profil

tlenki

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Woda, tlenek wodoru H2O, zw chem występujący w 3 stanach skupienia: ciekłym (war naturalne), gazowym ( para wodna), stałym (lód). Jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem substancji polarnych. W przyrodzie około 97,38%wody to woda słona (rozpuszczone sole gł NaCl oraz gazy najwięcej CO2
Nadtlenek wodoru, H2O2 - związek chemiczny - syropowata, bezbarwna ciecz. Temp topnienia -0,44C i temp wrzenia ok. 150C. Silne własności utleniające, dzięki czemu znajduje zastosowanie jako środek odkażający, utleniacz i paliwo do rakiet.
Tlenek wapnia CaO (wapno palone). Białym proszek. Temp topnienia 2576C. Z wodą tworzy wodorotlenek wapnia. Otrzymywany przez prażenie kamienia wapiennego (900-1000C). Zastosowanie: budownictwo, metalurgia, przemysł szklarski, ceramiczny; środek owadobójczy, jako nawóz sztuczny , oraz do otrzymywania karbidu i amoniaku, oraz jako środek odwadniający.
Tlenek glinu właściwie trójtlenek glinu (Al2O3) nieorganiczny związek glinu występujący w dwóch odmianach:
· α-Al2O3 (korund) postać najtrwalsza, o dużej twardości. Temp topnienia 2050C, wrzenia 3300C. Przewodnik ciepła. Odporna na czynników chemicznych, nie rozpuszczalna w kwasach. Powstaje podczas prażenia do 1000C odmiany γ stosowany do wytwarzania materiałów szlifierskich (szmergiel) i ogniotrwałych
· γ-Al2O3 biały, proszek, nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszczalny w mocnych kwasach. Otrzymywany przez łagodne prażenie wodorotlenku glinu. Ma własności amfoteryczne, z alkaliami tworzy gliniany (np. NaAlO2). Jest surowcem do otrzymywania metalicznego glinu metodą elektrochemiczną.
Dwutlenek węgla CO2 bezbarwny, bezwonny, niepalny gaz dobrze rozpuszczalny w wodzie i cięższy od powietrza. Łatwo się skrapla, sublimuje w temperaturze -78,5C. W naturze występuje w stanie wolnym w atmosferze i stanie związanym. Tworzy się przy utlenianiu i fermentacji substancji organicznych występuje w kopalniach, cukrowniach, gorzelniach, wytwórniach win, silosach zbożowych i studzienkach ulicznych. Duże ilości są trujące
tlenekek węgla, CO (czad) bezbarwny, bezwonny trujący gaz.temp wrzenia - 191,5 C. Trudno rozpuszczalny w wodzie. Ma własności redukujące. Gaz palny, pali się niebieskim płomieniem, do dwutlenku węgla. W naturze występuje w gazach kopalnianych. Stosowany w procesach przemysłowych.
Krzemionka - SiO2.Czysta krzemionka posiada kilka odmian krystalicznych. Pod normalnym ciśnieniem:
· kwarc α - który w temperaturze 846 K przechodzi w
· kwarc β - który w temperaturze 1143 K przechodzi w
· trydymit β - który w temperaturze 1743 K przechodzi w
· krystobalit β - który w temperaturze 1983 K ulega stopieniu do cieczy.
Natomiast przy wysokich ciśnieniach występują jeszcze krytobalit α i trydymid. Bardzo odporna chemicznie i nie raguje z niczym oprócz wrzącego, stężonego roztworu wodnego KOH i NaOH, stopionego Na2CO3 i K2CO3, gazowego fluorowodoru (HF) oraz stężonego roztworu tego gazu w wodzie zwanego kwasem fluorowodorowym.
Rozpowszechniona w skorupie ziemskiej (piasek, piaskowiec). Jest składnikiem kilku powszechnie stosowanych materiałów:
· szkło
· silikażel
· aerożel - krzemionkowy
· całkowicie amorficzna krzemionka topiona (fused silica)

Dwutlenek siarki (SO2) trujący bezbarwny gaz o ostrym, duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Temp topnienia -75,5oC wrzenia -10oC
Bezwodnik rozpuszczalny w wodzie (daje kwas siarkowy) i acetonie. W obecności katalizatora utlenia się tlenem z powietrza do SO3. Otrzymywany przez spalanie S lub H2S w tlenie, przez prażenie rud siarczkowych:
Jest stosowany do produkcji siarczynów, kwasu siarkowego VI i różnych soli, do bielenia (w przemyśle tekstylnym i papierniczym), dezynfekcji (znany już w starożytności) i jako czynnik chłodniczy.
Dwutlenek siarki jest produktem ubocznym spalania paliw kopalnych, przez co przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery (smog).

Tlenek siarki(VI) (SO3), Lotną cieczą o gęstości 1,97g/cm3 i temp wrzenia 47,7C. W 19C ciało stałe przypominające wyglądem lód. Tlenek ten jest silnie higroskopijny i reaguje egzotermicznie z wodą tworząc kwas siarkowy(VI)jest bezwodnikiem tego kwasu.Jest toksyczny i ma właściwości rakotwórcze. Powstaje podczas spalania między innymi węgla kamiennego i dostając się do atmosfery reaguje z wodą czego następstwem są kwaśne deszcze. Tlenek siarki(VI) jest otrzymywany na masową skalę w wyniku kontrolowanego spalania pyłu siarkowego w ramach produkcji kwasu siarkowego(VI). Do celów laboratoryjnych można go otrzymać poprzez odwodnienie kwasu siarkowego(VI) tlenkiem fosforu(V).

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty