profil

Myśli Jana Kochanowskiego o Ojczyźnie w świetle wybranych utworów.

poleca 85% 232 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ojczyzna, patriotyzm, sprawy kraju zajmowały w twórczości Jana Kochanowskiego bardzo ważne miejsce. Odzwierciedlone jest to w wielu utworach tego wybitnego człowieka epoki Odrodzenia:

- wśród fraszek możemy odnaleźć fraszkę "Na sokalskie mogiły", w której tekst wygłaszany jest przez duchy bohaterów, walka o ojczyznę powinna być obowiązkiem każdego obywatela, poeta ustami obrońców kraju wyraża pogląd, iż umrzeć za Ojczyznę to śmierć najbardziej szczytna i mężna.

- wśród pieśni możemy wyróżnić:

Pieśń V (O spustoszeniu Podola) - pieśń zawiera skargę i lament po klęsce Polaków poniesionej podczas napadu Tatarów na Polskę w 1575 r., obrazy tej klęski to: zrabowana ziemia i ludzie (kobiety i dzieci) uprowadzeni przez wroga. Poeta odwołuje się do tych, którzy czują jeszcze miłość do ojczyzny, żądając zemsty, rozwagi w działaniu i przygotowaniu finansów dla wojsk. Należy myśleć o kraju, a nie o prywacie. Pieśń kończy się ostrzeżeniem: Cieszy mie ten rym: 'Polak mądr po szkodzie' Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą i po szkodzie głupi.

Pieśń XII - jest to pieśń opiewająca cnotę i prawość człowieka, który swoje życie poświęca ojczyźnie. Takich ludzi, którzy są patriotami nagradzać będzie po śmierci Bóg. Słynny cytat z tej pieśni powiada: A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie!

- "Odprawa posłów greckich" - Jan Kochanowski posłużył się kostiumem literackim. Akcja tragedii rozgrywa się w starożytnej Troi, lecz problemy w niej poruszane są aktualne dla czasów pisarza.

Bohaterowie dramatu przeżywają dylemat czy oddać Helenę posłom i uchronić ojczyznę od krwawej wojny, czy pozostawić ją w Troi i narazić ojczyznę na wojnę. Autor ukazuje uniwersalny problem przedstawiania interesów prywatnych nad sprawy kraju. Wymowne mogą być słowa jednego z posłów greckich: O nieszczęsne królestwo i zginienia bliskie, gdzie ani prawa waza, ani sprawiedliwość ma miejsce, ale wszystko złotem kupić można.

Cechy ustroju starożytnego państwa i XVI wiecznej Polski:

- Troja jest przenośnią Rzeczpospolitej,
- król Priam wykazuje podobieństwo do Zygmunta Augusta (jest chwiejny w decyzjach),
- Rada Królewska obraduje na wzór polskiego sejmu (marszałkowie stukają laskami o ziemię).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty