profil

Układ Sikorski-Majski

poleca 85% 313 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

O ataku III Rzeszy na ZSRR 22 czerwca 1941, Wielka Brytania chciała doprowadzić do normalizacji stosunków między Polską, a Związkiem Radzieskim. Rozmowy z Iwanem Majskim- ambasadorem ZSRR w U.K. były bardzo trundne, gdyż Polsce było trundo wybaczyć atak Armii Czerwonej na RP z 17 września 1939r.

W samych rozwomach największe trudności sprawiała nieroztrzygnieta kwiestia o granicy polsko-sowieckiej. Strona polska nie uznawała jednostronnych decyzji i zmian na obszarze Wileńszczyzny, Zachodniej Ukrainy i Zachodzniej Białorusi. Strona radziecka powoływała się zaś na "oficjalne" wyniki wyborów Zgromadzeń Ludowych, jako podstawę prawną trwałej przynależności wyżej wymienionych ziem do ZSRR.
Podczas rozmów uzgodniono, że pakt zawarty miedzy ZSRR i III Rzeszą Ribbentropp- Mołotow zostaję uznany za nieważny od samego początku. Sowieci uznali również polski rząd na wychodźstwie za jedyną legalną władze Rzeczypospolitej. Rząd Radziecki podwierdził także, że po wojnie powstanie niepodległe państwo polskie. Podjęto również decyzje o uwolnieniu więźniów polskich z łagrów i wznowiona zostanie działalność ambasady polskiej w Moskwie; zostanie utworzona sieć polskich placówek mających nieść pomoc Polakom na wschodzie. W ZSRR powstanie armia polska generałem, a jej generałem zostanie W.Anders.

Tekst oryginalnego dokumentu:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawarły niniejszy układ i postanawiają, co następuje:

Art. 1

Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich uznaje, ze traktaty sowiecko-niemieckie z 1939 roku, dotyczące zmian terytorialnych w Polsce, utracіy swoją moc.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że Polska nie jest związana z jakimkolwiek trzecim państwem żadnym układem zwrуconym przeciwko Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich.


Art. 2

Stosunki dyplomatyczne między obu rządami będą przywrуcone po podpisaniu niniejszego ukіadu i nastąpi niezwіocznie wymiana ambasadorów.

Art. 3

Oba rządy zobowiązuje się wzajemnie do udzielenia sobie wszelkiego rodzaju pomocy i poparcia w obecnej wojnie przeciwko hitlerowskim Niemcom.

Art. 4

Rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad oświadcza swą zgodę na tworzenie na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Armii Polskiej, której dowódca będzie mianowany przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w porozumieniu z rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Armia Polska na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich będzie podlegała w sprawach operacyjnych Naczelnemu Dowództwu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, w skład którego będzie się znajdował przedstawiciel Armii Polskiej. Wszystkie szczegуіy dotyczące organizacji dowództwa i użycia Armii będą ustalone dalszym układem.

Art. 5

Układ niniejszy wchodzi w życie natychmiast po jego podpisaniu i nie podlega ratyfikacji. Układ niniejszy sporządzony jest w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i rosyjskim. Oba teksty mają jednakową moc.

Do układu zostały dołączone dwa tajne protokoły o następującej treści:

Protokół I

1. Różne roszczenia o charakterze tak publicznym, jak prywatnym będą rozpatrywane w dalszych rokowaniach między obu rządami.

2. Protokół niniejszy wchodzi w życie rуwnocześnie z układem z 30 lipca 1941 roku.

Protokół II

1. Z chwilą przywrócenia stosunków dyplomatycznych rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich udzieli amnestii wszystkim obywatelom polskim, którzy są obecnie pozbawieni swobody na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

2. Protokół niniejszy wchodzi w życie rуwnocześnie z układem z 30 lipca 1941 roku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty