profil

/

Zadania Prace

Reformy Klejstenesa.

drukuj
satysfakcja 72 % 296 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Reformy Klejstenesa




508/507 r. pne – stronnictwo reform powierza urząd archonta Klejstenesowi, z zadaniem przeprowadzenia reform w Atenach

PRZEWRÓT W SYSTEMIE WYBORCZYM ATEN
DEMY – 150 gmin do których przypisani zostali wszyscy obywatele ateńscy powyżej 18 roku życia
FYLE – 10 okręgów wyborczych, jeden okręg to kilkanaście DEM z różnych miejsc Attyki, ich członkowie nie znali się nawzajem

Z każdej z 10 fyl – 50 członków (PRYTANÓW) do RADY PIĘCIUSET (zamiast Rady Czterystu).

Aeropag – pozostał ostoją władzy eupatrydów (możnych)
Archontowie – wybierani tą samą metodą co przed reformami, czyli przez zgromadzenie ludowe wśród eupatrydów wskazanych przez Aeropag.

PRYTANI – sprawowali władzę przez jedną dziesiątą części roku

SĄD SKORUPKOWY (ostracyzm)
Co roku odbywało się głosowanie, czy istnieje potrzeba sądu skorupkowego. Jeśli tak, sąd ludowy (min. 6 tys. Ateńczyków) zapisywał na skorupkach imię polityka zagrażającemu istniejącemu ustrojowi. Wygnaniec opuszczał Ateny na 10 lat, nie tracił jednak obywatelstwa i majątku.

Klejstenes
1. złamał monopol politycznej władzy eupatrydów
2. wzmocnił rolę zgromadzeń i sądów ludowych


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Wersja ściąga: reformy_klejstenesa..doc
Komentarze (8) Brak komentarzy
7.7.2010 (12:49)

Właściwie.... czego więcej chcieć ?

-sąd skorupkowy,

-podział społeczeństwa na fyle rządzące przez 1/10 część roku, z których każda składała się z 50 członków - razem tworzących radę 500 . Była t reforma także rodowa, usuwająca dawną radę 400.



btw uczą tego w szkołach ? Ponoć ostatnio na maturze były reformy Klejstenesa...

28.10.2007 (21:11)

Mam wrażenie że to był areopag, ale aeropag też fajnie brzmi :D

17.10.2007 (17:09)

praca dobra pomogła mi :)

2.10.2007 (11:08)

szczerze naprawde dobra praca bardzo mi sie przydała jest jedno ale chaotyczny widok ale można sie połapać 6

2.10.2007 (11:07)

szczerze naprawde dobra praca bardzo mi sie przydała jest jedno ale chaotyczny widok ale można sie połapać 6

Historia powszechna


Zadania z Historii
Rose970 rozwiązanych zadań
Historia 15 pkt 19.12.2014 (21:41)

PILNE!!!!!!!!!!!!!!! 1" Życie polityczne Rzeczpospolitej 1918-1931" 2 "II wojna światowa 1939-1945" 3"Opozycja...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

ooooooolenka0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 19.12.2014 (18:14)

Wyjaśnij główne założenia liberalizmu, socjalizmu oraz idei narodowych w Europie pierwszej połowy XIX w.

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

madzulenkaA0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (22:07)

Czesc, musze zrobic prace z histori pt " kultura i sztuka XIX wieku i pierwszej połowie XX wiieku " ma znajdowac sie w niej punkty...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

mulatka2326450 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (20:07)

W jaki sposób Igancy łukasiewicz walczył z nędzą Galicyjską

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 2 z 2
Rozwiązuj

webster10100 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 18.12.2014 (17:45)

Wyjaśnij pojęcie jesień ludow- przedstaw jej przyczyny, przebieg i skutki. ?

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.