profil

Opis obrazu "Śmierć Marata"

drukuj
satysfakcja 58 % 112 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

„Śmierć Marata”; Jacques-Louis David


Obraz, który opisuję przypuszczam, iż został namalowany olejem na płótnie. Jego autorem jest Jacques-Louis David. Tematem dzieła jest śmierć Marata, który został zasztyletowany w wannie. Występuje tu kompozycja centralna, gdyż na obrazie widnieje jedna postać usadowiona z jego centrum. Na pierwszym planie znajduje się postać Marata . Na obrazie nie ma kolejnych planów, a tło jest całe ciemnej barwy. Światło pada z lewej strony przez co ramię, głowa i twarz bohatera obrazu jest bardziej oświetlona niż pozostała część. Obraz jest statyczny, spokojny. Bezwładna ręka zamordowanego zwisa z brzegu wanny. Na malunku nic „się nie dzieje”. Autor zastosował tu wąską gamę kolorów. Przewyższa szarość i „zaciemnienie” innych kolorów, np. zielonego. Dominacja zimnych barw sprawia, że dzieło jest melancholijne. Plamy są ostre i gdzieniegdzie obwiedzione konturem. Bardzo wyraźnie widać poszczególne elementy obrazu. Domniemam, że faktura tego dzieła jest delikatna, nie są tu widoczne impasty czy nawarstwienia farby.


Jacques-Louis David (ur. 30 sierpnia 1748 - zm. 29 grudnia 1825)- francuski malarz neoklasycystyczny.
Uważany za filar sztuki oświecenia, postać barwna, idealny symbol swych czasów, uczeń Jeana Marie Viena, oficjalny artysta rewolucji francuskiej, stworzył niezwykle czytelny i nośny symbol rewolucyjny, a mianowicie kronika Liwiusza- trzej bracia Horacjusze uwiązani śmiertelna przysięgą w dramatycznej walce z Kuriacjuszami. David namalował bardzo charakterystyczne dla neoklasycyzmu obrazy takie jak: Przysięga Horacjuszy, Śmierć Marata czy Portret konny St. Kostki Potockiego.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
5.2.2017 (10:05)

dzięki wielkie za 5 z artystycznych

28.2.2011 (15:34)

A ja 2,bo paniz plastyki ma tak niepokoleji w glowie,ze stwierdzila iz ten opis jest nudny bo nie ma zdjec <lol2> bo to opis a nie prezentacja!<lol2> ale coooz.ta kobieta jest przykra ;c

17.12.2007 (21:23)

Super praca!!! Dzięki niej dostałam 5 z plastyki

Typ pracy