profil

Kamienie na szaniec

drukuj
satysfakcja 63 % 8 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Aleksander Kamieński napisał o swoich bohaterach, że byli ludźmi, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Czy podzielasz opinię autora?
Utwór pt. „Kamienie na szaniec” to opowieść o harcerzach, którzy swą młodość poświęcili dla ojczyzny. Okres ich młodości przypadł na okupację hitlerowską. Był to okres trudny do przetrwania, szczególnie dla tych młodych ludzi. Mimo to poradzili sobie i nie dali się ugiąć. Dzięki temu wyrośli na porządnych i wartościowych ludzi.
Bohaterowie przedstawieni w książce Aleksandra Kamieńskiego potrafili pięknie żyć pełnią życia. Nie żałowali sobie niczego, choć nie byli hulajduszami. Znali umiar i wiedzieli gdzie są pewne granice. Mimo to nigdy nie stawiali się na pierwszym miejscu, zawsze bardziej dbali o innych niż o siebie. Większość czasu poświęcali harcerstwu. To ono ich jednoczyło, sami nie zrobiliby nie, dopiero harcerstwo dawało im siłę. Resztę czasu poświęcali nauce. Ich ważnym atrybutem była umiejętność samokształcenia. Uczyli się pilnie, gdyż wiedzieli, że jest jedną z form walki z okupantem. Mimo to, że ich harmonogram był napięty, nigdy nie brakowało im czasu wolnego dla siebie, dla rodziny, nigdy też nie odmówili komuś pomocy. Przez całe swe życie pomagali innym. Jednym materialnie, innym duchowo. Robili co mogli, by pomóc, by nie stać z boku. Zajmowali się różnymi rzeczami, od produkcji dżemu czy szyb, przez usługi transportowe po jawną, zbrojną walkę z zaborcami.


Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: kamienie_na_szaniec.doc
Komentarze (10) Brak komentarzy
28.5.2007 (18:10)

Moim zdaniem ta praca nie została napisana bardzo dobrze. Brakuje mi w paru miejscach kilku cech tych chłopców które były bardzo ważne.

8.5.2007 (21:31)

brak prawidlowego streszczenia ale moze być nie nażekajcie tak ;-) dam 4

23.4.2007 (19:22)

z tym nazwiskiem to jednak ''wielka wtopa''. Rozumiem że pisząc na komputerze może ci wyskoczyć przez przypadek 'e' . Ale to nie był przypadek . Napisałeś Jego nazwisko żle przynajmniej 2 razy . Wiesz naprawde jak on sie nazywa ?


19.4.2007 (10:31)

moim zdaniem to nie jetsbstreszczenie tylko , taka mała charakterystyka bohaterów, skupiłeś się albo skupiłaś się bardzioej an tym o czym jest ta książka opisująć jej bohaterów i to co miał na mysli autor, a nie treśc książki, przebieg wydarzeń.

16.4.2007 (21:30)

no "bardzo" mi sie to przydalo...dostalem za to 1 wiec daje to samo!! ;/;/

Gramatyka i formy wypowiedzi


Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.