profil

Jakich prawd o człowieku dowiedziałem się po lekturze "Makbeta".

poleca 86% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szekspir pisywał głównie utwory odnoszące się do uczuć i emocji człowieka. W Makbecie opisuje losy pewnego wodza szkockiego, którego skusiła władza. Autor pokazał tu barwną naturę człowieka, odtworzył psychikę ludzką z dużą starannością.

W utworze tym można znaleźć wiele prawd dotyczących ludzkich zachowań. Moim zdaniem najważniejsza prawda jest taka, że zbrodnia może diametralnie zmienić życie człowieka. Makbet przed zabiciem króla Dunkana przestrzegał etosu rycerskiego, był uczciwy, wierny, dzielny i odważny. Był także w stanie poświęcić się dla władcy czy dla ojczyzny. Po morderstwie stał się natomiast okrutnym tyranem i zbrodniarzem. Był w stanie złamać wszelkie zasady prawne i moralne po to, aby utrzymać się przy władzy. W tych wydarzeniach zawarta jest kolejna prawda: z wysokiego stołka upadek jest boleśniejszy. Znaczy to, że im większą posiadamy władzę tym trudniej jest nam z niej zrezygnować. W jeszcze większym stopniu zbrodnia zadziałała na Lady Makbet. Niepohamowana żądza władzy doprowadziła ją do choroby psychicznej. Można to odnieść także do naszej, szkolnej rzeczywistości, – gdy ktoś raz odpisze zadanie domowe (łamiąc zasady regulaminu szkoły) „zbrodnia” może go doprowadzić do tego, że nie będzie już własnoręcznie odrabiał zadań domowych czekając tylko na gotowe prace lub wręcz w ogóle przestanie się uczyć. A, więc jak widać na niemalże namacalnym przykładzie: zło rodzi zło.
Gdy Makbet wracał z pola walki, ukazały mu się trzy czarownice. Przepowiedziały one, że zostanie królem. Bohater uwierzył im, wysłał list do swojej żony i zaczął dążyć do zdobycia władzy. Zaskakująca jest tu łatwość manipulacji Makbetem oraz jego łatwowierność. Natomiast Lady Makbet poruszona otrzymaną wiadomością zaczęła snuć plany dotyczące przejęcia władzy. Niektórzy ludzie wierzą w przepowiednie i kierują się nimi w życiu, jak widać nierzadko doprowadza ich to do rozpaczy. Ludzie ulegają również różnym wpływom zwłaszcza tym, które pochodzą od osób najbliższych. Z drugiej jednak strony nie tyle Makbet jest słaby wewnętrznie, łatwowierny tylko władza sama w sobie jest pociągająca i niemal każdy chce ją posiadać.
W Makbecie zawarta jest jeszcze jedna bardzo ważna prawda: źli (łamiący zasady moralne) ludzie tracą szacunek, sympatię, poważanie, a zwłaszcza zaufanie otoczenia, sami również przestają ufać innym. Dowodem tego są losy tytułowego bohatera.

Żądza władzy prowadzi, więc do upadku człowieka traci on przy tym wszystkie pozytywne uczucia, przestaje kierować się zasadami łamie prawo, nierzadko dopuszczając się zbrodni, która diametralnie zmienia życie człowieka. Żądzę władzy mogą wywołać wpływy innych ludzi, a nawet przepowiedni.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Epoka
Teksty kultury