profil

Australia - kontynent

drukuj
satysfakcja 71 % 498 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1.Wiadomości ogólne o kontynencie.

Australia to najmniejszy kontynent, położony w dużej odległości od pozostałych lądów. Położona jest ona na półkuli południowej i wschodniej. Australia ma powierzchnię 7,7 mln km2 .
Jest to kontynent o słabo rozwiniętej linie brzegowej. Od zachodu oblewa Australię Ocean Indyjski, od północy Morze Timor i Arafura, od wschodu Ocean Spokojny i będące jego częścią Morze Koralowe i Morze Tasmana, a od południa Wielka Zatoka Australijska.
Wybrzeża Australii są trudno dostępne. Północna ich część jest płaska i zabagniona lub porośnięta namorzynami, a na południu wybrzeże jest klifowe. Wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii ( od cieśniny Toressa do Zwrotnika Koziorożca) rozciąga się Wielka Rafa Koralowa.

2. Ukształtowanie terenu

Australia to najniższy z kontynentów, średnia wysokość to tylko około 292,5m n. p. m. Najwyższy szczyt to Góra Kościuszki (2230 m n. p. m.), najniższy punkt to skorupa solna, która pokrywa okresowe jezioro Eyre (12 m.p. p. m.). Na obszarze kontynentu Australia wyróżnić możemy zarówno niziny, wyżyny, góry, jaki i pustynie.

a) Niziny:

1)Największa nizina to Nizina Środkowo-australijska, która położona jest na zachód od Wielkich Gór Wododziałowych. Ma ona krajobraz równinny, na jej terenie położona jest depresja Jeziora Eyre oraz kotlina Murray-Darling.

2)Nizina Nullarbor, położona jest bezpośrednio na północ od Wielkiej Zatoki Australijskiej. Mieści się tu najsuchszy punkt w Australii - Farina. Roczne opady deszczu wynoszą tu 142 mm, w porównaniu średnie opady deszczu w Polsce wynoszą 550 mm.

b) Wyżyny:

1)Największa Wyżyna Australii to Wyżyna Zachodnioaustralijska. Wyżyna ta położona jest w zachodniej i środkowej części kontynentu.

2) Wyżyna Barkly to wyżyna, która znajduję się na południe od Zatoki Karpentaria.

3)Wyżyna Kimberley położona jest w południowo-zachodniej części kontynentu. Jej wysokość nie przekracza 936 m n.p.m.

c) Góry

1)Największe góry Australii to Wielkie Góry Wododziałowe. Rozciągają się one wzdłuż wybrzeża we wschodniej części Austarlii (od Cieśniny Bassa na południu po półwyspu Jork na północy na przestrzeni ponad 3500 km).2)Najwyższe góry Australii to Alpy Australijskie, będące częścią Wielkich Gór Wododziałowych. To właśnie w tym paśmie w górach Śnieżnych położona jest Góra Kościuszki (Mount Kosciuszko) czyli najwyższy szczyt Australii, jego wysokość to 2228 m n.p.m.

3) Góry Macdonnella położone są w centralnej części Australii, ich długość to ok. 500 km, wznoszą się one do wysokości 1522 m n.p.m. (Mount Liebig).

4) Góry Strzeleckiego, których średnia wysokość to ok. 300 m, Góry te położone są na północy-wschód od Gór Macdonnella.

5) Góry Hamersley, których najwyższy szczyt to Mt. Meharry, (1250 m n.p.m.). Pasmo to położone jest w zachodniej części kontynentu.

d) Pustynie

1)Największa pustynia w Australii to Wielka Pustynia Wiktorii, która położona jest w południowej części Australii. Obszar jej to 300 000 km², a roczna suma opadów wynosi 200-250 mm.

2) Wielka Pustynia Piaszczysta, która położona jest w północno- wschodniej części kontynentu. Obszar jej wynosi 360 000 km², a opad roczny jest poniżej 250 mm.

3) Pustyni Gibsona, która położona jest między Wielką Pustynią Wiktorii, a Pustynią Piaszczystą. Obszar jej wynosi 155,900 km² a roczna suma opadów 125-250 mm.

4)Pustynia Tanami, która położona jest na północ od Gór Macdonnella. Zajmuje ona powierzchnię 35000 km2.

5)Pustynia Simsona, która położona jest w centralnej części Australii. Całkowita jej powierzchnia to 170,000 km². Roczna suma opadów na tym obszarze to:130 mm.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy
28.9.2011 (19:56)

Ludzie, nie przesadzajcie, najważniejsze informacje są. Jak wam nie pasuje to sami napiszcie, a nie przepisujcie...

23.5.2011 (15:38)

Zobacze co dostane z tego -.-

12.3.2011 (11:24)

Ja tez dostałem 1

Typ pracy