profil

Mowa do wygłoszenia o patriotyzmie i jego znaczeniu dla młodych ludzi

drukuj
satysfakcja 90 % 59 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Stoję tu przed Wami i zastanawiam się. Ile dla Was znaczy Ojczyzna? Czy hasło „patriotyzm” nie jest tylko pustym wyrazem, frazesem bez znaczenia. Bo nie można nazywać się patriotą, kiedy dla Ojczyzny nie robi się nic. I z tego miejsca pytam się Was – czy zrobiliście coś dla Polski? Dla Polski, która potrafiła przezwyciężyć lata zaborów, okupacji i ucisków. Dla Polski, za którą krew przelewali Wasi dziadkowie.

Dziś żyjemy w wolnym kraju. Weszliśmy w nowe tysiąclecie. Jednak nie zapominajmy o przeszłości. O przeszłości, która nauczyła Nas, że efekty przynosi tylko ciężka praca. Pytacie się, co dzisiaj możemy zrobić, kiedy Polska jest wolna. Kraj wymaga zmian. I tu stoi zadanie przed Nami, młodymi, którzy kiedyś kształtować będą nowe spojrzenie Europy na Nasz kraj. Nie pozwólmy więc, zrobić z siebie kraju niedołężnego, skazanego na wieczną pomoc naszych sąsiadów. Owszem, Polska potrzebuje pomocy, ale pomocy Nas samych, bo My jesteśmy solą tej Ziemi i na Nas spoczywa obowiązek wykreowania lepszego jutra. I tutaj mam do Was wielką prośbę. Bo o poprawę sytuacji mogą zadbać tylko ludzie wykształceni, którym nieobce będą problemy kraju. Uczcie się, a uda się Nam pokonać przeciwności i uczynić Polskę krajem wspanialszym i bardziej przyjaznym dla przyszłych pokoleń. Czyż nie na tym właśnie polega patriotyzm, aby zapracować na rzecz naszych potomków, tak by mieli oni zapewniony łatwy byt w państwie, które da im wszystko czego potrzebują? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Lecz jeśli jesteście zdecydowani i chcecie poprawić los swoich dzieci, wnuków, to nie marnujmy czasu i pokażmy, że potrafimy dorównać osiągnięciom z przeszłości, tworząc tym samym lepszą przyszłość.

Drogą do tego jest edukacja. Dzisiaj mamy ten przywilej, że szkoły są ogólnodostępne, każdy może do nich uczęszczać. Wszystko zależy tylko od chęci. Tylko... czy my te chęci mamy? Czy korzystamy z szansy jaką daje Nam los, żeby bez lęku wejść w dorosłe życie? Nie zmarnujmy jej. Więcej nikt nam jej nie da. Wykorzystując ją zapiszemy się w kartach historii jako patrioci, w pełnym tego słowa znaczeniu, i tak jak Horacy zbudujemy pomnik trwalszy od spiżu, który przetrwa na zawsze, nigdy nie ulegając zapomnieniu.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (1) Brak komentarzy
23.4.2009 (18:15)

Bardzo dobry tekst:), taki trafiający do słuchaczy.

Gramatyka i formy wypowiedzi