profil

Bryły w architekturze

drukuj
satysfakcja 78 % 80 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1) Piramida Cheopsa (ostrosłup)
Największa i najbardziej tajemnicza piramida w kompleksie piramid w Gizie nosi imię Cheopsa (Chufu, Khufu). Piramida Cheopsa jest jedynym dobrze zachowanym cudem świata. Została wzniesiona w XXVI wieku p.n.e. Pierwotna długość boku podstawy wynosiła 230 m, wysokość 146,6 m, kąt nachylenia ścian 51 stopni i 50 sekund.
Ściany piramidy Cheopsa były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem. Rdzeń piramidy wzniesiono z ciosów miejscowego wapienia. Piramida Cheopsa składa się z 2,5 miliona bloków kamiennych, o łącznej wadze 6 miliona ton. Waga jednego bloku wynosiła od 3 do 80 ton. Wejście do piramidy znajduje się pośrodku ściany północnej, na wysokości 20 m i prowadzi do stromego korytarza, na przedłużeniu którego wykuto w skale pod piramidą komorę grobów, której nigdy nie wykończono.

2) Krzywa Wieża w Pizie (walec)

Krzywa Wieża w Pizie jest jedną z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów. W istocie jest dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. Wieża o wysokości ok.55 metrów obecnie odchylona od pionu o 5 metrów, każdego roku zwiększa swe odchylenie o 1 milimetr. Wbrew obliczeniom architektów wieża do tej pory nie zawaliła się , dalej kpiąc z praw fizyki, cieszy oczy turystów. Obecnie przeprowadzane są odpowiednie prace zabezpieczające, które jednak nie dają gwarancji, że za kilkanaście lat wieża nie runie.

3) Rotunda Św. Mikołaja w Cieszynie (walec)

Rotunda romańska w Cieszynie jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Ziemi Cieszyńskiej. Powstała na przełomie XI i XII wieku, przez szereg stuleci była kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Mikołaja. Zbudowana z kamienia łupanego i ciosów wapiennych, zaś sklepienia wykonane są z łupków kamiennych. Do nawy na planie koła przystaje od wschodu, oddzielona od niej trzema schodkami półkolista absyda. Średnica nawy mierzy 6,4 m, wysokość od podstawy sklepienia 11,3 m. W zachodniej części nawy zrekonstruowana empora wsparta na trzech arkadach kolumnowych. Schody na emporę biegną wewnątrz muru rotundy. Z drugiej strony empory znajduje się zamurowany obecnie portal romański prowadzący kiedyś do palatium - mieszkania dowódcy grodu.

Rotunda jako jedyna murowana budowla służyła najprawdopodobniej za najważniejszy punkt oporu na wypadek wojny.

4) Empire State Building (prostopadłościan)

Empire State Building jest to biurowiec w Nowym Jorku na Manhattanie , zbudowany w 1931 jako najwyższy budynek świata. Liczy 102 piętra, 381 m wysokości. Zaprojektowali go architekci amerykańscy: R.H. Shreve, W.F. Lamb, A. Lvomis. Budowa Empire State Building rozpoczęła się w marcu 1930 roku, na miejscu dawnego Waldorf Astoria Hotel, na piątej alei przy 34 ulicy. Oficjalne otwarcie nastąpiło 1 maja 1931 roku. Budowa drapacza chmur kosztowała 24 miliony dolarów chociaż wykonawcy spodziewali się nawet 50 milionów. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła Empire State Building.

5) Wieża Eiffla (ostrosłup)

Wieża Eiffla to olbrzymia budowla na Polu Marsowym w Paryżu, Wsparta na czterech potężnych podporach połączonych łukami, zwężająca się ku górze smukłą konstrukcją kratownicową.
Posiada trzy pomosty widokowe na wysokości 57 m, 115 m i 274 m. Ogólna wysokość to 324 m (w październiku 2000 na szczycie wieży zamontowano nadajnik fal ultrakrótkich, który zwiększył jej wysokość z 318,7 m do 324 m). Waga konstrukcji to ok. 7000 ton.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
6.11.2010 (19:39)

niezłe

8.1.2009 (17:00)

Nawet nawet...

4.1.2008 (21:16)

spoko :)

mój nauczyciel od matematyki nie pogardzi taką dodatkową pracą ;p