profil

Bariery jakościowe w ochronie handlowej

poleca 85% 283 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Istotną barierą w handlu międzynarodowym są różnice w systemach pomiaru, które wykorzystywane są przy produkcji towarów i ocenie ich parametrów. Np. standardy napięcia i częstotliwość systemów elektrycznych, częstotliwość działania urządzeń radiowych, mierzenie prędkości, wagi, objętości i inne parametry są zróżnicowane w różnych krajach. Różnice te powodują to, że artykuły wyprodukowane w jednym kraju nie odpowiadają systemowi miar stosowanemu wobec towarów produkowanych w drugim kraju. Dlatego system pomiaru stanowi również ograniczenie pozataryfowe wobec towarów importowanych.
Na konkurencyjność towarów na rynku światowym wpływa również jego jakość. Poza wysoką jakością towaru bardzo ważne jest to czy odpowiada on wymogą jakościowym obowiązującym na rynku kraju przeznaczenia. Wymogi te uzasadnione są m.in.: bezpieczeństwem technicznym , normami higienicznymi i sanitarnymi czy też przepisami administracyjnymi. Np. do Francji urządzenia pomiarowe, kotły oraz aparatura działająca pod ciśnieniem mogą być sprowadzone tylko wtedy, gdy uzyskają potwierdzenie ich zgodności z normami francuskimi przez Zarząd Urządzeń Pomiarowych lub Służbę Górniczą.
Te środki znajdują zastosowanie przede wszystkim wobec urządzeń elektrycznych, górniczych, aparatury działającej pod ciśnieniem, urządzeń sanitarno – technicznych, środków transportu, urządzeń dla przemysłu spożywczego, art. farmaceutycznych i chemicznych. Przewóz tych towarów przez granicę celną wymaga przeprowadzenia kosztownych kontroli oraz różnych ekspertyz. Kontrola taka z reguły poprzedzona jest operacją eksportową, a towar przed wysłaniem do kraju importera powinien otrzymać swojego rodzaju „wizę techniczną”, zezwalającą na jego sprowadzenie. Powyższa praktyka jest stosowana w większości zachodnich krajów uprzemysłowionych, np. we Francji omawiany system kontroli stosuje się w przypadku importu maszyn rolniczych i sprzętu elektrycznego, we Włoszech – w przypadku pomp i kompresorów. Wstępna ekspertyza towarów jest przedsięwzięciem samym w sobie bardzo kosztownym, a poza tym wiąże się z wyjazdem ekspertów kraju importera do firmy kraju- eksportera na koszt dostawcy towaru.
Ważne znaczenie handlowe maja próby opracowania międzynarodowego systemu wydawania opinii o jakości towaru. Kontrola jakości towarów stała się przedmiotem szeregu rokowań handlowych w ramach GATT w Europejskiej Komisji Ekonomicznej ONZ. W toku rokowań zaproponowano zawarcie umowy międzynarodowej dotyczącej wzajemnego uznania świadectw jakości produkcji i wyników badań jakości. Przedłożono również propozycję, aby w każdym kraju uczestniczącym w porozumieniu utworzono organizację odpowiedzialną za wydawanie opinii o jakości produkcji. Podpisujący kraj powinien okazać pełne zaufanie i uznać świadectwa jakości. Brak międzynarodowego porozumienia w sprawie uznania jakości towarów doprowadziło do pojawienia się dużej liczby porozumień regionalnych. Z największą liczbą takich porozumień można spotkać się w Europie Zachodniej, w krajach Wspólnoty Europejskiej, a także EFTA.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty