profil

Jak rozumiesz słowa Kamińskiego: „Na Małym Sabotażu nie kończy się świat i nie kończy się walka. Nie wolno nam zaprzepaścić teraz tej robocie, bo kiedyś każdy z was będzie potrzebny do rzeczy większych, znacznie donioślejszych w skutkach

poleca 85% 203 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sądzę, że Aleksander Kamiński, wypowiadając powyższe słowa, miał na myśli to, iż na jeden wielki czyn składa się mnóstwo maleńkich czynów. Aby dokonać rzeczy wielkich, trzeba najpierw zająć się rzeczami małymi, bo to właśnie one uczynią z nas ludzi szlachetnych.

Mały Sabotaż była to pozornie mała, nieznacząca zbyt wiele seria działań, w której wsławili się bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Jednak owe akcje przyczyniły się także do tego, że wielu Polaków zrozumiało, iż nie warto „płaszczyć się” przed Niemcami, a walczyć za Ojczyznę, jak prawdziwi patrioci. A to z kolei spowodowało uwolnienie Polski od niemieckiego reżimu. Ze strony chłopców było to naprawdę wielkie poświęcenie dla ukochanego kraju! Poświęcenie, które im wydawało się być niewielkie, a okazało się tak znaczące dla całego narodu.

Sądzę, że bohaterowie książki Kamińskiego mogą być wspaniałym przykładem dla współczesnej młodzieży, jak można pięknie żyć i pięknie umrzeć. Aby być dobrym i wartościowym człowiekiem, wcale nie trzeba dokonywać wielkich czynów, bo to właśnie te małe rzeczy mówią o nas najwięcej.

praca oceniona na 4

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury