profil

Św.Wiktoria - Imię do bieżowania

drukuj
satysfakcja 85 % 1082 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wiktoria
Imię wywodzi się od imienia rzymskiej bogini Zwycięstwa, której świątynia znajdowała się na Palatynie [łac. victoria – zwycięstwo].

Wiktoria – Patronka Diecezji
11 listopada - Święto Niepodległości. Dla nas Polaków, to bardzo ważna, wręcz symboliczna data. W 1918 roku nasza Ojczyzna po ponad 120 latach trwania zaborów odzyskała wolność i suwerenność.
Dla mieszkańców diecezji Łowickiej 11 listopada jest ważny również z innego powodu. Tego dnia czcimy Patronkę Diecezji – Świętą Wiktorię – dziewicę i męczennicę. Starożytna chrześcijańska tradycja o tej młodej Rzymiance mówi :
Święta Wiktoria miała 19 lat, kiedy postanowiła poświęcić swoje życie wyłącznie Jezusowi Chrystusowi. Musiała Go zatem bardzo kochać. Jej miłość była odpowiedzią na Jego miłość – miłość Boga do człowieka. Święta Wiktoria złożyła więc ślub czystości i postanowiła być wierna danemu słowu, aż do śmierci. Nie mógł, a może nie chciał tego zrozumieć młody rzymianin – Patrycjusz – który bez zgody Wiktorii zapragnął ją poślubić. Gdy pomimo nalegań i gróźb młoda Rzymianka wiernie trwała przy Chrystusie i złożonej przysiędze, niedoszły mąż oskarżył ją przed władzą o przynależność do chrześcijan. W III wieku najczęściej oznaczało to jedno – śmierć. Wiktoria, dzięki łasce Bożej, pozostała wierną swojemu Jedynemu Oblubieńcowi – Panu Jezusowi. Za tę wierność zapłaciła najwyższą cenę. Została ścięta mieczem. (wyrok został wykonany 18grudnia 253 r.) Nam zaś zostawiła wzór do naśladowania i nadzieję, że wierność, czyli wytrwała miłość jest możliwa.
Wybrałam imię św. Wiktorii , właśnie za to że postanowiła poświęcić Jezusowi całe swoje życie, a także za to że tak bardzo kochała Jezusa Chrystusa i pozostała wierna tej miłości aż do śmierci, podoba mi się jej postawa, miłość do Jezusa równa miłości Boga do ludzi.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (26) Brak komentarzy
31.10.2011 (13:42)

Ja nazywam się Wiktoria miałam napisać wypracowanie o mojej Patronce i napisałam właśnie te bardzo, krótko i zwiężle oraz najważniejsze informacje bardzoo fajnie gdybem nie nazywała się Wiktoria z pewnością pojawiło by się na moim bierzmowaniu

11.10.2011 (16:54)

biorę sobie te imię :)) bardzo mi się podoba. :)

27.9.2011 (18:09)

w maju bądź w kwietniu mam bierzmowanie i zamierzam wziąć to imię właśnie :)

Typ pracy