profil

Użycie informatyki w życiu codziennym

drukuj
satysfakcja 76 % 62 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Czym jest informatyka?

Mamy XXI wiek. Dziś każdy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy korzysta z dobrodziejstw informatyki. Aby odpowiedzieć na pytanie do czego potrzebna jest nam informatyka należy najpierw poznać definicję tego wyrazu.
Informatyka według encyklopedii wirtualnej polski to: [łac.], dziedzina nauki i techniki zajmująca się metodami zapisywania, przechowywania i przetwarzania informacji, zwł. za pomocą sprzętu komputerowego; obejmuje teorie informatyczne, budowanie systemów informatycznych (w tym programowanie), budowę i działanie sprzętu komputerowego, zastosowanie metod informatycznych w różnych dziedzinach działalności ludzkiej i in.; stała się wyodrębnioną dziedziną nauk. w latach 60. XX w.; Jej początki sięgają jednak XVII–XIX w.
Wynika z tej definicji, że informatyka zajmuje się ( między innymi), zapisywaniem informacji.

Systemy

Większość wrocławskich bibliotek wprowadziła system kart, co spowodowało unowocześnienie wypożyczalni. Przeprowadziłam wywiad z panią bibliotekarką:

-Dzień Dobry! Chciałabym przeprowadzić z panią krótki wywiad na temat skomputeryzowania bibliotek. Czy może mi pani odpowiedzieć na dwa pytania?

-Oczywiście.

-Cóż to za system wprowadziły wrocławskie biblioteki i jakie miało to konsekwencje?

-We wszystkich wrocławskich bibliotekach został wprowadzony system ALEPH. Pozwala on naszym czytelnikom na wgląd do ich kart. umożliwia zamawiania, przedłużanie książek oraz przeglądanie zbiorów bibliotecznych nie wychodząc z domu. Dużo mniej czasu potrzeba też na wypożyczenie książek. Dziś wystarczy wprowadzić dane z karty czytelnika i wypożyczyć mu książkę. Nie musimy też prowadzić dokumentacji i statystyk, komputer robi to za nas. Zwykle wszystko działa dużo szybciej niż dawniej. Chyba, że system się zawiesi.

-Czy jest pani zadowolona z unowocześnienia biblioteki?

-Tak! Choć początki były trudne. Trzeba było się dużo nauczyć, a właściwie do dziś się uczymy.

-Dziękuję pani za rozmowę. Do widzenia!


Podatnicy

Dziś nie tylko panie bibliotekarki mają ułatwione życie dzięki informatyce. Wszyscy podatnicy mogą ściągać z internetu formularze podatkowe, czy ZUS.

Znajdziemy również stawki podatkowe, wysokości składek.

Banki

Wielkim ułatwieniem są również banki internetowe. Można robić przelewy, otwierać zlecenia stałe. Jednym z internetowych banków jest mBank. (http://www.mbank.com.pl):
"mBank jest dostępny dzięki nowoczesnym technologiom 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Zakres operacji, jakie możesz wykonać różni się w zależności od tego, jak kontaktujesz się z mBankiem." mBank nie jest bankiem całkowicie skomputeryzowanym, ale w znacznej części.

Domy Maklerskie w sieci.

Obligacje nie występują już w postaci materialnej. Na naszym rynku kapitałowym, podobnie jak na większość rozwiniętych rynków na świecie, dokonano dematerializacji papierów wartościowych, zarówno obligacji, jak i akcji. Dlatego emisje są dokonywane wyłącznie w postaci elektronicznej jako zapisy księgowe w systemach informatycznych instytucji rynku kapitałowego. Dziś maklerowi wystarczy komputer z dostępem do internetu.


Reklama

Nikt nie może dziś sobie wyobrazić wielkiej kampanii reklamowej bez internetu . Wchodząc na większość stron internetowych wyskakuje nam tak zwany pop. Chociaż przeszkadza internautom, to jest na pewno efektywną formą reklamy.

Polityka

Dziś strony internetowe, fora dyskusyjne stały się istną sceną polityczną. Polacy wygłaszają swoje poglądy, kłócą się, wymieniają zdania. Najbardziej znaną i lubianą stroną tego typu jest www.cimoszenko.infoRozrywka

Gry, filmy, MP3. W sieci znajdziesz wszystko! Młodzież godzinami może używać informatyki dla rozrywki. Możemy ściągać pliki, oglądać śmieszne rysunki, czytać zabawne teksty. Dzięki serwisom można wiele dowiedzieć się o gwiazdach kina i estrady. Sprawdzić programy ośrodków kulturalnych, zamówić bilety, przeczytać recenzje.

Rozmowy

Dziś prawie każdy porozumiewa się przez internet. Piszemy do siebie e-maile, rozmawiamy przez komunikatory. Kontakty są zawierane również na czatach i forach. Porozumiewanie się jest takie proste, a przede wszystkim szybkie i ogólnodostępne.

Wiedza

W internecie jest wiele encyklopedii, z których można korzystać w razie potrzeby. Wiele z nich, jak na przykład Wikipedia czy Encyklopedia Wirtualnej Polski są bezpłatne. Istnieją też strony tematyczne poświęcone jednemu zagadnieniu. Informacje w nich są najczęściej podane w sposób przystępny i prosty. Niestety nie mamy pewności, że owe informacje są prawdziwe. Z internetu można też ściągać gotowe prace. Są to wypracowania, referaty napisane przez uczniów. Autorzy stron twierdzą, że są to teksty sprawdzone i pozytywnie ocenione przez nauczycieli.

Blogi i strony

Internet jest miejscem gdzie każdy może się wypowiedzieć. Opowiedzieć o swoich problemach, kłopotach, przedstawić swoje poglądy, puścić w obieg swoją twórczość- wiersze, opowiadania...
Do tego typu publikacji służą blogi i strony internetowe. Założenie bloga np. na onet.blog.pl czy blox.pl jest bezpłatne i bardzo proste. Blogi na tych serwisach są niestety cenzurowane, choć obie firmy się do tego nie przyznają. Wielu młodych artystów prezentuje swoje rysunki czy wiersze na takich amatorskich stronach


Informatyka ma wiele ciekawych zastosowań. Każda dziedzina życia jest w pewnym stopniu zależna od tej nauki.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy