profil

Gry komputerowe są ogłupiające

poleca 85% 620 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Napisz rozprawkę pod tytułem „Gra w dwa światy” w tym celu przemyśl swoją opinię na temat zalet i wad , pożytków i niebezpieczeństw związanych z uprawianiem gier komputerowych. Zajmij konkretne stanowisko. We wstępie sformułuj tezę którą uargumentujesz, biorąc pod uwagę tekst z polityki, ankietę szkolną i własne doświadczenia.

„Gra w dwa światy”


Na świecie istnieje wiele gier komputerowych które są ciągle udoskonalane oraz wprowadzane są nowe. Niestety gry te nie są przyjazne ludziom. Źle wpływają na psychikę człowieka, komputerowe przygody zastępują rzeczywistość a bohaterowie gier staja się ich idolami.
Z raportu polityki pt. „Gra w dwa światy” wynika że w krajach rozwiniętych w gry komputerowe gra około 73% osób w wieku od 7 do 29 lat. 26% badanych gra codziennie. Polakom najbardziej podobają się gry strategiczne, fabularne i logiczne, które zabierają najwięcej czasu.
Z raportu wynika również że dzięki grą strategicznym takim jak SimCity możemy nauczy się np. zarządzania miastem. Moim zdaniem nawet kilkutygodniowe granie nie nauczy zarządzania miastem ponieważ gra ta ma mało wspólnego z rzeczywistością.
Uzależnienie od komputera i Internetu staje się coraz większym problemem. Siedząc przed komputerem zapomina się o realnym świecie, problemach, obowiązkach. Nie ma czasu na naukę i odrabianie lekcji. Przed monitorem młodzież spędza coraz więcej czasu.
Osoby uzależnione najgorzej zachowują się jednak kiedy nie pozwoli im się usiąść do komputera lub gdy wyłączą prąd. Nie wiadomo wtedy co ze sobą zrobić. Występują bule głowy, a przede wszystkim nerwowość i rozdrażnienie. Przykładem uzależnienia jest dwudziestoczteroletni Koreańczyk. Przed komputerem spędził około 86 godz. podczas których nie jadł i nie pił. Nałóg przypłacił życiem. Mieszkaniec Tajlandii po całonocnej grze, zmarł z powodu niewydolności serca. Grał w Counter-Strike.
Mariola Wargacka, specjalistka z warszawskiego Centrum Odwykowego ostrzega że uzależnienie może dotknąć każdego niezależnie od wieku.
„Polityka” w swoim raporcie pisze również o przemocy i agresji w stosunku do innych.
Z Internetu dowiedziałem się o licznych zabójstwach popełnionych przez graczy. Parę miesięcy temu w Anglii, siedemnastoletni uczeń pewnej szkoły zabił swoich rówieśników z broni palnej. Strzały oddał z odległości około 10m i ani razu nie spudłował. Miesiąc później w kafejce internetowej odbywały się zawody, podczas których jeden z graczy cały czas przegrywał. Po pewnym czasie podszedł do najlepszego zawodnika i pchnął go kilka razy nożem. Zawodnik ten zmarł szpitalu. Obaj zabójcy grali w tą samą grę(Counter-Strike)
W naszej szkole przeprowadzona została ankieta w której wzięło udział 147 osób z których 21 nie gra w żadne gry. Większość uczniów przy monitorze spędza około 1-3godz. dziennie. W gry wyścigowe gra największa liczba osób. 71% ankietowanych odpowiedziało, że gry nie wpływają źle na psychikę człowieka. 44% ankietowanych przyznaje się że zaniedbuje naukę. 3/5 ankietowanych kupowała gry pirackie. Zdania są wyrównane na temat akceptacji sprzedaży gier z ograniczeniem wiekowym, jednak prawie połowa osób nie ma zdania na ten temat. Gra GTA cieszy się w szkole największą popularnością choć jest to gra przeznaczona dla osób pełnoletnich.
Moim zdaniem gry komputerowe są ogłupiające. Przekonałem się o tym na własnej skórze
kiedy to wyjechałem na ferie do brata, który miał komputer lecz nie miał Internetu. Chodziliśmy więc do kafejki internetowej oddalonej o 50m od domu, przebywając w niej po 4-5godz. dziennie. Graliśmy w grę Counter-Strike. Nie zwracaliśmy uwagi na to czy jesteśmy głodni, czy śpiący. Resztę dnia również spędzaliśmy przy komputerze. Rano zaczynaliśmy od początku. Po powrocie do domu uzbierałem 50zł na Counter-Strike. Przez następne pół roku grałem w tą grę około 5-6godz. dziennie. Po szkole resztę dnia spędzałem przy komputerze. Pewnego weekendu rodzice wyjechali na działkę. Gra tak mnie wciągnęła że grałem w nią przez około 16 godz. bez przerwy na jedzenie i picie. Nie uprawiałem sportu i nie pomagałem rodzicom w domu, co prowadziło do częstych kłótni. Nie mając dostępu do gry chodziłem do kafejki. Wieczorami nie mogłem zasnąć. Kiedy do kłótni zaczęło dochodzić codziennie pewnego dnia skasowałem wszystkie gry jakie tylko mogłem.
Przez następny tydzień chodziłem rozdrażniony. Kłóciłem się ze wszystkimi osobami z którymi się tylko dało. Nie wiedziałem co mam robić więc po szkole uczyłem się, odrabiałem lekcje i czytałem książki. Poświęcam więcej czasu kolegą. Teraz już wiem że był to nałóg od którego było się ciężko uwolnić.
Argumentem dowodzącym ogłupiające działanie gier komputerowych są liczne przypadki śmierci osób grających, samobójstwa, ataki na innych. Osoby mówiące że gry nie uzależniają, lub podnosi się przy nich poziom IQ, są osobami albo grającymi, albo czerpią z gier korzyści materialne. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jednak dla ludzi kontrolujących swe poczynania, natomiast młodzież zdecydowanie powinna być pod kontrolą dorosłych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty