profil

Teoria atomistyczna Daltona itp.

poleca 85% 1007 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TEORIA ATOMISTYCZNA DALTONA: atom ma kształt kulisty i jest niepodzielny.
MODEL THOMSONA: atom to kulka materialna o ładunku dodatnim wewnątrz której rozmieszczone są elektrony.
MODEL PLANETARNY RUTHEFORDA: W centralnej części atomu znajduje się dodatnie naładowane jądro skupiające prawie całą masę atomu. W okół jądra po torach koła krążą ujemnie naładowane elektrony.
MODEL BOHRA: w skład atomu wchodzi dodatnie naładowane jądro. Elek. Krążą po powłokach mających ściśle określoną energię. Energia elektronu skwantowana.
MODEL KWANTOWO-MECHANICZNY: elektron ma podwójną naturę. Zachowuje się jak fala i jak cząstka.
ATOM: zbudowany jest z dodatnio naładowanego jądra w skład, którego wchodzą protony i neutrony. Jądro otacza chmura elektronowa. Nie poruszają się chaotycznie, tylko krążą po orbitalach.
ORBITAL: najmniejsza przestrzeń wokół jądra, w której jest największe prawdopodobieństwo znalezienia elektronu o określonej energii.
MASA ATOMOWA: to masa pojedynczego atomu wyrażona w atomowych jednostkach masy „u”.
MASA CZĄST.: to masa pojedynczej cząsteczki wyrażona w „u” czyli atomowych jednostkach masy. Np. „H2O” M=2*1u+16u=18u
IZOTOPY: atomy tego samego pierwiastka różniący się liczbą neutronów. Mają taką samą liczbę protonów, liczbę atomową, a różną masową. Mają takie same właściwości chemiczne, różnią się fizycznymi.
CHMURA ELEK.: przestrzeń rozciągająca się wokół jądra, w której jest duże prawdopodobieństwo znalezienia elektronów. W obrębie jej prawdopodobnie występują powłoki elekt.
POWŁOKA WALENCYJNA: powłoka najbardziej zewnętrzna. Elektrony znajdujące się na niej biorą udział w tworzeniu wiązań chem. Maksymalnie mieści 8 elektronów. Dla pierwias. 1 i 2 grupy liczba elektr. Walencyjnych jest równa numerowi grupy. Dla pierwias. Od 13 do 18 liczba elektr. Walencyjnych jest równa numerowi grupy –10.
POWŁOKA: elektrony znajdujące się na danej powłoce mają zbliżoną energię. Liczba powłok elektr w atomie danego pierwias. Jest równa numerowi okresu w którym ten pierwi. leży.
2n2: maksymalna liczba elektronów jaką może pomieścić dana powłoka. N- numer powłoki.
KONFIGURACJA ELEKTR: umowny zapis przedstawiający rozkład elektronów na poszczególnych powłokach.
WIĄZANIE CHEM: to oddziaływanie między atomami prowadzące do zbliżenia i do połączenia się atomów. Powstają w wyniku oddawania, przyjmowania lub uwspólniania elekt. walencyjnych regujacych atomów.
TYPY WIĄZAŃ CHEM.: jonowe, kowalencyjne niespolaryzowane, kowalen. spolaryzowane. Zależą one od elektrou. pierw.
WIĄZANIE JONOWE: jeżeli atomy pierwiastków znacznie różnią się elektroujemnością w tedy powstają wiązania jonowe. Polega na oddawaniu elektronów mniej elektrou. do atomu bardziej elektrou. w wyniku czego powstają jony, które przyciągają się siłami elektrostatycznymi.
ZW. O BUDOWIE JONOWEJ: sole; niektóre tlenki metali; ciała stałe przeważnie o budowie krystalicznej; mają wys. temp. topnienia i wrzenia.
WIĄZ. KOWALENCYJNE (ATOMOWE): jeżeli pierwiastki tworzące wiązanie mają taką samą elektroujemność lub gdy różnica elektrou. jest niewielka to wówczas powstaje wiązanie kowalencyjne. Polega na uwspólniania jednej lub kulku par elektronowych, dzięki czemu każdy z atomów zachowuje się tak jakby miał trwałą konfigurację gazu szlachetnego
W. KOWAL. NIESPOLARYZOWANE: wiązanie pośrednie między w. Kowalencyjnym a w. Jonowym. Tworzy się w cząsteczkach w których różnica elektroujemności między łączącymi się atomami wynosi od 0,4 do 1,7. SPOALRYZOWANE: polega na uwspólniania jednej lub kilku par elektronowych, które są przesunięte w kierunku atomu o większej elektrou. W wyniku przesuwania pary elektronowej w wewnątrz cząsteczki następuje rozdzielenie ładunku. Cząsteczka jako całość jest obojętna, ale na jednym jej końcu gromadzi się ładunek ujemny. Jest ona polarna ma dwa bieguny tzw. dipol
TRWAŁA KONFIG. ELEKTR: 2 elektrony na ostatniej powłoce tzw. dublet elektronowy; 8 elektronów na ostatniej powłoce tzw. oktet elektronowy.
Atomy wchodzące w skład związku chemicznego dążą do osiągnięcia konfiguracji najbliższego gazu szlachetnego, aby osiągnąć jak największą trwałość. Oddawanie lub pobieranie elektronów, które prowadzi do powstania jonów to jeden ze sposobów.
ELEKTROUJEMNOŚĆ: zdolność atomu do przyciągania elektronu.
PIERW. ELEKTRODODATNIE: mają tendencję do oddawania elekt. Tworzą one jony dodatnie mające charakter metaliczny.
Elektrou. pierwiastków leżących w tym samym okresie rośnie ze wzrostem liczby atomowej. A e. Pierw. W jednej grupie maleje ze wzrostem liczby atomowej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty