest maksymalne bezpieczeństwo kierowcy, pojazdu i ładunku. Sprawdza się w sytuacjach, gdy potrzebna jest precyzyjna informacja o położeniu, czasie przejazdu, prędkości oraz innych parametrach eksploatacji pojedynczych samochodów lub flot pojazdów. System Flota-GPS skutecznie wspiera działania na rzecz optymalnego i oszczędnego zarządzania transportem oraz logistyką.

System umożliwia monitorowanie pojazdów z możliwością rozliczenia pracy kierowców i pojazdów - dostarczając informacji takich jak lokalizacja, prędkość, poziom paliwa,
temperatura oraz umożliwiając generowanie raportów obrazujących czas pracy, przebiegi, trasy przejazdów, zużycie paliwa, miejsca i czasy postojów, tankowań, itp. Powyższe informacje pozwalają na obiektywną weryfikację rozliczeń związanych z transportem. Przekaz danych realizowany jest poprzez usługi sieci telefonii komórkowej GSM a w szczególności transmisję GPRS.



System można podzielić na cztery podsystemy, realizujące inne, składowe zadania:



Lokalizacja pojazdu
Informacje o lokalizacji pojazdu, jego prędkości jak również dokładny czas pozyskiwane są z systemu GPS. Informacje te docierają do zainstalowanego w pojeździe odbiornika GPS z amerykańskich satelitów wojskowych NAVSTAR, co daje gwarancję globalnego zasięgu oraz dokładności podawania pozycji rzędu 3 metrów.



Gromadzenie danych źródłowych, wstępna analiza
Zainstalowany w pojeździe odbiornik GPS dostarcza dane o lokalizacji i prędkości pojazdu do mikroprocesora urządzenia. Informacje te wraz z aktualnym stanem podłączonych czujników zostają przesłane do systemu serwerowego magazynującego i przetwarzającego informacje lub – w przypadku braku możliwości nawiązania połączenia z serwerem - zapisane w nieulotnej pamięci typu flash i przesyłane automatycznie w chwili nawiązania połączenia.



Transmisja danych
W celu zapewnienia łączności pomiędzy urządzeniem w pojeździe a systemem serwerowym i ostatecznie stacją monitorującą, dyspozytorską lub telefonem komórkowym użytkownika wykorzystywane są usługi sieci GSM – transmisja GPRS dla przekazywania sygnałów alarmowych, danych o pozycji pojazdu i stanie czujników oraz SMS dla sterowania terminalem i awaryjnego przekazywania sygnałów alarmowych. Informacje z pojazdu przekazywane są co 60 sekund oraz awaryjnie, w przypadku wystąpienia zdarzenia alarmowego. Transmisja GPRS realizowana może być przez sieć publiczną lub – dla zapewnienia poufności i bezpieczeństwa danych przez VPN.



Odbiór, kolekcja, udostępnienie i analiza danych
Dane z zainstalowanego w pojeździe terminala docierają do systemu serwerowego i tam są przechowywane. Dostęp do nich oraz ich analiza możliwa jest na trzy sposoby:
- specjalne oprogramowanie (aplikacja ComboClient), łączące się z serwerem poprzez sieć Internet lub Intranet. Aplikacja umożliwia wizualizację aktualnej dostępnej pozycji na mapie, przekazanie aktualnego stanu czujników, analizę wszelkich danych historycznych, generowanie raportów stanowiących podstawę do rozliczenia czasu pracy pojazdów i kierowców. Służy również do konfiguracji części parametrów systemu.
- poprzez przeglądarkę internetową możliwa jest wizualizacja bieżącej pozycji oraz generowanie raportów oraz podsumowań – dla pojedynczych pojazdów, grup oraz wszystkich w firmie. Tą drogą dostępne są również mechanizmy administracyjne ułatwiające zarządzanie kontem.
- wykorzystując usługę WAP w telefonie komórkowym możemy otrzymywać informacje o pozycji pojazdu. Możliwe jest również generowanie przez serwer przekazywanej komunikatem SMS informacji o zdefiniowanych przez użytkownika alarmach lub przekroczeniach (prędkości, obszaru itp.)
Możliwe jest również udostępnienie danych agencjom ochrony – wówczas w przypadku wystąpienia zdarzeń kwalifikowanych jako alarmowe (oczywiście jeżeli system w samochodzie został odpowiednio skonfigurowany), np. kradzieży pojazdu lub napadu na kierowcę informacja jestprzekazywana na stanowiska operatorskie i wizualizowana wraz z pozycją geograficzną pojazdu,odczytaną z odbiornika GPS.
Dzięki takim informacjom agencja ochrony może natychmiast podjąć interwencję w celu zapobieżenia zagrożeniu lub minimalizacji ewentualnych strat.

Opis techniczno funkcjonalny

1. Informacje ogólne

Oferowane Państwu urządzenie pojazdowe – terminal GPS zawiera moduł GPS, system
mikroprocesorowy analizujący dane, moduł pamięci – rejestrator – mogący zapisać 36000 pozycji pojazdu wraz z informacjami takimi jak prędkość pojazdu, czas i stany podłączonych czujników w przypadku braku połączenia z serwerem, oraz system transmisji danych oparty na modemie GSM/GPRS. Czas zapełnienia pamięci rejestratora zależy od ustawienia częstotliwości zapisu oraz od długości czasu przemieszczania się pojazdu – podczas postojów pamięć urządzenia nie zapełnia się. Przy domyślnie ustawianej częstotliwości zapisu - co 1 minutę plus dodatkowe sygnały z czujników,
pamięci zazwyczaj wystarcza na okres 2 – 3 miesięcy intensywnej pracy pojazdu. Dane z rejestratora są automatycznie przekazywane do systemu serwerowego w momencie nawiązania połączenia. Do terminala można podłączyć różne urządzenia (np. interfejs do czujnika poziomu paliwa) i czujniki (np. otwarcia klapy, drzwi) jak również akcesoria umożliwiające identyfikację i autoryzację kierowcy, przełącznik trybu jazdy umożliwiający określenie statusu pojazdu (np.jazda prywatna/służbowa, z ładunkiem/bez). Istnieje również możliwość podłączenia elementów wyposażenia pojazdu, które może zdalnie uruchomić operator bez udziału kierowcy (np. Immobilizer, sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa). Łączność z pojazdami realizowana jest poprzez sieć GSM - urządzenie współpracuje z telefonem przemysłowym, który stanowi integralną część terminala.

2. Lokalizacja i monitorowanie pojazdów

Wyposażenie pojazdów w terminale GPS umożliwia stałą, aktualizowaną co 60 sekund prezentację lokalizacji samochodów na cyfrowej mapie aplikacji Client. Mapa Polski zawiera wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie, linie kolejowe, szczegółowe palny ponad 600 miast, zaznaczone wszystkie miejscowości (większe jako obrys z siecią głównych ulic, mniejsze jako punkty) oraz tereny zielone i zbiorniki wodne. Drogi krajowe opisane są numerami; plany miast zawierają wszystkie ulice, linie kolejowe oraz tereny zielone i zbiorniki wodne w obrębie granic danego miasta. Wszystkie ulice, place i ronda mają - po odpowiednim powiększeniu planu - wyświetlane nazwy. Część terenów zielonych i zbiorników wodnych pozostaje nieopisana. Na mapie ogólnej Europy widoczne są granice państw, drogi, miasta, linie kolejowe i obszary wodne w ogólnym zarysie. Możliwe jest wyszukiwanie miejsc według nazwy (miejscowości, ulicy, nazwy własnej miejsca) lub współrzędnych geograficznych. W programie istnieje opcja umożliwiająca pomiar odległości na mapie oraz pomiar przebytej trasy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut