profil

Jak szybko rozkłada się martwe ciało?

drukuj
satysfakcja 81 % 390 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jak szybko rozkłada się martwe ciało?
Gdy człowiek umiera i zostaje pogrzebany według obrządku chrześcijańskiego, jak to jest przyjęte w naszym kręgu kulturowym, duchowny wypowiada przed spuszczeniem trumny do grobu powszechnie znane słowa: „Ponieważ Bóg Wszechmogący powołał duszę swego sługi do siebie, oddajemy Mu ciało sługi Jego, gdyż z prochu powstał i w proch się obróci". Za pomocą tego obrazowego zdania Kościół chce uświadomić obecnym przy pogrzebie prawdę najprostszą, ale przy tym bardzo gorzką, którą najchętniej wypieramy z naszej świadomości:, że nasze życie na ziemi ma swój kres, i że nasze ciało rozpada się po to, aby powrócić w innej postaci w odwiecznym cyklu przyrody. Ten naturalny rozpad zwłok, ich obracanie się w proch, jest procesem trwającym wiele lat. Najpierw ulegają rozkładowi części miękkie: wątroba, nerki, płuca, jelita, mózg i mięśnie; następnie tkanki łączne: chrząstki, ścięgna i wiązania. Na samym końcu rozpada się najtrwalsza część ciała, a mianowicie szkielet. Czas pełnego rozkładu ciała zależny jest od części świata, strefy klimatycznej i geograficznej. Oczywiście różnice występują również w jednej okolicy, a nawet w jednym grobie. W Europie Środkowej proces ten przebiega przeciętnie w następującym czasie:
części miękkie ........ 3 do 4 lat
tkanka łączna ......... 5 do 7 lat
szkielet ................... dziesiątki lat
Jak wspomnieliśmy, odstępstwa od tych średnich wartości są bardzo częste.Świadczą o tym sensacyjne znaleziska szkieletów ludzi prehistorycznych odkryte w Afryce i Azji. Przetrwały one miliony lat. W wyjątkowych wypadkach zachowały się również całe zwłoki — są to mumie naturalne.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
9.9.2011 (22:13)

ciało po roku czasu jest sama woda zgnilizna

4.9.2011 (22:19)

Zapach jest taki :"trupi zapach" jest trujacy itp ... lepiej wtedy nie oddychac

27.7.2006 (14:20)

Troszke za krótko, bo np chciałbym wiedzieć jak wygląda teraz moja koleżanka zmarła rok temu. Jak pachnie, jak wygląda i jaka jest w dotyku jej skóra w jakim stanie są organy rodne po tym czasie.
Ocena jest za temat. W treści za mało też jest o pochówku w innych kulturach, np. jak zachowóje się palone ciało, ile trwa spalanie na stosie i w nowoczesnym krematorium. Za mało szczegółów technicznych - człowiek to w większości woda, więc jak tak sobie wysychamy przez te lata to coś się z nią tam w trumnie dzieje. W zbyt szczelnych trumnach to chyba ściany gniją i grzybieją. Jak ktoś ma jakieś linki o rozkładzie ciała nicech wklei.

12.5.2009 (22:11)

ClubX jeżeli bardzo cię to interesuje, to może dało by sie prosić (nie wiem jak) o otworzenie trumny wtedy się przekonasz jak to jest, ciekawe nie?

Typ pracy