profil

Wyjaśnij w formie rozprawki alegoryczny sens „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri

poleca 85% 621 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Boska Komedia” Dantego przedstawia wędrówkę jej bohatera poprzez Piekło, Czyściec i Raj. Przewodzi mu literacki mistrz Wergiliusz oraz zmarła ukochana Beatrycze.
Poemat należy interpretować alegorycznie. „Boska Komedia” przedstawia ludzkie postawy oraz grzechy i ich skutki. Utwór ma wymowę moralną. Uczy jak należy postępować oraz pokazuje skutki złych czynów. Bohater podczas wędrówki po piekle spotyka grzeszników skazanych na wieczne cierpienia. Jako, że piekło według Dantego ma kształt leja na każdym z niższych poziomów odbywają karę ci co popełnili coraz to większe występki. Na górze piekła są nieochrzczone dzieci oraz ci co nie znali prawdziwej wiary, niżej heretycy, samobójcy, potem uwodziciele, oszuści, fałszywi doradcy, zdrajcy, na dnie piekła pokutują najwięksi zdrajcy ludzkości: Judasz, Brutus i Kasjusz, których pilnuje szatan.
Poemat ukazuje postępowania, które zasługują na potępieni oraz te dobre, które zasługują na nagrodę w postaci wiecznego szczęścia w Raju. Raj jest przeciwieństwem piekła, jest tu jasno, świeci słońce, wszyscy są radośni i szczęśliwi. Bóg nagrodził ich za dobre uczynki takie jak sprawiedliwość czy litość.
„Boska Komedia” Dantego Alighieri przedstawia trzy drogi, które wybiera człowiek podczas swojego życia przez swoje postępowanie. Tymi drogami są: zło, żal za grzechy i oczyszczenie oraz dobro. Zło zasługuje na karę w postaci wiecznych męk a dobro na nagrodę jaką jest wieczne szczęście w Raju. Utwór pozwala nam ujrzeć jakie są skutki naszego postępowania. Uczy czego należy się wystrzegać i jak postępować aby znaleźć się w Raju.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi