profil

Telefon

poleca 85% 339 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Telefon

Prawzorem telefonu był tzw. telefon nitkowy - rodzaj zabawki znanej w dawnych Chinach; rozmawiano na odległość za pomocą dwóch płaskich kubków i naprężonego pomiędzy nimi cienkiego sznurka. W 1861 roku niemiecki nauczyciel Johann Ph. Reis (1834 - 1874) demonstrował we Frankfurcie nad Menem wynaleziony przez siebie telefon elektryczny przekazujący poprawnie regularne tony (muzykę), ale zniekształcający ludzką mowę. Twórcą praktycznego telefonu elektromagnetycznego był amerykański nauczyciel głuchoniemych Alexander Graham Bell (fizyk i fizjolog amerykański, z pochodzenia Szkot uzyskał patent na membranę. Pracował nad budową sondy telefonicznej do celów chirurgicznych i urządzenia pozwalającego wykrywać obecność kawałków metalu w ranach.) -Skonstruował go w 1876 roku wespół z Thomasem A. Watsonem i opatentował. Zademonstrowany publicznie w tym samym roku na Wystawie Stulecia w Filadelfii szybko się upowszechnił w USA i w Europie. Reklamowano go, przeprowadzając publiczne transmisje telefoniczne koncertów (m.in. w Warszawie w 1878 roku). Wkrótce telefon udoskonalono, wprowadzając do jego konstrukcji mikrofon węglowy, wynaleziony przez Thomasa A. Edisona (1847 - 1931), a następnie jeszcze doskonalszy mikrofon proszkowy, stworzony przez amerykańskiego uczonego Davida E. Hughesa (1831 - 1900).
Już w 1878 roku powstała w New Haven (USA) pierwsza na świecie ręczna centrala telefoniczna skonstruowana przez Amerykanina Almona B. Strowgera. Uruchomiono ją w stanie Connecticut, łączyła 21 numerów, a hasło zgłoszenia po podniesieniu słuchawki brzmiało "Ahoj, ahoj". Pionierami telefonii byli też Polacy: inżynier Henryk Machalski (1835 - 1919) opatentował w roku 1879 mikrofon proszkowy własnej produkcji i telefonem swego systemu transmitował w 1881 roku koncert z Żółkwi do Lwowa, a znany uczony i literat Julian Ochorowicz (1850 - 1917) dokonał w latach 1882 - 1887, pracując w Paryżu, wielu ulepszeń konstrukcyjnych telefonu, których część znalazła praktyczne zastosowanie.

Słuchawka telefoniczna ma w dolnej części mikrofon i głośnik w części górnej. Drgająca membrana wywołuje zmiany oporu granulek węgla znajdujących się w mikrofonie, przez który przepływa zmienny prąd elektryczny. Wybierając numer łączymy dwa telefony przez sieć łączy telefonicznych. Zmienny sygnał elektryczny, odpowiadający zmianom sygnału dźwiękowego jest przekazywane przez metalowe przewody. W sieci łączy telefonicznych może być zamieniony w sygnał świetlny, przesyłany przez światłowody lub w sygnał radiowy przekazywany za pomocą łączy radiowych lub mikrofalowych. Współczesne systemy mogą go przekształcać w sygnał cyfrowy. Dzięki zjawisku zwielokrotnienia można jednym przewodem przekazywać jednocześnie kilka rozmów.
Ciekawostki:

1878-w lutym, światło dzienne ujrzała pierwsza książka telefoniczna wydana przez Okręgową Spółkę Telefoniczną z New Haven (USA). Książka zawierała 50 nazwisk.
1880-uruchomiono pierwszą w USA budkę telefoniczną. Miała ona swojego kasjera, który inkasował opłatę za połączenie.
1889 -patentowano płatny telefon. Połączenie można było uzyskać po wrzuceniu monety.
1913-w Paryżu uruchomiono pierwsze automatyczne budki telefoniczne.
1923-opatentowano telefon z obrotową tarczą.
1946 -przeprowadzono pierwszą międzymiastową rozmowę telefoniczną z samochodu do
samochodu.
1955-zbudowano pierwszy telefon zasilany energią słoneczną.
1963-do użytku weszły telefony z przyciskami.

1964-w Nowym Jorku, Chicago i Waszyngtonie pojawiły się pierwsze budki
telefono-wideofonów. Trzy minuty rozmowy kosztowały od 16 do 21 dolarów.
1973-po raz pierwszy wykonano rozmowę z telefonu komórkowego.
1976-we Włoszech weszły do użytku pierwsze karty telefoniczne - dla ochrony budek przed
wandalami szukającymi monet. Od początku istnienia miały pasek magnetyczny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty