profil

Reportaż- Pies ze schroniska kocha mocniej

poleca 86% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pies ze schroniska
kocha mocniej...


"Zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia,
nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę"
/Ustawa o Ochronie Zwierząt/

Ktoś może powiedzieć, po cóż mamy się troszczyć o psy porzucone przez właścicieli, skoro tylu jest biednych ludzi potrzebujących pomocy. Czy nie lepiej na nich skierować uwagę? Oczywiście można popatrzeć na ten problem wyłącznie z tego punktu widzenia - człowiekowi łatwiej zadbać o siebie, zwrócić się do kogoś w potrzebie, ale zwierzę jest bezbronne. Nie potrafi bronić swoich praw...


Schronisko

Schronisko dla bezdomnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności. Kiedy spacerujesz między klatkami i setki par oczu, pełnych rozpaczy i tęsknoty, śledzi każdy twój krok, zaczynasz żałować, że odwiedziłeś to miejsce. Wciśnięte w siatkę klatek psie nosy, pełne wyrzutów miauczenie kotów... Każdy z tych zwierzaków miał jakiegoś pana, niejeden kotek czy piesek był kanapowym pupilem i któregoś dnia... został z niej wyrzucony na ulicę. Teraz Burek nie nosi swojego imienia, tylko numer. Siedzą w boksach, po kilka w jednym. Nikt ich już nie przytula, nie wychodzą na spacery...
Odwiedziłam jedno z pomorskich schronisk i udało mi się porozmawiać z kierowniczką tego miejsca. Pracuje tu tylko kilka osób. Gdyby nie pomoc wolontariuszy, nie moglibyśmy funkcjonować -mówi dyrektorka. Najwięcej zwierząt trafia do schroniska w czasie wakacji, pewnie dlatego, że pupil nagle staje się przeszkodą w letnich planach. Wiele jest zabieranych na Dzień Dziecka i inne święta. Rodzice traktują je jak znakomity prezent, a to jest okropne nieporozumienie. Zwierzęta ze schroniska bardzo przywiązują się do nowego właściciela, pewnie z wdzięczności za to ,że je stąd zabrano. Dlatego decyzja o ,,adopcji" musi być świadoma i przemyślana. My bardzo starannie sprawdzamy opiekuna- przeprowadzamy z nim wywiad by jak najlepiej dobrać zwierzę do człowieka.
Te kudłate istotki mają bardzo dobrą pamięć. Pamiętają wszystko-pierwszy dom i właściciela. Bardzo przeżywają rozstanie, mają potrzebę należenia do kogoś, posiadania swojego pana -kontynuuje kobieta. Zima stawia przed nami kolejne wyzwania, którym mamy nadzieję sprostać dzięki pomocy ludzi nieobojętnych na los porzuconych i biednych zwierząt. Ludzi, których otwarte serca pozwalają nam wierzyć, że przetrwamy tą jak i każdą następną zimę, a nasi podopieczni odczują jej skutki w jak najmniejszym stopniu. Z pokorą przyjmujemy każdy rodzaj pomocy.- dodaje dyrektorka.

Zanim weźmiesz psa ze schroniska

Adopcja schroniskowego psa to bardzo szlachetny czyn, godny pochwały i naśladania. Jednak zanim podejmiesz tę decyzję, zrób mały "rachunek sumienia". Czy wiesz, że pies żyje kilkanaście lat? Cały ten czas lub jego większość spędzi z Tobą i Twoją rodziną. Słodki szczeniaczek szybko przestanie wyglądać jak pluszowa przytulanka, stanie się psem wymagającym poświęcenia mu czasu, energii oraz wielkich pokładów cierpliwości i konsekwencji, by jego obecność w domu dostarczała Wam zawsze radości, a nie stała się utrapieniem. Czy będziesz mieć czas na wychowanie go i zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu? Czy pogodzisz się ze zniszczeniami, jakich może dokonać pod Twoją nieobecność młody, pełen energii psiak? Czy żaden z domowników nie ma objawów alergii? Co z Waszymi wyjazdami wakacyjnymi? Czy jesteście przygotowani na spędzenie urlopu z psem i wszelkie związane z tym niedogodności? Mądrze kochający właściciel wie, że psie zdrowie należy chronić. Trzeba go co roku szczepić, a jeszcze częściej odrobaczać, chronić przed pchłami, odpowiednio żywić, a w razie potrzeby leczyć. Jeśli postanowiłeś przygarnąć dorosłego psa, tym bardziej należą Ci się słowa uznania. Musisz wiedzieć, że być może czeka Was dużo pracy, by pies nauczył się z powrotem żyć wśród ludzi i nabrać do nich zaufania .Nawet dojrzałego zwierzaka po przejściach można na nowo wychować, jednak zajmie to więcej czasu i będzie wymagało dobrego przygotowania .
Pies szczeka, piszczy, wyje, wnosi do domu sierść i błoto, linieje, skacze na Ciebie radośnie bez względu na to, czy masz na sobie stary dres, czy elegancki garnitur. Drze rajstopy i wyciąga nitki ze swetrów.
W dalszym ciągu chcesz zaadoptować psa?
Tak?
Gratuluje! O takim właścicielu marzy każdy pies!

Wolontariat

Panią dyrektor tamtejszego schroniska zapytałam także wolontariat i zakres obowiązków wolontariuszy. Psy mają ogromną potrzebę spacerów- odpowiada. W schronisku potrzebne są także osoby do pielęgnacji zwierzaków- czesania, czasem strzyżenia lub wykąpania. Wiem, że to mało,,wdzięczne" zajęcie, ale wierzcie mi, naprawdę pożyteczne i bardzo ważne. Obok wielu psów odwiedzający przechodzą obojętnie, bo widzą w nich tylko brudną kupę futra, a w rzeczywistości są to sympatyczne, przyjacielskie,,kudłatki", które po zadbaniu będą miały o wiele większą szansę na dom. Bardzo istotny jest też kontakt wolontariusza z takim pieskiem- dodaje.Zwierzak, który być może nigdy nie zaznał czułości, jest głaskany, delikatnie dotykany - to pomaga mu na nowo zaufać człowiekowi.
Jeżeli ktoś z Was chce pomagać w schronisku, przede wszystkim musi sam się tam wybrać i porozmawiać z kierownikiem-opowiada dalej. Bardzo proszę, idąc na taką rozmowę, miejcie konkretne plany i pomysły- oświadczenie :,,lubię pieski i kotki" niczego mądrego nie wniesie. Zastanówcie się też, czy podejmując się takiego zadania, będziecie w stanie przychodzić do schroniska regularnie - robiąc to,,z doskoku" sprawicie, że nikt wolontariuszy nie będzie traktował poważnie, uważając ich pomoc jedynie za kaprysy znudzonej młodzieży -radzi kierowniczka.




Pamiętajmy!

Schronisko to tylko przechowalnia- jedni mówią więzienie inni obóz koncentracyjny. Każdy dzień w nim spędzony niesie niebezpieczeństwo pogryzienia i choroby. Zapewnia przeżycie i opiekę w oczekiwaniu na prawdziwy dom- te, które odchodzą zwalniają miejsce następnym w potrzebie. Jednak nie przygarniaj zwierzęcia pod wpływem chwilowej emocji.
Zastanów się, z całą rodziną, czy możecie poświęcić mu swój czas i czy jego obecność nie będzie powodem konfliktów.

Adresy schronisk w województwie pomorskim.


Szczecin 71-256, ul. Wojska Polskiego 247 (0-91) 487 02 81
Świnoujście 72-600, ul. 11 listopada 6 (0-91) 321 04 50
Starogard Szczeciński 73-100, ul. Broniewska 1 (0-91) 577 56 62
Koszalin, 75-669 ul. Topolowa 3 (0-94) 340 34 00
Słupsk 76-200, ul. Portowa 20 (0-59) 842 29 59
Kołobrzeg 78-100, ul. Żurawia 16 (0-94) 352 66 83
Szczecinek 78-400, ul. Kaszubska 29 (0-94) 374 68 32
Gdańsk 80-034, ul. Madalińskiego 1a (0-58) 309 43 42
Gdynia 81-654 Gdynia, ul. Małokacka 3a (0-58) 622 25 52
Sopot 81-828 Sopot, ul. 1 Maja 32 (0-58) 551 24 57
Tczew 83-110, ul. Malinowska - Schronisko "Azyl" (0-60) 441 56 88
Bydgoszcz 85-438, ul. Grunwaldzka 298 (0-52) 372 21 30
Owczarki - Grudziądz 86-300, ul. Szrotki -
Brodnica 87-300, ul. Ustronie 20a (0-56) 498 26 29
Toruń 87-438, ul. Przybyszewskiego 3 (0-56) 622 48 87
Chojnice 89-620, Igielska 24 (0-52) 397 31 02

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut