profil

Internet(ogólne pojęcie nazwy i systemu)

poleca 85% 347 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

WSTĘP

Internet - czym jest? Najogólniej można by powiedzieć iż jest to największa z sieci. Sieć ta jest siecią połączonych komputerów dzięki której możliwe jest przesyłanie informacji z komputera do komputera czyli z jednej bazy danych do drugiej. Jest to sieć która ciągle się rozrasta i jak przypuszczam ba! Stwierdzam iż będzie się rozrastała, niedługo prawie każdy będzie mógł korzystać z owej sieci. Już teraz ogromna rzesza osób z niej korzysta, niestety szanowne TP SA nie przewidziało żadnych ulg dla użytkowników Internetu ( ale o tym później ). Zasoby Internetu są niesamowicie, szalenie, zdumiewającą, przerażająco itp. Itd. OGROMNE. Znajdują się tam informacje prawie „Na każdy temat”, choć czasami trudno je znaleźć. Mimo wszystko gdy ktoś jest dociekliwy i nieustający w swych poszukiwaniach na pewno dotrze do celu.


Krótka historia Internetu :
Najpierw chciałbym przedstawić zarys historyczny powstania Internetu zamieściłem w nim najważniejsze daty pojęcia oraz nazwiska.

1945
W czerwcu Vannevar Bush publikuje w Atlantic Monthly artykuł AS WE MAY THINK, gdzie przedstawione zostają idee leżące u podstaw hypertekstu.
1957
W odpowiedzi na wystrzelenie sputnika przez Związek Radziecki Stany Zjednoczone powołują agencję ARPA, która później przyczynia się do powstania Internetu i jego początkowego rozwoju.
1964
Paul Baran z RAND Corporation publikuje raport On Distributed Communications Networks z propozycją zdecentralizowanej sieci komputerowej, która może działać nawet w przypadku awarii wielu węzłów. Propozycja ta leży u podstaw utworzenia kilka lat później ARPANET.
1969
Powstaje ARPANET, sieć czterech komputerów stworzona przez amerykańską agencję rządową ARPA. W 1971 sieć ta liczyła sobie 13 węzłów, a w 1973 roku - już 35. Sieć ta z miejsca zostaje wykorzystywana do komunikacji między naukowcami, przesyłania listów elektronicznych i wspólnej pracy nad projektami. Powstaje pierwszy dokument z serii RFC, napisany przez Steve Crockera.
1970
Uruchomiona została pierwsza wersja FTP, File Transfer Protocol, dzieki któremu powstaną w Internecie biblioteki programów, a także sterowników do sprzętu, dokumentacji. Ja osobiście korzystam z programu Ws_ftp95 do korzystania z biblioteki Ftp.
1971
Początki poczty elektronicznej. Ray Tomlinson wysyła pierwszą wiadomość elektroniczną. Inna teoria głosi, że pocztę elektroniczną opracowano w różnych miejscach pod koniec lat sześćdziesiątych. Dziś przewiduje się, że do 2000 roku liczba wysyłanych wiadomości e-mail dotrze do 6 trylionów rocznie.
1971
Powstaje Telnet, aplikacja pozwalająca na zdalną pracę na odległych komputerach - połączenie się z nimi i uruchamianie programów.
1973
Do ARPANETu włączone zostają pierwsze instytucje spoza Stanów Zjednoczonych: University College of London w Wielkiej Brytanii i Royal Radar Establishment w Norwergii.
1974
Po raz pierwszy pojawia się słowo Internet, w opracowaniu badawczym dotyczącym protokołu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa o Boba Kahna A Protocol for Packet Intercommunication. W uznaniu za tą i inne zasługi Vinton Cerf jest znany jako "ojciec Internetu".
1976
Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokół UUCP, Unix to Unix Copy Protocol, używany w początkowej fazie rozwoju grup dyskusyjnych Usenet.
1977
TheoryNet łączy 100 naukowców przy poczty elektronicznej: powstaje lista dyskusyjna (mailing list). Opracowane zostają protokoły TCP i IP.
1978
W Chicago powstaje RPCM, pierwszy BBS (bulletin-board system). Stopniowo BBS oferuje pogawędki, gry, dyskusje, biblioteki programów i pocztę elektroniczną.
1979
Powstaje Usenet, tekstowe grupy dyskusyjne - stworzony przez studentów Toma Truscotta, Jima Ellisa i Steve Bellovina. Dziś Usenet to ponad 50 tysięcy grup i miliony użytkowników, czytających i biorących udział w dyskusjach.
1980
H&R Block kupuje system, który zostaje przekształcony w Compuserve, jedną z największych usług on-line. Compuserve nie wytrzymuje konkurencji z America Online i zostaje sprzedana jej w 1997 roku.
1981
Ted Nelson proponuje Xanadu - hipertekstową bazę danych zawierającą informacje wszelakiego rodzaju, z płatnym dostępem. Koncepcja ta nigdy nie zostaje zrealizowana, za jej dalekiego potomka można by zapewne uznać World Wide Web.
1982
W sieci komputerowej pojawiają się uśmieszki (smileys), tekstowe znaczki wyrażające emocje, dziś powszechnie używane w poczcie i grupach dyskusyjnych. A oto kilka z tych uśmieszków przedstawiłem także ich znaczenia:
- :-) zwykły uśmiech
- ;-) uśmiech z przymrużeniem oka
- :-> uśmiech złośliwy
- :-D uśmiech pełną gębą
- :-( niezadowolenie
- Buźki powyżej są podstawowymi buźkami ale są inne bardziej wyrafinowane jak np. {8-o co oznacza że piszący jest Billem Gates’em bądź też ---:-) piszący jest punkiem.( Aby zobaczyć buźkę należy przechylić głowę o 90 stopni ).

1983
Od ARPANET odłączona zostaje jej część wojskowa, tworząc MILNET. W ARPANET hosty i
sieci zaczynają używać protokołu TCP/IP. Powstaje właściwy Internet.
1984
Do rozwoju Internetu włącza się National Science Fundation, tworząc NSFNET, sieć coraz szybszych superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. Zostaje opublikowana specyfikacja DNS, Domain Name System; jej twórcą jest Paul Mockapetris. Zaprojektowano NNTP (Network News Transfer Protocol), protokół używany do wymiany grup dyskusyjnych.
Powstaje usługa on-line Prodigy, pomyślana jako usługa pozwalająca na zakupy, dostęp do informacji i rozrywki dla zwykłych ludzi. Pordigy rozpoczyna pracę dopiero w 1988 roku.
1985
Powstaje America Online, słynna usługa on-line.
1986
Grupy dyskusyjne Usenet zostają zorganizowane w hierarchie takie jak comp.*, news.* i misc.*.
1988
W hierarchii grup dyskusyjnych pojawiają się grupy alt.sex, alt.drugs i alt.rock-n-roll. Jarkko Oikarinen wynajduje Internet Relay Chat (IRC), system internetowych pogawędek.
1989
Formalnie przestaje istnieć ARPANET. Internet mimo to czuje się całkiem nieźle i rozwija się dalej.
1990
Tim Berners-Lee tworzy World Wide Web, system pozwalający autorom na połączenie słów, zdjęć i dźwięku, początkowo pomyślany dla wsparcia naukowców zajmujących się fizyką w CERN. Projekt World WIde Web powstaje na komputerze NeXT, w pierwszej odsłonie umożliwia jednocześnie przeglądanie i edycję hipertekstowych dokumentów. W rok później zostaje zainstalowany na serwerach CERN, a z nich rozpowszechnia się na cały świat.
1991
Paul Linder i Mark P. McCahil z uniwersytetu w Minessocie opracowali system Gopher. Powstaje Archie, usługa wyszukiwawcza.
1992
W artykule o Internecie Jean Armour Polly używa frazy surfing the Net. Pojawia się również termin cybersex. Powstaje Internet Society, organizacja koordynująca rozwój i działanie Internetu.
1993
Pojawia się Mosaic, pierwsza graficzna przeglądarka World Wide Web. Tworzy ją zespół: Marc Andreessen, Eric Bina i inni studenci NCSA. Dzieki niej znacznie wzrasta popularność Internetu i World Wide Web. Przedstawiciel Microsoft stwierdza, że "większość ludzi nigdy nie będzie potrzebować modemów szybszych niż 2400 bps". W Internecie pojawia się Biały Dom.
1994
David Filo i Jerry Yang tworzą Yahoo! jako spis interesujących ich miejsc w Internecie; z czasem serwis ten rozwija się w najsłynniejszy katalog zasobów internetowych na świecie, a jego twórcy zostają milionerami. 12 kwietnia firma prawnicza Canter & Siegel wysyła do sieci, na sześć tysięcy grup dyskusyjnych, spam - posting promujący jej usługi w loterii pozwoleń na pracę w Stanach; oburzenie użytkownicy wysyłają autorom tego pomysłu tyle listów, że dostawca usług internetowych likwiduje im konto.
W marcu 1996 Compuserve próbuje pobierać opłaty za wykorzystanie przez programistów formatu GIF, najbardziej popularnego formatu graficznego na stronach internetowych.
1995
Marc Andreessen tworzy Netscape Navigator, w swoim czasie najpopularniejszą przeglądarkę internetową, zdobywającą w swoim czasie do 80 procent rynku. W lipcu Microsoft ogłasza wprowadzenie Microsoft Network, MSN, usługi online z oprogramowaniem dostępnym w każdej kopii Windows 95. W sierpniu Netscape wchodzi na giełdę. Rozpoczyna się "wojna przeglądarek", wtenczas jeszcze pomiędzy Netscape a innymi programami, a wkrótce - właściwie tylko między Netscape Navigator a Internet Explorer.
Pojawia się RealAudio, technologia przesyłania ciągłej transmisji dźwiękowej przez Internet. W październiku Sun ogłasza język programowania Java, do dziś jedno z najbardziej popularnych narzędzi internetowych programistów. W listopadzie Bill Gates zwraca się ku Internetowi: "naszym celem jest stanie się największą firmą internetową na świecie", mówi. W grudniu pojawia się Netscape 2.0, z ramkami, Javą i edytorem w wersji Gold.
1996
Pojawia się system WebTV, brakujące ogniwo pomiędzy Internetem a telewizją. W maju Procter & Gamble staje się pierwszym dużym reklamodawcą internetowym, który zamierza płacić nie za "spojrzenia" (eyeballs), ale za "kliknięcia" (click-throughs) na banner reklamowy. W lipcu rozpoczyna działalność MSNBC, wspólny projekt Microsoft i telewizji NBC.
W wrześniu Microsoft i Netscape wypuszczają wersje 3.0 swoich przeglądarek. W sierpniu David Bovie wypuszcza swój nowy singiel - Telling Lies - tylko w Internecie. W grudniu pojawia się wersja beta Netscape Communicator 4.0.
1997
Wielka chwila dla amerykańskich internautów: prezydent Clinton po raz pierwszy wspomina Internet w swej odezwie do narodu. Jak donoszą życzliwi - w tym czasie jeszcze nawet nie zajrzał do sieci. Komputer Big Blue pokonuje arcymistrza szachowego Garry Kasparowa w rozgrywce szeroko rozgłaszanej przez Internet.



Powstanie „właściwego” Internetu

Historia Internetu zaczyna się w końcu lat sześćdziesiątych. Departament Obrony rządu amerykańskiego rozpoczyna wtedy projekt badawczy realizowany przez agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency), mający na celu stworzenie sieci komunikacyjnej dla celów wojskowych. Jest to, mówiąc przekornie ;-), jeden z niewielu pozytywnych skutków wyścigu atomowego.
Rząd amerykański zorientował się, że w przypadku wojny atomowej już w pierwszych minutach starcia mogą zostać zniszczone tradycyjne środki komunikacji i łańcuch wydawania rozkazów przestanie istnieć. Zaradzić temu może stworzenie połączeń między komputerami, sieci komputerowej, która miałaby charakter zdecentralizowany, co jeszcze bardziej uodporniłoby ją na nuklearny atak. Miał to być system mający wiele równoległych połączeń, które trudno byłoby zniszczyć w ataku rakietowym. Tylko taki system mógłby pozwolić na zachowanie systemu wydawania rozkazów, sprawowania kontroli i porozumiewania się (C3, command-and-control-and-communications) podczas globalnego konfliktu.
W roku 1969 powstaje sieć ARPAnet. W dwa lata później łączy piętnaście instytucji rządowych i akademickich. W roku 1973 stworzone zostają połączenia międzynarodowe, do Wielkiej Brytanii i Norwegii. Rok później Ray Tomlinson tworzy program do przesyłania elektronicznych wiadomości po sieci (e-mail). W roku 1979 powstają grupy dyskusyjne Usenet, drugi z filarów dzisiejszego Intenretu.
Dla naukowców uniwersyteckich nie mających połączenia z ARPAnet stworzona zostaje w 1981 roku sieć CSNET (Computer Science NETwork). W 1982 roku ARPA wprowadza jako standard dla swej sieci protokół TCP/IP. W tym samym roku powstaje w Europie sieć EUnet, pozwalająca korzystać z usług poczty elektronicznej i Usenet. W 1983 roku stworzona zostaje brama (gateway) pomiędzy ARPAnet a CSNET; fakt ten uważa się za początek istnienia Internetu, jaki dzisiaj znamy.
NSF (National Science Foundation) łączy w 1986 roku pięć superkomputerów z ośrodków uniwersyteckich w sieć NSFnet, do której stopniowo podłącza się coraz więcej ośrodków uniwersyteckich.
W 1988 roku do Internetu jest już podłączonych sześćdziesiąt tysięcy komputerów (hosts). W 1990 ARPAnet kończy swoją działalność. Rok później pojawiają się systemy WAIS (Wide Area Information Servers) i Gopher, rozszerzając liczbę usług internetowych. W 1992 rozpoczyna działanie World-Wide Web, stworzona przez Tima Bernersa-Lee. Liczba dołączonych komputerów przekracza milion. W 1993 roku pojawia się przeglądarka Mosaic, służąca do odczytywania stron World Wide Web; łatwość obsługi tego programu i jego następców przyspiesza rozwój World Wide Web, zarówno od strony liczby użytkowników jak i gromadzonych w tej formie informacji.
W latach dziewięćdziesiątych pojawia się masowy dostęp do Internetu przez modem. W Polsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych rozpoczyna się wykorzystanie do tego celu także sieci telewizji kablowych. (Istnieje tutaj także problem kosztów, dzięki telewizjom kablowym które używają światłowodów płacimy tak jak za użytkowanie z telewizji, w okręgu Łódzkim działa kablówka Boya. Płacąc abonament 60 zł za miesiąc mamy dostęp do Internetu prawie nieograniczony. Każdy kto płaci rachunki przekraczające 1000zł miesięcznie docenia takie „dobrodziejstwa”.) Liczba użytkowników gwałtownie rośnie, zwiększa się też liczba i różnorodność informacji. W sieci pojawiają się obok ośrodków uniwersyteckich i instytucji rządowych firmy komercyjne.


Teraz chciałbym przedstawić jedną z podstawowych usług internetowych czyli słynne WWW – WORLD WIDE WEB
Rozpatrując zagadnienia związane z WWW należy wpierw przybliżyć historię całej idei :

1980 – w tym roku Tim Berners Lee ( który uznawany jest za twórcę www ) pisze program „ Enquire – Within – Upon Everything „ który staje się podstawą do połączeń linkowych.
1990 – Mike Sendall szef Tima zezwala mu na napisanie globalnego hypertekstowego systemu.
Swój projekt nazywa : World Wide Web .
Po włączeniu projektu w życie , w bardzo szybki czasie powstały przeglądarki, które pozwalały na szybkie ( jak na tamte czasy ) przeglądanie stron WWW i wybieranie tego co jest nam konkretnie potrzebne. Co do dzisiejszych przeglądarek, są one dużo szybsze i coraz bardziej przystosowane do potrzeb klienta. Potęga wyszukiwarek polega na tym, że potrafią za pomocą odnośnika czyli linka, przenieść nas na inny serwer z informacjami.
Dla mniej zorientowanych trzeba wyjaśnić słowo serwer – jest to mianowicie komputer, który pracuje przez cały czas, nie przerwanon izawiera Enformacje które przechowywane są w nim jak i w komputerach jemu podrzędnych.
Chciałbym przedstawić teraz składnię adresu internetowego, który przedstawię na przykładzie tego oto adresu : http://www.Lycos.com
Http – Hyper Text Transport Protocol- protokół ten definiuje sposób, w jaki klient Web ma zgłaszać prośbę i odbierać informacje z serwera WWW , zapytanie to jest opisane w formie adresu czyli inaczej URL – Uniform Resource Locator.
WWW – to oczywiście nazwa sieci
Lycos.com – to plik startujący dane wejście do przeglądarki.
Html – Hyper Text Markup Language – jest to specjalny język programowania stron WWW
World Wide Web - jest obejmującym cały świat system hipermedialnym. Pozwala on na tworzenie w dowolnym miejscu dokumentu, linków do innych źródeł. Powszechnie znanym przykładem lokalnego systemu hypertekstowego jest pomoc online – (czyli podczas pobytu w sieci , w przeciwieństwie do offline – poza siecią), w MS Windows. Strony WWW mogą zawierać nie tylko tekst, lecz również grafikę i elementy dialogowe. Dzięki odsyłaczom do zewnętrznych plików można oprócz tego korzystać z praktycznie nieograniczonych zasobów informacji dźwiękowych i wizualnych. Najbardziej znanymi przeglądarkami są w tej chwili Microsoft Internet Explorer i Netscape Navigator. Przeglądarki te rywalizują między sobą , raz to jedna prześciga drugą w popularności to znowu sytuacja się odwraca. Powołując się na sierpniowy numer magazynu internetowego //WWW stwierdzamy, że :
„Od pewnego czasu regularnie prowadzone są badanie dotyczące popularności owych dwóch przeglądarek.
Badania te dość wyraźnie wskazywały na dominację produktu Microsoft'u, pomimo faktu, że przeglądarka Natscape’a na rynku istniała o wiele dłużej”
Okazało się jednak, że popularna jest bardziej MSIE, ale lepszą według sondażu „Natszkapa”, ja( z tego co się dowiedziałem ) uważam osobiście, że lepszą przeglądarką jest Natscape ponieważ nie przepadam za aplikacjami Microsoftu, które niemniej jednak są najpopularniejsze.
Oprócz dwóch przeglądarkowych tytanów wymienionych powyżej występują jeszcze inne do, których zaliczyć możemy Lynxa i Operę.

Do zademonstrowania możliwości hipermediów, najlepszy będzie praktyczny przykład. Wyszukanie informacji przydatnych do zaplanowania urlopu na Hawajach, nie ruszając się przy tym z miejsca. Doskonałym punktem startowym do zebrania turystycznych informacji jest w Internecie Wirtualny Turysta (Virtual Tourist) dostępny pod adresem
http://www.vtourist.com
Aby rozpocząć wędrówkę po świecie musimy zaznaczyć interesującą nas pozycję ("The Virtual Tourist II"), klikając po prostu odpowiedni tekst lub obrazek. Ponieważ tekstowi i obrazkowi jest przyporządkowany hipertekstowy odsyłacz kontrolowany przez WWW. Odpowiednia strona jest automatycznie ładowana i wyświetlana w przeglądarce. Serwer wirtualnego turysty udostępnia wszystkim podróżującym po Internecie rozwijane atlasy, dzięki którym zamiast wybierać region z listy wystarczy kliknąć myszką w odpowiedni obszar mapy.
Komunikacja między serwerem WWW udostępniającym hipermedialne dane, a klientem WWW, wyświetlającym na ekranie odpowiednie strony i przekazującym do serwera reakcje użytkownika, odbywa się za pośrednictwem( o czym już wcześniej wspomnieliśmy ) protokołu HTTP. W tej konwencji zasoby WWW są dostępne jako :
http://www.host/ścieżka/
Taka forma określana jest mianem URL (Uniform Resource Locator)
Za pomocą URL określa się nie tylko nazwę, pod którą można znaleźć określone zasoby, lecz także sposób dostępu do nich. W WWW mogą bowiem występować w hipertekstowej formie również inne rodzaje danych np. katalogi FTP o których wspominałem już kilkakrotnie.

Katalogi FTP o których wspomniałem powyżej to File Transfer Protocol, który umożliwia transfer danych z serwera na nasz komputer , w taki sposób możemy ściągnąć sobie prawie wszystko od filmów po muzykę , obrazki itp.

Bardzo pomocną rzeczą w wyszukiwaniu danych ze stron WWW są katalogi – drzewa tematyczne , z ang. Subject trees – są one zbiorami uporządkowanych informacji, które możesz sobie ściągnąć wpisując w dane miejsce interesujący ciebie wyraz lub zwrot, przystąpmy więc do krótkiego przeglądu danych katalogów – które polecam :
ALTAVISTA- produkt firmy Digital posiada wiele ciekawych opcji np. wyszukiwanie danych tylko w danym języku lub też tłumaczenie danego wyszukanego tekstu z jednego języka na drugi ( niestety język polski w tłumaczeniach nie został wykorzystany – jeszcze ).

YAHOO- jest to katalog bardzo popularny , jednakże według mnie ma mniejsze możliwości niż ALTAVISTA. Niemniej jednak jest pierwszym z tego typu katalogów.

LYCOS- nazwa tego systemu pasuje chyba najbardziej, gdyż Lycos po łacinie to pająk , który z bardzo dobrymi rezultatami pełza po swej sieci w poszukiwaniu danych.

WEB CRAWLER – jest popularnym katalogiem , jednakże korzystając z niego narażasz się na sporo bezużytecznych informacji nie związanych w ogóle z poszukiwanym przez ciebie tematem.

Strony WWW są nieprzebranym źródłem informacji, co jest bardzo ważne nieocenzurowanym źródłem informacji , gdy rząd USA chciał ocenzurować internet, powstało wielkie zamieszanie i Prezydent nie pozwolił aby to się stało, tłumacząc, iż ocenzurowano by wiele ważnych informacji , które dotrzeć do odbiorcy muszą.
Strony WWW jak i cały internet zaczynają stawać się nieodłącznym źródłem informacji, źródłem, które uczy, kształci, wychowuje i bawi.


To co mnie fascynuje w Internecie to możliwość tworzenia własnych stron WWW adres który stworzyłem już dawno temu to http://www.kki.net.pl/~gelpen jest to strona poświęcona II LO w Pabianicach.
Strony można tworzyć na wiele sposobów i przy pomocy różnych programów takich jak Net Object Fusion. Programów tych jest naprawdę mnóstwo, jedne gorsze a drugie lepsze.
Taka możliwość jest równoznaczna z możliwości wystąpienia w telewizji o 20, oczywiście stronę swoją najlepiej jest zareklamować w jakiś sposób. Strony możemy publikować na bezpłatnych serwerach gdzie jak sama nazwa wskazuje nic nie należy płacić za to że nasza strona się tam znajduje bądź też na płatnych serwerach gdzie należy wpłacić pewną kwotę aby nasza stronka była tam umieszczona.
Umieszczanie strony na płatnych serwerach ma swoje plusy i minusy plusem jest to że taki serwer jest bardzo prestiżowy, nasza strona jest reklamowana itp. Natomiast minusem jest to że musimy zapłacić czasami nawet pokaźne kwoty. CIEKAWOSTKA – to co mnie rozśmieszyło surfując po sieci to to że znalazłem stronę jednego z polskich ważnych ministerstw na bezpłatnym serwerze – hańba.


Internet powoduje uzależnienia to nie jest żart tylko prawda, jest to odłam uzależniania od komputera. Coraz więcej ludzi zastanawia się nad zgubnym jego działaniem, przecież byłoby to straszne gdybyśmy wychodząc na spacer nie zobaczyli dzieciaków grających w „nogę”.
Niestety taka jest przyszłość w zatłoczonych, brudnych, niebezpiecznych miastach. Czy nie lepiej jest kupić dzieciakowi komputer podłączyć się do internetu, niech sobie pogawędzi z kumplami w sieci niż naraża swoje życie na ulicy. Przesada! Ale trzeba uważać na to aby tak się nie stało. Wracając jeszcze do problemu uzależnień, sam zacząłem zauważać u siebie jego symptomy, którymi według magazynu WWW są:
- Wstajesz o 3 rano, idziesz do łazienki, po drodze, zatrzymujesz się i sprawdzasz czy nie ma nowych e-maili w drodze powrotnej do łóżka
- Masz tatuaż z napisem „To ciało najlepiej oglądać za pomocą Netscape 3.0 lub nowszego.
- Twoje dzieci nazywają się Mozilla , Eudora lub Dotcom.
- Kiedy wyłączasz modem ogarnia cię uczucie jakbyś wyciągał wtyczkę z kogoś najbliższemu twemu sercu
- Większość podróży spędzasz z laptopem na kolanach, podczas gdy dziecko siedzi w schowku na drzwiach
- Zostajesz dwa lata dłużej na uczelni aby mieć darmowy dostęp do sieci
- Ostatnia dziewczyna którą poderwałeś była jpg-iem
- Pada ci dysk. Nie zalogowałeś się od dwóch godzin. Zaczynasz się szarpać. Podnosisz słuchawkę i ręcznie wybierasz numer swojego providera. Próbujesz zabuczeć żeby nawiązać połączenie z modemem. Udaje się.
To oczywiście żarty ale problem uzależnienia jest problemem ważnym, z którym przyjdzie zmierzyć się naukowcom XXI wieku.

Podsumowanie:
- internet jest szybko rozwijającym się źródłem informacji
- jest źródłem płatnym w Polsce, mimo to w wielu innych krajach nie jest on płatny bądź to ceny użytkowania są mniejsze niż w naszym kraju.
- Pozwala na kontakty między ludźmi, (czasem nawet prowadzi do małżeństw ), którzy czasami nie mogą się w inny sposób komunikować
- Umożliwia studiowanie i naukę przy komputerze
- Pożera czas
- Co bardzo ważne jest nieocenzurowanym źródłem wiedzy

W czterech słowach ma przed sobą przyszłość.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 19 minut