profil

Kateheza

poleca 85% 391 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Katechizacji Kościół zawsze poświęcał dużo uwagi ze względu na jej szczególne znaczenie dla dobra wspólnoty. Przyczyn katechizacji należy szukać w słowach Jezusa skierowanych do apostołów, w których to powierzył misję głoszenia Słowa Bożego ludziom. Wkrótce katechezą nazwano ogół wysiłków podejmowanych w celu przekazania ludziom nauk Chrystusa, które miały na celu pomoc w umocnieniu wiary.
Początki chrześcijaństwa to głównie nauki apostołów. W miarę upływu lat tą szczególną funkcję przejęli katecheci, którzy przekazują naukę Jezusa Chrystusa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż katecheci odnoszą się jedynie do słów Jezusa, nie przedstawiając własnych poglądów, gdyż uważają, że Jezus był najdoskonalszym z nauczycieli, najwyższym katechetą.
Szkolna katecheza jest szczególnie ważna dla młodzieży przygotowującej się do kolejnych sakramentów. Ma ona na celu również podtrzymywanie i pielęgnowanie wiary. Katecheza dąży do doskonałości poprzez poszukiwanie licznych dróg, dzięki którym może wypełnić powierzone zadania. Katechezy zbiorowe prowadzą do utworzenia licznych grup młodzieżowych, grup wspólnej modlitwy, które pragną szczegółowo poznać życie i nauki Jezusa Chrystusa. Dlatego katechezy zbiorowe skazane są na powodzenie i przynoszą znaczne korzyści zarówno dla Kościoła jak i osób katechizowanych.
Do udoskonalenia katechezy służą liczne podręczniki katechetyczne. Przed ich twórcami spoczywa zadanie znalezienia odpowiedniego języka, dzięki któremu mogą się komunikować i przekazywać nauki swym odbiorcom – szkolnej młodzieży. Stosowne podręczniki nie powinny również zmieniać, czy też przekształcać nauki kościoła, tak by przekazywana treść była zgodna z naukami głoszonymi niegdyś przez apostołów.
Aby katecheza osiągnęła swój cel konieczne jest wprowadzenie różnych metod nauki stosownych do wieku oraz dojrzałości chrześcijańskiej. Bardzo często stosowanie prostych form przekazu przyczynia się do lepszego pojęcia głoszonych nauk, co jest niewątpliwie głównym zadaniem katechetów. Posługiwanie się trudnym językiem prowadzi do niezrozumienia treści, czego skutkiem jest uczenie podstawowych prawd na pamięć. Metoda ta nie przynosi pożądanego efektu, dlatego też należy podjąć wszelkie możliwe działania, by przekaz trafiający do odbiorcy był jak najbardziej zrozumiały. Katecheza wymaga nie tylko pamięci, ale również, a może przede wszystkim, przemyślenia i przyswojenia licznych kwestii.
Katecheza świecka jest szczególne istotna w środowiskach, w których młodzież nie czerpie wzorców, oraz nie otrzymuje odpowiedniego wykształcenia religijnego w rodzinnym środowisku. Często ich trudy i starania owocują wieloma nawróceniami, przejściami na stronę Kościoła i wiary w nauki Jezusa Chrystusa.
Do katechizowania własnej osoby przyczynia się niewątpliwie wysiłek innych – katechetów, a także praca nad samym sobą, nad własnymi słabościami. Wysiłek ułatwia Duch Święty, który jest wewnętrznym katechetą każdego człowieka. Dlatego osobista katechizacja wymaga pracy oraz wielu poświęceń, by stanąć na drodze Chrystusa i iść z nim przez całe życie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty