profil

Internet

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


INTERNET JEST SIECIĄ KOMPUTEROWĄ,
KTÓRA ŁĄCZY MIĘDZY SOBĄ MNIEJSZE
SIECI KOMPUTEROWE NA CAŁYM
ŚWIECIE. SZYBKI ROZWÓJ INTERNETU
W OSTATNICH LATACH STANOWI
PRZEŁOM W TECHNOLOGII KOMUNIKACJI




Na początku lat dziewięćdziesiątych Internet zaczął się gwałtownie rozrastać. Było to spowodowane tym, że coraz więcej firm i osób prywatnych zaczęło sobie zdawać sprawę z udogodnień, jakie niesie ze sobą ogólnoświatowa komunikacja elektroniczna.
Prace nad Internetem zaczęły się w 1969 roku jako projekt o nazwie ARPAnet, Finansowany przez amerykański Departament Obrony. Celem przedsiębiorstwa było stworzenie sieci komputerowej, która pomogła by przetrwać atak nuklearny-w przypadku zniszczenia części sieci, łączność pomiędzy pozostałymi jej elementami mała zostać zachowana. Taka filozofia przyświecała konstruktorom Internetu od samego początku. Dane przesyłane są w pakietach przy użyciu standardowych technik komunikacyjnych, zwane jako protokoły-każde dwa komputery używające tych protokołów mogą być połączone. Jeżeli tylko pakiety są właściwie zaadresowane, można je przesyłać z dowolnego komputera podłączonego do Internetu do dowolnego komputera również do niego podłączonego-za pośrednictwem dowolnej trasy komunikacyjnej. Oznacza to, że jeżeli w jednej części występuje usterka, informacja ominie ten fragment i inną drogą trafi do celu. Ze względu na tą niezwykłą drożność Internetu, niektórzy sądzą, że niemożliwe jest nałożenie na tę sieć jakiejkolwiek cenzury, co wzbudza niepokój niektórych polityków.



INTERNET JAKO POMOC NAUKOWA

Jeden z największych fragmentów Internetu powstał w połowie lat osiemdziesiątych , kiedy to amerykańska fundacja National Science Fundiaton (NSF) umożliwiała naukowcom dzielenie się wynikami swoich badań za pośrednictwem pięciu nowoczesnych centrów komputerowych. W tym czasie użytkownikami byli tylko instytucje akademickie i rządowe. Jednak na początku lat dziewięćdziesiątych połączenie stało się rzeczą, na którą mogli sobie pozwolić nie tylko małe firmy, ale także osoby prywatne. w 1995 roku szacowana liczba ludzi korzystających z Internetu wynosiła ponad 35 milionów ze 135 krajów.



ZASTOSOWANIE INTERNETU


Ogólnie rzecz ujmując, to co zwykle nazywa się mianem Internetu jest jedynie jednym z wielu jego zastosowań, takich jak World-Wide Web , Usenet czy e-mail, są one swoistymi aplikacjami, którymi można się posługiwać przy pomocy Internetu, tak jak edytor tekstu jest aplikacją, którą posługujemy się przy pomocy naszego komputera. Większość z tych aplikacji jest również dostępna w systemach komputerowych innych niż Internet, tak jak standardowy edytor tekstu dostępny jest w wersjach PC i Aplle Mac. Odnosi się to szczególnie do poczty elektronicznej-większości systemów e-mail może być podłączona do Internetu. Jednak dostęp do niektórych z nich morze być zablokowany - czy to w celach bezpieczeństwa, czy też zachowania prywatności-podobnie jak w przypadku wewnętrznych sieci telefonicznych spotykanych w przedsiębiorstwach.
Internet może nam również służyć do robienia zakupów np. możemy zamówić przez Internet książkę lub płytę którą następnie przyślą nam do domu. W dzisiejszych czasach możemy również zamawiać meble czy też artykuły spożywcze. Internet może również służyć nam do sprawdzenia np. prognozy pogody, najnowszych wydarzeń na świecie.
Z Internetu mogą korzystać dorośli jak i dzieci, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Młodzież szkolna najczęściej wybiera strony muzyczne z których pobierają najnowsze utwory muzyczne lub tzw. CZATY na których mogą wymieniać swoje poglądy z ludźmi w swoim wieku lub mającymi te same zainteresowania, z różnych stron świata.



USENET

Usenet służy do wymiany wiadomości z innymi ludźmi na całym świecie. W przeciwieństwie do poczty elektronicznej, która ma charakter prywatny, przez Usenet przesyłane są wiadomości otwarte, dostępne dla wszystkich użytkowników. Stanowi on coś w rodzaju tablicy ogłoszeń z tą jednak różnicą, że informacje tam zamieszczane dotyczyć mogą wszystkich tematów, odpowiedź na nie ma także formę powszechnie dostępnej wiadomości. Niemal wszystkie sieci dostarczają możliwości tego typu publicznej konwersacji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty