profil

Fale elektomagnetyczne

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kiedy zmienne pole elektryczne wytworzy zmienne pole magnetyczne, to powstałe zmienne pole magnetyczne wytworzy zmienne pole magnetyczne. Pole magnetyczne i elektryczne rozchodzą się w przestrzeń i pozostaje pod katem prostym w stosunku do siebie i tworzy w ten sposób – fale elektromagnetyczną.

Granica między tymi falami jest umowna.
Wszystkie fale elektromagnetyczne rozchodzą się z prędkością światła.

Promieniowanie gamma

Promieniowanie gamma jest strumieniem cząstek pierwiastków promieniotwórczych. Są to kwanty promieniowania elektromagnetycznego. Fale gamma są jednymi z najbardziej przenikliwych promieni elektromagnetycznych. Promienie gamma podobne są do bardzo twardych promieni rentgenowskich. Zasadnicza różnica polega na tym, że źródłem promieni gamma jest jądro atomu przechodzące ze stanu wzbudzonego do stanu normalnego. W otaczającym nas środowisku istnieje naturalne tło promieniowania gamma, którego źródłem są pierwiastki gamma promieniotwórcze zawarte w skorupie ziemskiej oraz promieniowanie kosmiczne.

Promieniowanie gamma jest stosowane do celów badawczych np. teleskop.
Służy on głównie do obserwacji gwiazd i czarnych dziur. Wystrzelenie teleskopu na orbitę około ziemską planuje się ok. 2005 roku. Promieniowanie gamma jest także stosowane w medycynie, głównie do zwalczania nowotworów np. w scyntygrafach - urządzeniach służący do pomiaru rozkładu radioaktywności w organizmie człowieka. Promienie gamma znajdują również zastosowanie w przemyśle. W defektoskopii służą do badania uszkodzeń, defektów, do kontroli materiałów, do sprawdzania izolacji i uszczelnień, do wykrywania skaz złącz spawanych. Jest to szczególnie ważne przy budowie np. samolotów, gdzie zastosowanie źle spawanych złącz grozi katastrofą.

Promieniowanie rentgenowskie

Rentgenowskie promieniowanie, promieniowanie X jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali zawartej pomiędzy promieniowaniem gamma i ultrafioletowym. Promieniowanie rentgenowskie powstaje przy przejściach elektronów na wewnętrzne powłoki elektronowe atomu. Promieniowanie powstaje w wyniku rozpadu atomów.

Promieniowanie X jest podobnie do światła widzialnego, lecz o dużo większej energii. Promieniowanie to jest bardzo „przenikliwe” dla ciał o lekkich atomach. Cięższe atomy, np. metali absorbują to promieniowanie, dzięki czemu widzimy nasze kości na zdjęciach rentgenowskich.

Promieniowanie rentgenowskie wykorzystuje się w badaniach strukturalnych, oraz do badania pierwiastkowego składu chemicznego. Ponadto promieniowanie rentgenowskie szeroko stosuje się w diagnostyce medycznej, np. prześwietlenia oraz radioterapia nowotworowa.
Promieniowanie rentgenowskie odkrył w 1895 W.C. Roentgen.

Promieniowanie ultrafioletowe

Ultrafioletowe promieniowanie, ultrafiolet, nadfiolet, uv, promieniowanie elektromagnetyczne świetlne o częstotliwościach pomiędzy zakresem światła widzialnego, a promieniowaniem rentgenowskim. Dzieli się na ultrafiolet bliski i daleki. Ultrafioletowe promieniowanie, choć niewidzialne, ma silne działanie fotochemiczne - przy długości fali poniżej 300 nm wywołuje już jonizację i jest zabójcze dla organizmów żywych. Fale te wywołują fluorescencję, fotoluminescencję.

Stosowane w fotografice, wykrywaczy fałszywych banknotów i kwarcówkach. Znaczne ilości promieniowania ultrafioletowego emituje Słońce - Ziemię chroni przed nim warstwa ozonowa, pochłaniająca promieniowanie ultrafioletowe o długości fali poniżej 285 nm, a także powietrze, które pochłania całkowicie promieniowanie ultrafioletowe w zakresie ultrafioletu dalekiego
Promieniowanie widzialne

Nazywane jest również światłem widzialnym. Światło widzialne wywołuje wrażenia barwne, a światło białe jest mieszaniną świateł o różnej długości fal. Światło w próżni rozchodzi się z jednakową prędkością w każdym układzie odniesienia prędkość światła. Zjawiska związane z rozchodzeniem się światła bada optyka.

Promieniowanie podczerwone

Podczerwone promieniowanie, promieniowanie infraczerwone, podczerwień, niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne, formalnie zaliczane do fal świetlnych. Emitowane jest przez rozgrzane ciała i niektóre lampy wyładownicze.
Wykorzystuje się je w badaniach strukturalnych, w lecznictwie, a także do obserwacji w ciemności (np. noktowizor, czujniki alarmowe), w biologii i ogrzewaniu.
Promieniowanie podczerwone odkrył w 1800 roku F.N. Herschel.

Mikrofale

Mikrofale, fale elektromagnetyczne znajdujące się w widmie pomiędzy falami ultrakrótkimi a podczerwienią Jest to rodzaj promieniowania, które rozchodzi się w postaci wzajemnie przenikających się drgań elektrycznych i magnetycznych. Są to najkrótsze fale spośród fal radiowych.

Zastosowane jest w radiolokacji, telekomunikacji satelitarnej i w urządzeniach grzewczych, np. kuchenki mikrofalowe. Do generacji mikrofal stosuje się specjalne lampy elektronowe, np. magnetron, masery lub generatory półprzewodnikowe (na bazie arsenku galu). W przesyłaniu mikrofal stosuje się falowody.

Źródłami tych fal są klistrony, magnetrony i inne obwody półprzewodnikowe. Stosowane są w radiolokacji, kuchenkach, medycynie, stereoskopii mikrofalowej.

Fale radiowe ultrakrótkie

Wykorzystuje się je do przekazywania obrazu (nadawanie programów telewizyjnych), w radiofonii i telefonii komórkowej. W telefonii komórkowej zasięg nadajnika nie przekracza kilku kilometrów, dlatego obszar działania telefonii komórkowej podzielony jest na sześciokątne komórki. W środku każdej z nich znajdują się stacje nadawczo-odbiorcze.


Fale radiowe

Fale radiowe są to fale elektromagnetyczne wykorzystywane w łączności radiowej.
Fale radiowe Ze względu na długość fali rozróżnia się poszczególne typy fal radiowych. Istnieją dwa podziały: tradycyjny i dekadowy, zalecany przez Regulamin Radiokomunikacyjny. Fale radiowe powstają przez wypromieniowanie energii z anteny nadawczej. Ze względu na środowisko propagacji wyróżnia się falę przyziemną, falę troposferyczną, falę jonosferyczną i w przestrzeni kosmicznej. W zależności od długości fali radiowej jej propagacja jest poddana wpływowi różnorodnych zjawisk, np. dyfrakcji, refrakcji, odbicia od jonosfery itp.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty