profil

Reformy Klejstenesa.

drukuj
satysfakcja 72 % 293 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Opinie

Reformy Klejstenesa




508/507 r. pne – stronnictwo reform powierza urząd archonta Klejstenesowi, z zadaniem przeprowadzenia reform w Atenach

PRZEWRÓT W SYSTEMIE WYBORCZYM ATEN
DEMY – 150 gmin do których przypisani zostali wszyscy obywatele ateńscy powyżej 18 roku życia
FYLE – 10 okręgów wyborczych, jeden okręg to kilkanaście DEM z różnych miejsc Attyki, ich członkowie nie znali się nawzajem

Z każdej z 10 fyl – 50 członków (PRYTANÓW) do RADY PIĘCIUSET (zamiast Rady Czterystu).

Aeropag – pozostał ostoją władzy eupatrydów (możnych)
Archontowie – wybierani tą samą metodą co przed reformami, czyli przez zgromadzenie ludowe wśród eupatrydów wskazanych przez Aeropag.

PRYTANI – sprawowali władzę przez jedną dziesiątą części roku

SĄD SKORUPKOWY (ostracyzm)
Co roku odbywało się głosowanie, czy istnieje potrzeba sądu skorupkowego. Jeśli tak, sąd ludowy (min. 6 tys. Ateńczyków) zapisywał na skorupkach imię polityka zagrażającemu istniejącemu ustrojowi. Wygnaniec opuszczał Ateny na 10 lat, nie tracił jednak obywatelstwa i majątku.

Klejstenes
1. złamał monopol politycznej władzy eupatrydów
2. wzmocnił rolę zgromadzeń i sądów ludowych


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Wersja ściąga: reformy_klejstenesa..doc
Komentarze (8) Brak komentarzy zobacz wszystkie
7.7.2010 (12:49)

@elte18 Właściwie.... czego więcej chcieć ?

-sąd skorupkowy,

-podział społeczeństwa na fyle rządzące przez 1/10 część roku, z których każda składała się z 50 członków - razem tworzących radę 500 . Była t reforma także rodowa, usuwająca dawną radę 400.



btw uczą tego w szkołach ? Ponoć ostatnio na maturze były reformy Klejstenesa...

28.10.2007 (21:11)

Mam wrażenie że to był areopag, ale aeropag też fajnie brzmi :D

17.10.2007 (17:09)

praca dobra pomogła mi :)

2.10.2007 (11:08)

@enter25 szczerze naprawde dobra praca bardzo mi sie przydała jest jedno ale chaotyczny widok ale można sie połapać 6

2.10.2007 (11:07)

@enter25 szczerze naprawde dobra praca bardzo mi sie przydała jest jedno ale chaotyczny widok ale można sie połapać 6

Historia powszechna


ostry1234567890 rozwiązanych zadań
Historia 15 pkt wczoraj o 15:04

Mial ktos moze test z historii z tematow od 1 do 7 z podrecznika HISTORIA III PODROZE W CZASIE ? jak tak to prosil bym o odpowiedzi

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

uzytnik10 rozwiązanych zadań
Historia 69 pkt 29.10.2014 (18:22)

potrzebuję odpowiedzi do tych zadań na początku i do pytań przy tych tekstach, bardzo mi na tym zależy :) z góry dziękuję :)

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

ok2050 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 29.10.2014 (16:23)

ze zjednoczeniem włoch zwiazane jest powstanie organizacji międzynarodowego czerwonego krzyza,opisz okolicznosci jej powstania oraz cele i zadania...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

kaska123410 rozwiązanych zadań
Historia 20 pkt 29.10.2014 (07:50)

Napisz wywiad z żołnierzem wyklętym, minimum 10 pytań

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 15 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

hubcio4540 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 28.10.2014 (17:46)

Wymień konflikty zbrojne,jakie miały miejsce po II wojnie światowej na  świecie.  Proszę tylko żeby nie było za długie. :))

Rozwiązań 1 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 1 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.