profil

Plan przedsiębiorstwa.

poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze




PLAN PRZEDSIĘBIORSTWA

USŁUGI LEŚNE „ MOTODRWAL ”






Ostrołęka, marzec 2004

SPIS TREŚCI


1. Wstęp 3
2. Dane personalne przedsiębiorcy 3
3. Prezentacja pomysłu 4-5
4. Ocena pomysłu metodą SWOT 5
5. Badanie rynku oraz planowania metoda wejścia na rynek 6
6. Organizacja przedsiębiorstwa 6
7. Konsekwencje finansowe 7
8. Bibliografia 8








WSTĘP

Przedstawiamy opracowanie zawierające pomysł na założenie firmy świadczącej usługi leśne. Zawarta jest w nim charakterystyka osób mających prowadzić tę działalność, ich predyspozycje i znajomość specyfiki gospodarki leśnej.
Opracowanie zawiera też informację o czynnościach i zabiegach jakie należy wykonać, aby firma zaistniała fizycznie, a ponadto jakie wymogi należy spełnić, jakie uzyskać pozwolenia i w jaki sposób stworzyć front robót, aby zapewnić firmie sukces.
Dowiemy się również, jak powstał pomysł na taką, a nie inną firmę. Poznamy organizację firmy, jej oferowane usługi i obszar jej działalności.

DANE PERSONALNE PRZEDSIEBIORCY

Właścicielami powstających Usług Leśnych „ MOTODRWAL ” będą Ewelina Domian, Ewelina Pajka i Marta Mierzejewska. Są to osoby w wieku około 30 lat ze średnim wykształceniem ogólnym. Energiczne, przedsiębiorcze, lubiące nawał pracy i potrafiące
z tego nawału wychodzić zwycięsko. Obowiązkowość, punktualność i rzetelność wykonywanej pracy to ich zawsze nadrzędny cel.
Obecnie pracują w Nadleśnictwie Myszyniec, zajmując się sprawami pracowniczymi, organizacyjnymi i księgowymi.
Mają ukończony kurs obsługi komputera z zakresu: płace, kadry, finanse i księgowość. Doświadczenie wynikające z długoletniej pracy w LP zapewnia im swobodne poruszanie się w sferze zagadnień specyficznej pracy w ochronie lasu i pozyskiwaniu surowca leśnego. Znają doskonale mocne i słabe strony przyszłego usługobiorcy.
Jako pracownice ds. pracowniczych i księgowości znają wszystkich byłych robotników-pilarzy pozostających obecnie bez pracy. Zapewnia to im bezbłędny dobór robotników. Dysponują własnym lokalem, w którym można wydzielić pomieszczenie biurowe. Każda z wymienionych osób posiada własny samochód osobowy, który niezbędny będzie do prowadzenia firmy działającej w terenie.
Biorąc pod uwagę predyspozycje przyszłych właścicielek U.L. „ MOTODRWAL ” oraz ich znajomość prac leśnych można stwierdzić, że firma ta „ skazana jest na sukces ”


PREZENTACJA POMYSŁU

Ustawa o lasach z 1991 roku z jaj późniejszymi zmianami dała możliwość Lasom Państwowym odchodzenia od utrzymywania robotników stałych a korzystanie ze specjalistycznych firm usługowych. Powstające zakłady usług leśnych świadczą usługi LP w zakresie:
- prace związane z ochroną drzewostanów,
- odnowienia, zalesienia,
- pozyskanie surowca,
- zrywka i wywóz surowca.
Prawie wszystkie powstałe zakłady maja dobrą kondycję finansową. Na terenie działania U.L. „ MOTODRWAL ” działają obecnie inne zakłady świadczące takie usługi. Wydawałoby się, że istnieje poważna konkurencja i istotnie nie można jej lekceważyć. Znajomość konkurentów napawa optymizmem odnośnie mocnego zaistnienia U.L. „ MOTODRWAL ”. W każdej chwili można uzyskać pełny zakres usług na terenie kilku lennictw, a to zapewnia stałą pracę ośmiu pilarzom i dobre prosperowanie firmy.
Ośmiu pracowników zatrudnionych na stałe mają zapewniony front robót o każdej porze roku. Specyfika bowiem prac leśnych jest sterowana porami roku. Do każdej przypisane są inne prace hodowlane i ochronne. Począwszy od czyszczeń w uprawach poprzez trzebieże, cięcia sanitarne i zręby zupełne. Las ciągle wymaga usuwania drzew słabych, przeszkadzających i schnących aby zachować wysoką kondycję do wieku rębności.
Las ma opracowany raz na 10 lat Plan Urządzania Lasu, w którym dokładnie jest w którym roku, jakie prace oraz ile masy drzewnej należy pozyskać w określonym drzewostanie. Wspominamy o tym dlatego, że jest to bardzo ważna informacja dla naszego zakładu. Już dziś wiemy jakie prace i gdzie będziemy wykonywać, np. jesienią 2004 roku. Czyli firma nie powstaje w „ciemno” bez gwarancji długofalowego bytu. Oczywiście istnieje pewne zagrożenie o czym w dolnej części.
Wymienieni wyżej pilarze stanowić będą jakoby trzon firmy. Niemożliwe jest aby wszystkie prace mogli oni wykonywać. Dlatego też trzeba mieć na uwadze, że do niektórych prac należy zatrudniać pracowników dorywczych zatrudnianych na okres sezonowy. Są bowiem prace np. zrywka drewna trwająca na danej powierzchni od 1 do 10 dni i później następuje przerwa.
Obecnie Lasy Państwowe ze środków Funduszu Leśnego udzielają zakładom usług leśnych niskooprocentowanych kredytów na zakup sprzętu leśnego: np. ciągników specjalistycznych, wciągarek do drewna, pługofrezów, itp.
Mając pełne rozeznanie w istniejącym bezrobociu na naszym terenie problem z pozyskaniem pracowników dorywczych praktycznie nie istnieje.
Podjęcie decyzji o założeniu powyższej firmy poprzedziła rozmowa z Nadleśniczym Nadleśnictwa i ustalenie wstępnych warunków wykonywanych usług oraz uzyskania zapewnienia co do podjęcia wszystkich prac leśnych na terenie 4 leśnictw. Szczegółowa umowa zawarta zostanie po rejestracji firmy.
Powstająca firma da zatrudnienie od kilku do kilkunastu (licząc z robotnikami dorywczymi) osobom obecnie pozostającym bez pracy i środków do życia.

OCENA POMYSŁU METODĄ SWOT

Mocne strony
- dobra lokalizacja firmy,
- dobra organizacja pracy,
- pomysł zgodny z prawem,
- odpowiednie predyspozycje właściciela,
- znajomość potrzeb usługobiorcy,
- możliwość swobodnego doboru wysokokwalifikowanych robotników,
- zapewniony obszar działalności.

Sprzyjające okoliczności
- zapotrzebowanie na tego typu usługi,
- możliwość rozbudowy firmy (zwiększenie zatrudnienia, rozszerzenie proponowanych usług).

Słabe strony
- praca w terenie,
- przestoje z powodu złych warunków atmosferycznych.

Zagrożenia
- konkurencja ze strony innych ZUL-i.




BADANIE RYNKU ORAZ PLANOWANA METODA WEJŚCIA NA RYNEK

Szukając możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczej dokonałyśmy analizy szeregu pomysłów. Przekalkulowałyśmy „za i przeciw” poszczególnych ewentualnych firm. Zdecydowanie najwięcej „za” było za utworzeniem zakładu usług leśnych. Mimo, że na terenie istnieją inne ZUL-e to po dokładnym rozeznaniu w ich jakości i asortymencie proponowanych usług istnieje tyle wad, że przy rzetelnym traktowaniu pracowników swojej firmy i usługobiorcy mamy pewność mocnego i trwałego zaistnienia swoją działalnością. Odpada sprawa reklamy. Wystarczy Nadleśnictwu przedstawić listę swoich pracowników którzy wcześniej byli w nim zatrudnieni i za osiągnięcia w pracy wielokrotnie nagradzani. Ponadto sporządzona została szeroka lista osób osobiście znanych właścicielowi firmy jako ewentualni pracownicy dorywczy a w przyszłości mający możliwość stałego zatrudnienia. jest to grono osób od lat związanych z lasem poprzez pracę stałą, sezonowa lub dorywczą.

ORGANIZACJA PRZEDSIĘBIORSTWA

Firma U.L. „MOTODRWAL” jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Stałą siedzibę firmy zlokalizowano w miejscu zamieszkania jednej z właścicielek. Jest to na terenie jednego z leśnictw w którym wykonywane będą usługi.
Obszar usług to teren Lasów Państwowych Nadleśnictwa Myszyniec. Zakres prac na określony termin będzie każdorazowo objaśniany robotnikom wspólnie z miejscowym leśniczym na gruncie. Pomimo zatrudnienia ludzi z dużym stażem pracy w lesie przed przystąpieniem do pracy na nowej powierzchni zostaną omówione przepisy bhp z uwzględnieniem niebezpieczeństw mogących wystąpić na danej powierzchni roboczej.
Za całość prac odpowiedzialnym będzie wytypowany pracownik (brygadzista). Sposób dojazdu na powierzchnie robocza zostanie ustalony z pracownikami przy podpisywaniu umowy.
Pracownikom zapewnia się: w okresie letnim napoje chłodzące, w okresie zimowym posiłki regeneracyjne.
W początkowym okresie działalności firmy dokumentacje finansowo-księgowe prowadzić będzie jedna z właścicielek firmy, korzystając w szczególnych przypadkach z porad prawnych.
Zapłatę za wykonane usługi usługobiorca dokonywał będzie przelewem na konto firmy, a właścicielki firmy wypłaty robotnikom stałym będą dokonywać przelewem na ich rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Pracownikom dorywczym i sezonowym wypłata odbywać się będzie gotówką.
KONSEKWENCJE FINANSOWE

Koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej

Środki pieniężne na rozpoczęcie działalności :
a) środki własne - 10.000 zł

Lp. Wyszczególnienie Koszty zł.
1. Opłata skarbowa (Urząd Skarbowy, Urząd Gminy) 600,-
2. Wyposażenie i zaopatrzenie biura
w tym:
meble 1.500,-
materiały biurowe 1.000,-
R a z e m : 3.100,-

Koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej nie przewyższają środków własnych założycieli U.L. MOTODRWAL.

Lp. Wyszczególnienie Koszty zł
1. PRZYCHÓD OGÓŁEM 25.400,-
2. Koszty uzyskania przychodu
Wynagrodzenia własne -
Wynagrodzenia pracowników 8.000,-
Składki ZUS – pracowników 1.840,-
Składki ZUS (właść. firmy) 500,-
utrzymanie narzędzi 900,-
Energia 20,-
Transport 270,-
środki bhp 800,-
Razem : 12.660,-
Z y s k 13.070,-





BIBLIOGRAFIA

1. M. Pietraszewski, Ekonomika przedsiębiorstw czyli jak prowadzić działalność gospodarczą, Poznań 2000 r., Wydawnictwo empi.
2. S.W.Z. Żarno, Jak założyć i prowadzić własna firmę, Poradnik dla rozpoczynających działalność gospodarczą, Skierniewice, Sigma.
3. W. Pomykało, Encyklopedia biznesu, Warszawa 1999 r., PWN.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 8 minut