profil

Savate - boks francuski.

poleca 85% 525 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

S A V A T E

(wymowa /sæ\'væt/) - boks francuski - francuski sport walki, zbliżony do kick-boxingu. Dyscyplina ta powstała w XVII wieku. Stworzono ją w środowisku arystokratycznym dla celów samoobrony w ulicznej walce z uzbrojonym przeciwnikiem. Duże znaczenie miały tu techniki nożne, stosowane w celu utrzymania dystansu. Z czasem savate wzbogacone o techniki rąk zaczerpnięte z boksu angielskiego przyjęło formę współczesnego boksu francuskiego. W XX wieku savate mocno podupadło, gdyż większość francuskich mistrzów poginęła w wojnach światowych, jednak obecnie zainteresowanie tą sztuką walki się odradza.
SAVATE W POLSCE
Pierwszy polski podręcznik zawierający elementy Savate, \"Gimnastyka policyjna\" autorstwa Stanisława Szczepkowskiego ukazał się w Warszawie w 1917, temat ten został rozwinięty przez Henryka Jeziorowskiego w wydanym w Warszawie w 1927 podręczniku \"Walka wręcz\", który został zalecony do szkolenia wojsk lądowych. Książki te zawierały techniki savate i boksu francuskiego (walka na dystans) połączone z technikami ju-jitsu (walka w zwarciu). Obydwie książki dostępne są w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Po II wojnie światowej savate zostało w Polsce zapomniane.
Francuska sztuka walki savate prawie zanikła, ponieważ wielu jej mistrzów i nauczycieli zginęło podczas I wojny światowej.
HISTORIA I FILOZOFIA
Savate, zwane również boxe francaise czyli francuskim boksem, polega na walce za pomocą nóg i rąk, czasami z użyciem broni. Zawiera elementy klasycznego boksu europejskiego oraz techniki kopnięć i chwytów.
Nazwa ‘savate’ pochodzi z języka francuskiego i znaczy „stary but”, ponieważ podczas walk ulicznych chuligani zadawali ciosy swoimi ciężkimi buciorami. Savate ma więc nieco niechlubną przeszłość, ponieważ powstało w podejrzanym światku chuliganów i złodziei z Paryża i północnej Francji na początku XIX wieku.
W ciągu XIX wieku savate zmieniło swoje oblicze. Z ulicznej bijatyki stało się szanowaną formą sztuk walki. Michel Cassaux założył pierwsze szkoły, które uczyły bardziej cywilizowanych i uregulowanych zasadami technik savate. Nie było już mowy o wyłupianiu oczu czy uderzaniu głowami. Później jeden z uczniów Cassauxa, Charles Lecour, wprowadził elementy boksu angielskiego i stworzył sport o nazwie boxe savate francaise. Boxe savate francaise zyskiwał coraz większą popularność, ale podczas I wojny światowej znalazł się na granicy wymarcia, ponieważ w działaniach wojennych zginęli prawie wszyscy mistrzowie tej sztuki walki.
Obecnie savate przeżywa swój okres rozkwitu. Z Francji sport rozpowszechnił się w całej Europie, a nawet dotarł do USA.
Istnieją przesłanki, iż Savate, czy tez jego pierwowzór powstał w XIV wieku w Paryżu. Savate zawierało tez walkę laska - la canne de combat oraz chwyty. Nie ma żadnych udokumentowanych powiązań pomiędzy Savate a azjatyckimi stylami. Pierwsza oficjalna szkole otworzył Michel Casseux zwany Pisseux (1794 - 1869) w 1825 roku.
Obecna forma Savate zyskało w latach 30-tych XIX wieku, kiedy to Charles Lecour (1808 - 94), uczeń Casseuxa, dokonał jego kompilacji z boksem angielskim. Stało się to po walce z Owenem Swiftem, brytyjskim expertem boksu (na gołe pięści). Charles przez dwa lata ćwiczył z innym bokserem, Jackiem Adamsem po upływie których utworzył system, który nazwał La Boxe Francaise.
Savate jest często określane jako francuski kickboxing gdyż jest on obecnie bardzo podobne. Różnica sprowadza się do używania butów i kopania także \"z czuba\", oraz położenia większego nacisku na prace bokserska niż w klasycznym kicku (co zresztą od paru lat się zmieniło).

SAVATE – TRENING
Trening savate polega głównie na sparingach i przygotowaniach do pełnokontaktowych walk. Dozwolone są tylko cztery rodzaje kopnięć, zarówno defensywnych jak i ofensywnych, oraz trzy rodzaje ciosów: prosty, kontra i prawy/lewy sierpowy. Wszystkie techniki kopnięć mają na celu przewrócenie przeciwnika, aby uczynić go bezbronnym wobec następujących później uderzeń.
Kolorowe opaski na rękawicach zawodników oznaczają poziom zaawansowania. Kiedy zawodnik osiągnie poziom srebrnej rękawicy, co jest równoważne z czarnym pasem w karate, jego trening polega głównie na staczaniu kolejnych walk bokserskich.


w załączniku cała praca z tabelka dodatkowo!!miłego czytania

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty