profil

Cera

drukuj
satysfakcja 34 % 3 głosy

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na powierzchni skory gromadzi się brud, który składa się z potu, łoju, złuszczonych komórek naskórka, kurzu i licznych bakterii. W razie uszkodzeń skóry bakterie z powierzchni mogą przenikać do organizmu, dlatego należy codziennie zmywać całą powierzchnię skóry ciepłą wodą i mydłem. Codzienna pielęgnacja skóry ma tez znaczenie estetyczne i wpływa na dobre samopoczucie. Po umyciu dobrze jest ciało nasmarować balsamem, aby się nie łuszczyła oraz żeby nie była sucha. W okresie dojrzewania na skórze twarzy, szyi, pleców pojawia się trądzik. Jest on spowodowany zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Trądzik nie jest stanem chorobowym i jeżeli nie zostanie zainfekowany, po jakimś czasie zniknie. W sprzedaży są również kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej. Czystość i higiena skóry zabezpiecza nas przed pasożytami, np. wszawicą, pchłami, świerzbem.
Cera to nic innego, jak powierzchnia skóry na naszej twarzy. Ze względu na rozmieszczenie i prace gruczołów łojowych rozróżniamy 4 typy cery: tłustą, suchą, normalną i mieszaną.
Cera tłusta jest wtedy, gdy gruczoły łojowe wykazują nadmierną aktywność. Skóra jest wtedy dość uciążliwa w pielęgnacji, błyszcząca i nierówna. Ma skłonności do stanów zapalnych, trądziku i łuszczenia się, często charakteryzuje się rozszerzonymi porami. Są też jednak zalety posiadania tej cery: skóra dłużej będzie bronić się przed zmarszczkami oraz lepiej będzie się bronić przed czynnikami zewnętrznymi. Przy pielęgnacji tłustej cery chodzi o to, by usunąć nadmiar tłuszczu, a nie całkowicie wyeliminować substancje lipidowe. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dokładne oczyszczanie cery. Należy unikać stosowania środków silnie odtłuszczających. Zamiast mydeł zasadowych powinno używać się preparatów myjących bez zawartości mydła (np. w postaci żeli). Błędem jest oczyszczanie skóry za pomocą tłustych mleczek czy śmietanek. Zdecydowanie zaleca się stosowanie toników przeznaczonych do cery tłustej, które odświeżają i działają bakteriobójczo. Toniki alkoholowe nie są wskazane do zbyt częstego wykorzystywania, ponieważ mogą za bardzo ściągać skórę.
Przy cerze suchej skóra nie była sucha "od zawsze", została nabyta w związku z naturalnym starzeniem się skóry. Skóra coraz wolniej się regeneruje, osłabia się płaszcz lipidowy, przez co skóra traci więcej wilgoci.

Przez to skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia, bardziej wrażliwa, gorzej toleruje bodźce zewnętrzne, mogą ją podrażniać odzież i biżuteria. Skórze tego typu powinniśmy oszczędzić kontaktów z wodą i mydłem. Po każdym myciu skóra powinna być nawilżana i odżywiana specjalnymi balsamami do skóry suchej, podobnie z kremami do twarzy dla tego typu skóry, zawierają one ceramidy oraz witaminy A, C, E i związki tłuszczowe, które pomagają odbudować naturalny płaszcz lipidowy. Jeśli jednak mimo wszystko nie możemy się obyć bez porannego i wieczornego prysznica, powinnyśmy stosować żele lub emulsje dermatologiczne bez zawartości mydła, dla skóry suchej. Bardzo korzystnie wpływają olejki po kąpieli. Skórę tego typu może podrażniać woda chlorowana, sole do kąpieli, kąpiele w basenach, perfumy i kosmetyki zawierające alkohol i odzież z materiałów syntetycznych.
Cera normalna jest jednolita, delikatna, gładka i miękka. Pory są mało widoczne tylko od czasu do czasu na brodzie i czole mogą się pojawić drobne wypryski. Skóra jest dobrze ukrwiona, lekko zaróżowiona na policzkach (nie ma rozszerzonych naczynek), nie przetłuszcza się ani nie przesusza. Z czasem może przechodzić w cerę suchą. O tym jak długo nasza cera będzie tak nieskazitelna decydują nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również odpowiednia pielęgnacja. Skóra tego typu nie lubi preparatów wysuszających oraz zawierających alkohol. Należy ją przemywać mleczkiem lub tonikiem. Jeśli lubimy do mycia używać wody, konieczne jest później użycie balsamu nawilżającego do ciała i toniku do twarzy. Do twarzy odpowiednia jest cała gama kosmetyków do cery normalnej, która lekko nawilża i pielęgnuje. Krem pod oczy może być stosowany jako profilaktyka kilka razy w tygodniu.
Najpopularniejszy typ cery, charakteryzuje się podziałem twarzy na strefy. Strefa T obejmująca czoło, nos i brodę jest pokryta skórą o właściwościach cery tłustej, zaś policzki są typowe dla cery suchej. Pielęgnacja takiej cery jest bardzo utrudniona, ze względu na fakt, iż mając jakby dwie skóry na twarzy, potrzebujemy dwa razy więcej czasu by odpowiednio o nią zadbać i bardzo specjalistyczne kosmetyki. Po umyciu twarzy, koniecznie trzeba przetrzeć ją tonikiem i nałożyć odpowiednie kremy. Jeśli strefa T bardzo się przetłuszcza, przed nałożeniem makijażu, można zabezpieczyć ją preparatami matującymi. W ciągu dnia, gdy strefa T zaczyna się świecić, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż, lub bibułki matujące (wchłaniają sebum nie niszcząc makijażu). Wieczorem usuwamy dokładnie makijaż płynem lub wodą i żelem do mycia twarzy, następnie nakładamy odpowiednie kremy pielęgnacyjne. Chcąc stosować maseczki, również musimy pamiętać o tym aby na strefę T zastosować maseczkę oczyszczająco - ściągającą, a na policzki nawilżająco – odżywczą.
Oprócz czterech podstawowych rodzajów cery są jeszcze cera dojrzała i cera naczynkowa. Z upływem czasu nasza skóra zaczyna potrzebować coraz więcej dbałości z naszej strony. Właściwie już od 25-30 roku życia musimy zacząć przygotowywać sobie "kapitał" na przyszłość, nasza skóra traci elastyczność, włókna kolagenowe osłabiają się i powoli uwidaczniają się zmarszczki. Kolejny moment nadchodzi ok. 40-45 roku życia, kiedy spowalnia się przemiana materii a skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i delikatna. Skóra dojrzała wymaga od nas delikatności i dbałości, należy ją przecierać tonikiem bezalkoholowym do cery suchej lub normalnej lub mleczkiem, następnie nałożyć dobry krem z filtrami (promienie UV również przyczyniają się do starzenia skóry) nie tylko na twarz, ale również na szyję. Ze skórą tego typu należy się bardzo subtelnie obchodzić, dlatego zmywając makijaż lub nakładając kosmetyki, musimy starać się nie naciągać skóry. Serum należy delikatnie wklepywać w skórę, nie wcierać (trzeba zwrócić uwagę czy na opakowaniu serum, nie ma ostrzeżenia, że nie wolno go stosować pod oczy).
Cera naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi. Ten typ cery jest trudny w codziennej pielęgnacji, wymaga też specjalnych dodatkowych zabiegów. Nie toleruje ona gorącej wody. Jej temperatura powinna być umiarkowana. Dotyczy to zresztą całego ciała, gdyż letnie natryski działają kojąco na wrażliwą skórę. Codzienna pielęgnacja tej cery wymaga odpowiednich kosmetyków. W takich preparatach powinny znaleźć się odpowiednie substancje, które uszczelniają naczynka i wzmacniają je, chroniąc przed pękaniem. Ich zadaniem jest również pielęgnacja skóry. Jesienią i zimą, gdy nasila się wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu tego typu skóry. Poleca się stosowanie kremu dziennego, następnie odpowiedniego podkładu (fluidu) i pudru. Wiosną i latem należy chronić skórę przed promieniowaniem UV, stosując kremy z filtrami.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
12.12.2008 (05:55)

praca ok dziekuje:)

14.9.2008 (17:28)

poczatek sie przydał ;)

Typ pracy