profil

E-praca, czyli jak zarabiać nie wychodząc z domu...

drukuj
satysfakcja 87 % 188 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Co to jest e-praca?
E – praca (telepraca, ang. Telework) polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.

Jak pracować na odległość?
E – pracę, zwaną też telepracą, czyli pracą na odległość, spopularyzowali Amerykanie, ale i w naszym kraju znajduje ona coraz więcej zwolenników.
Wiele prac polegających na tworzeniu komputerowych dokumentów (bilanse, raporty, projekty, sprawozdania) czy ich redagowaniu (tłumaczenia, korekty) może być wykonywana w domu, przy komputerze.
Dzięki zastosowaniu poczty elektronicznej przepływ wszystkich dokumentów jest w miarę płynny.

Zalety telepracy:
-pracownik nie musi dojeżdżać do pracy, nie spóźnia się
-firma oszczędza na stanowisku pracy (na powierzchni i zużyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych)
-zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, z terenów wysokiego bezrobocia, kobiety opiekujące się dziećmi
-swoboda w organizacji czasu i miejsca pracy – można ją wykonywać w domu, telecentrum, telechatce ( to miejsca, w których gromadzą się ludzie z lokalnej społeczności, mieszkający blisko siebie, ale daleko od miejsca pracy – są one wyposażane przez firmę w potrzebny sprzęt)
-telepracownik oszczędza czas, nawet do dwóch godzin dziennie, skraca lub eliminuje koszty dojazdu do pracy
-daje poczucie większej satysfakcji z pracy, ogranicza stres, pozwala na elastyczność w wykonywaniu zadań
-zwiększa produktywność pracowników

Wady telepracy:
-pracodawca nie ma możliwości obserwacji stopnia zaangażowania pracowników; telepracownik może stać się pracoholikiem
-utrudnia kontrolę nad pracownikiem
-ważną kwestią staję się samodyscyplina – pracownik musi samodzielnie organizować sobie czas pracy
-brak bezpośrednich kontaktów z innymi pracownikami może prowadzić do wyobcowania
-uzależnia od techniki
-prowadzi do zaniku kultury biurowej

W domowym biurze i w terenie.

..
W telepracy liczą się nie tylko kwalifikacje pracownika (choć te odgrywają decydującą rolę), ale również zastosowana technika. Jednak nie każde stanowisko telepracy musi posiadać najnowocześniejsze i najdroższe wyposażenie (sprzęt, oprogramowanie, dostęp do usług). Minimalne wymagania techniczne do wykonywania telepracy to linia telefoniczna i, co wydaje się oczywiste, telefon. Bardziej zaawansowane jej formy wymagają już posiadania komputera oraz połączenia z siecią korporacyjną lub Internetem. O wyborze odpowiedniej techniki decyduje rodzaj telepracy, w następnej kolejności przewidywane koszty. Oprócz sprzętu i usług o różnym stopniu wyspecjalizowania rynek informatyczny oferuje coraz częściej oprogramowanie, zaprojektowane specjalnie z myślą o telepracy. Dotychczas w sprzedaży pojawiały się pakiety do telepracy wykonywanej w drodze (tzw. telepracy mobilnej). Obecnie można znaleźć produkty do telepracy stacjonarnej z bogatym zestawem funkcji monitorowania pracownika zdalnego.

Telepraca w Polsce
W Polsce ta forma organizacji pracy jest jeszcze niedoceniana przez większość firm. Wynika to głównie z mentalności pracodawców i sposobu zarządzania. Wyjątek stanowią firmy związane z Internetem. Dla tych firm ta forma pracy jest czymś oczywistym. Zarządzający chcą mieć pracownika u siebie i na oku w myśl przysłowia
\"pańskie oko konia tuczy”.
Telepraca w Polsce stanie się rzeczywistością, gdy praca przestanie być mierzona godzinami spędzonymi za biurkiem, wiekiem, wyglądem ale produktywnością pracownika. Nie bez znaczenia są również wysokie koszty połączenia z Internetem, jak i koszty wyposażenia stanowiska pracy. W Polsce istnieją firmy gdzie ta forma pracy jest wdrażana. Przykładem może być firma TP Investment.

E – praca w Unii Europejskiej i USA
W krajach tych z roku na rok rośnie zainteresowanie tą formą pracy, zwłaszcza ze strony firm, które robią wiele sprawozdań, raportów, tłumaczeń itp. Również ta forma pracy staje się coraz popularniejsza wśród osób wykonujących wolne zawody. W chwili obecnej szacuje się , że w tym systemie pracuje od 11 do 20mln. osób a w 2005 roku liczba ta ma osiągnąć wielkość 35 mln.
Badania wskazują na znaczny wzrost wydajności. Jednocześnie występują nowe zjawiska. Jednym z nich jest koncentracja usług w jednym miejscu dla klientów z wielu krajów. Fizyczna lokalizacja firmy nie odgrywa już takiego znaczenia. Telepraca przez rządy tych państw jest uznawana jako jeden z 4 głównych zastosowań umacniających gospodarkę. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych rośnie znaczenie i rola telepracy.


Rodzaje telepracy:
1. telepraca wykonywana w domu:
- wyłącznie – bezpośredni kontakt z pracodawcą jest rzadki
- lub tylko częściowo – telepraca wykonywana kilka dni w tygodniu lub miesiącu; w ten sposób można pracować dla jednego pracodawcy (umowa o pracę) lub dla kilku (praca na własny rachunek).

2. telepraca nomadyczna – wykonywana w różnych miejscach np. u klienta, partnera, podwykonawcy lub w podróży; przykładem takiej pracy jest praca przedstawiciela handlowego.

3. telecentra – biura poza główną siedziba firmy:
- biura udostępnione pracownikom z danego regionu tzw. biura satelitarne
- centra lokalne, w których osoby pracują dla różnych firm
- call-center – centra telefonicznej obsługi klienta (poza główną siedzibą firmy).

Gdzie szukać ofert telepracy?
http://praca.interia.pl
http://www.praca.onet.pl
http://www.praca.totu.pl
http://www.cvonline.pl
http://www.gazeta.pl/praca
http://www.jobpilot.pl
http://www.jobs.pl
http://www.praca.trader.pl
http://www.pracuj.pl
http://www.topjobs.pl

Przykładowe oferty telepracy wyszukane w Internecie
Poszukujemy osób do spisywania cen w supermarketach i innych sklepach oraz do przeprowadzania ankiet. Konieczny dostęp do Internetu, własny telefon komórkowy, komputer, drukarka i programy MS Word i Excel.

Szczegółowe informacje oraz formularz aplikacyjny są tutaj
www.estymator.com.pl/praca.htm --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oddział firmy Berlitz International, Inc. zajmujący się lokalizacją oprogramowania nawiąże współpracę z:
T Ł U M A C Z A M I

Dla kogo? Dla osób z doświadczeniem w pisemnych tłumaczeniach technicznych, znających doskonale terminologię informatyczną, słownictwo związane z lokalizacją oprogramowania i oczywiście język obcy.
Także dla tłumaczy specjalizujących się w tłumaczeniach z innych dziedzin i z innych języków niż angielski.

www.berlitzglobalnet.pl

Poszukujemy kandydata na stanowisko webmastera
Poszukujemy pracownika zdecydowanego zostać na stałe! Na początku zatrudnienie na umowę zlecenie, po sprawdzeniu się umowa o pracę.
Początkowe wynagrodzenie 700zł, po wykonaniu kilku projektów i podpisaniu umowy o pracę możliwa podwyżka (nawet powyżej 1000zł).
Praca polega na wykonywaniu stron www, różnego rodzaju serwisów www itd.
Wymagania: krótki czas dojazdu do miejsca pracy (Mikołów), bardzo dobra znajomość komputera PC sprzętu i oprogramowania, PHP, MySQL, HTML, sieci komputerowe (połączenia switche itp.), zalecana znajomość: Linux, programów graficznych (opracowywanie środowiska graficznego dla stron www), flash, JavaScript
Zajmujemy się dostarczaniem Internetu zarówno dla firm jak i osób prywatnych, oraz projektowaniem stron www.
Strona WWW: http://www.internet.coner.net

(oferta znaleziona na stronie http://www.abcpraca.pl/index.php?pid=45)

Pracownika (o)szukam, czyli...
"Duże pieniądze dla aktywnych", "Praca w domu, min. 2000 zl", „Średnia krajowa - bez wysiłku" - kuszą ogłoszenia w prasie i Internecie. Obietnica łatwego i szybkiego zarobku, wystarczy się zgłosić. Chętnych jest wielu. Po kilku tygodniach okazuje się, że oferta jest zwykłym oszustwem. Poszukujący pracy nic na tym nie zarobi, mało tego - to on ma dopłacić do interesu.


Na jakie hasła powinniśmy zwrócić uwagę?
"Etat za inwencję"
"Zarób bez wysiłku"
"Adresowanie kopert, pilnie"
"Pieniądze dla aktywnych"
"Średnia krajowa"
"Bez ryzyka"
"Koperty, 100 zł dziennie"
"Minimum 2000 zł"
"Wiek nie gra roli"


Jak nie dać się oszustom...
Jeśli nie chcesz stać się ofiarą własnej naiwności, czytaj oferty bardzo krytycznie i uważnie. Im bardziej wydają się atrakcyjne, im łatwiej i większe pieniądze można zdobyć, tym bardziej prawdopodobne, że zostaniesz oszukany. Naprawdę dobra praca nie leży na ulicy.

W ogóle nie bierz pod uwagę ogłoszeń, w których nie jest podawana pełna nazwa firmy, adres i telefon stacjonarny.

Nieuczciwe firmy najczęściej posługują się adresami skrzynek pocztowych i telefonami komórkowymi. Jeśli numer telefonu zaczyna się od 0-70..., prawie na pewno chodzi o oszustwo. Pełna rozmowa pod tym numerem trwa od 5 do nawet 20 minut. Słuchasz automatycznej sekretarki, dlatego swoje dane będziesz mógł podać dopiero w ostatniej minucie połączenia. Przy okazji zapłacisz słony rachunek.

Firma zajmująca się pośrednictwem pracy musi mieć upoważnienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Upoważnienia takie wydawane są tylko instytucjom i firmom, a nie osobom fizycznym.

Zgodnie z polskim prawem pośrednik nie może ze swej działalności czerpać zysków. Wszelkie "opłaty wstępne", zaliczki na pokrycie kosztów - to oszustwo.

Bądź ostrożny, jeśli chodzi o:
- obietnice dużej ilości pieniędzy w zamian za mały nakład pracy
- reklamy o treści "Zarób pieniądze, prawie nic nie robiąc"
- gwarancje, że interes jest pewien na 100 proc., że "to nie jest oszustwo".


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
28.7.2014 (17:53)

fajna ale do rozbudowy - tak jak już ktoś napisał wcześniej: przydała by się bibliografia.

13.1.2014 (09:54)

super praca troche od siebie można dodać żeby nie było i ok :)

10.9.2013 (19:21)

niestety trochę mało informacji :/