profil

"Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony." - słuszność słów Kafki.

poleca 85% 232 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W tej pracy będę się starał odpowiedzieć na pytanie jak rozumiem ten cytat, oraz potwierdzić, lub zaprzeczyć jego prawdziwości w odniesienu do realnego świata.
Analizując wnikliwie słowa Kawki możemy przetłumaczyć go na "chłopski" język słowami: Nauka jest wszechobecna. Im więcej nowych rzeczy poznamy, tym bardziej ciekawi nas świat i jego tajemnice.
Potwierdzeniem słów Paluszkiewicza jest historia życia jego ucznia – Andrzeja Radka. Żył on według tych słów. Dzięki wytrwałej i cięzkiej pracy stał się człowiekiem wykształconym. Znaczył wiele dla innych ludzi, a przede wszystkim dla siebie samego. Mógł awansować w społeczeństwie. Gdyby nie Kawka, oraz jego nauka, prawdopodobnie pozostał by jedynie pracowitym chłopem. Doskonale radził sobie w gimnazjum Klerykowskim. Nauka nie sprawiała mu żadnych kłopotów. Pozwalało mu to udzielać korepetycji i zarabiać na życie.
Kolejnym przykładem jest historia lotnictwa. Latanie fascynowało człowieka od zawsze. Zaczęło się od prymitywnych prób podczepiania pod ramiona "skrzydeł" wykonanych z drewnianego rusztowania, oraz ptasich piór. Dopiero bracia Wright studjując zagadnienia areodynamiki odkryli, że żeby wzbić się bowietrze należy tak uprofilować skrzydło by wytworzyło pod sobą siłę nośną. Nic by oni nie osiągneli, gdyby nie długotrwała i mozlona nauka tego, czego z każdym dniem pragnęli jeszcze bardziej.
Nauka nie zawsze daje pozatywne efekty. Dzięki sukcesom w dziedzinie chemii, oraz militarii W połowie XX w. amerykańscy naukowcy skonstruowali pierwszą bombę atmową. Z każdym dniem, w którym odnosząc sukces, byli jeszcze bliżej jej skonstruowania, tym większe mieli pragnienie, by skończyć to co zaczęli. Choć użycie bomby atomowej przyczyniło się do przerwania wojny, to przez ten akt zginęły miliony niewinnych ludzi.
Podane wyrzej przykłady jasno dowodzą, że zdobyta wiedza dzięki nauce jest bezcena, ale tylko wtedy, kiedy mądrze ją wykorzystamy. Stwierdzenie Paluszkiewicza jest bardzo trafne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Powinniśmy żyć kierując się tymi słowami, tak jak to zrobił Radek, a napewno osiągniemy wymarzony sukces.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi