profil

Wpływ elektryczności na człowieka.

poleca 85% 502 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Większości ludzi żyjących w początkach XXI wieku wydaje się, że elektryczność była “od zawsze”. I faktycznie była, chociażby w postaci wyładowań elektrycznych podczas burzy. Tales z Miletu w 550 r p.n.e. zauważył, że potarty bursztyn przyciąga skrawki niektórych materiałów. Od tegoż bursztynu – po grecku “elektron” – powstała nazwa zjawiska, jakim jest elektryczność. Dopiero jednak odkrycia XVIII, XIX i XX wieku pozwoliły poznać naturę elektryczności, sposób jej kontrolowanego wytwarzania, przesyłania i przede wszystkim różnorakiego zastosowania, począwszy od oświetlenia, telegrafu, telefonu, poprzez silniki elektryczne, aż do współczesnych zastosowań np. w informatyce. Nasze życie jest uzależnione nie tylko od różnych używek, ale tak że od prądu bez którego praktycznie nie moglibyśmy normalnie przeżyć jednego dnia. Prawie wszystkie przedmioty codziennego użytku potrzebują zasilania prądu elektrycznego. Bez prądu nie mogli byśmy np. przechowywać różnych produktów w lodówce by mieć świeżą żywność pod ręką, bez pralki musimy prać ręcznie, trudniej byłoby przemieszczać się z jednego punktu do drugiego, pracować w fabryce i zakładach przy maszynach. Bez prądu nie przydały by nam się te wszystkie urządzenia umieszczone w poniższej tabelce.

lodówki
pralki
Radia
telewizory
telefony
lampy
komputery
odkurzacze
magnetofony

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele zawdzięczamy elektryczności i jak wyglądałoby nasze życie bez jej dobrodziejstw. Zobaczmy że przez okres ostatnich dwustu lat m.in. dzięki takim uczonym jak Coulomb Charles Augustin de, Alessandro Volta i Benjamin Franklin nasze życie zmieniało się bardzo dynamicznie.

Według mnie człowiek XXI wieku nie byłby w stanie żyć bez prądu elektrycznemu , ja sam jestem uzależniony od wielu urządzeń

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta