profil

Manga

poleca 85% 110 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Co to jest manga?
Aby wyjaśnić co to jest manga należy najpierw wiedzieć co samo słowo manga znaczy , więc "manga" oznacza mniej więcej tyle co "niepohamowane obrazy" lub "humorystyczne obrazki". Słowo "manga" wymyślił Katsushika Hokusai (1760 - 1849), mistrz drzeworytu przełomu XVIII i XIX wieku. Jego prace wydawane były w latach 1814-1819 (15 tomów o wspólnym tytule "Hokusai Manga") zawarte w nich rysunki ludzi, zwierząt i demonów cechuje ogromny dynamizm. Po śmierci Hokusai jego uczniowie uzupełnili w/w serię o kolejne 3 tomy. Jako ciekawostkę można dodać, że Hokusai jest właśnie autorem drzeworytu ukiyo-e "Wielka fala w Kanagawa".

Manga dzisiaj...

We współczesnej Japonii manga nadal jest bardzo popularna, twórcy poszukują wciąż inspiracji w kulturze innych krajów, istnieje również manga opisująca życie Józefa Poniatowskiego "Ten no hate made"(1990) Ryoko Ikedy (wydana w Polsce pt. "Aż do nieba. Tajemnicza historia Polski"). Istnieją mangi kultowe jak "Akira" Katsuhiro Otomo lub "Dragon Ball" Akiry Toriyamy, które można by nazwać "staruszkami" w obliczu wciąż powstających nowy mang. Z bardziej popularnych twórców należy wymienić: grupę CLAMP (np."X", "Card Captor Sakura")SHOJO Kyosuke Fujishima (np."Ah! Megami Sama!, "You're under arest!") SHONEN Yuu Watase ("Fishigi Yuugi", "Ayashi no Ceres") SHOJO Naoko Takeuchi ("Bishojo Senshi Sailor Moon" - znana u Polsce jako "Czarodziejka z Księżyca") SHOJO Masami Kurumada ("Saint Seiya" aka "Rycerze Zodiaku") SHONEN You Higuri ("Seimaden") SHOJO Satoshi Urushihara ("Plastic Little", "Chirality").
Mangaków jest naprawdę wielu a mang godnych uwagi - ze względu na wspaniały scenariusz lub piękną grafikę - jeszcze więcej, gdybym chciała wypisać ich wszystkich zajęło by to wiele stron i co niektórzy zrezygnowaliby z dalszej lektury tego tekstu.
W Polsce są dwa wydawnictwa wydające mangi JPF (koncentruje się na znanych i popularnych tytułach jak np. "Dragon Ball" , "Czarodziejka z Księżyca" itp.) oraz Waneko (które jest jakby uzupełnieniem JPF'u wydaje mangi mało znane na Zachodzie "Cześć Michael" oraz "Locke Superczłowiek") Aby dowiedzieć się czegoś więcej o mandze polecam lekturę "Kawaii" polskiego magazynu poświęconego tej tematyce.

Anime - czyli japońskie filmy animowane.
Temat anime jest nierozłącznie związany z mangą i grami komputerowymi. Dlaczego? Na podstawie mang i gier video (np. Street Fighter) powstało wiele serii anime. Czyż nie każdy chciałby zobaczyć swą ulubiona postać na ekranie telewizora i śledzić jej poczynania w kolorowym ruchomym świecie (przypominam manga to czarno-biały komiks) i tak właśnie powstał rynek anime. Pierwszym anime była seria o przygodach Atoma ("Tetsuwan Atom") powstała na podstawie mangi o tym samym tytule autorstwa boga mangi - Osamu Tezuki.

Czemu właśnie film animowany?

Film animowany kojarzy się przeciętnemu Polakowi z bajką dla dzieci. Tak to się już w naszym społeczeństwie utarło, że jak jakaś produkcja jest animowana to musi być przeznaczona dla najmłodszego widza. Niestety to uogólnienie nie odnosi się do zjawiska anime, ponieważ Japończycy poszli o krok dalej - zaczęli tworzyć filmy animowane dla widzów w różnym wieku. Nie był to jedyny powód - mianowicie filmy z aktorami są o wiele droższe od animowanych, które dają większe możliwości reżyserowi i scenarzyście. Więc w Japonii zaczął się rozwijać film animowany podczas gdy na świecie rozwijał się film z udziałem aktorów-ludzi. Nie można oczywiście zapomnieć o wybitnym reżyserze japońskim - Akirze Kurosawie. A skoro jesteśmy przy tym nazwisku, jako ciekawostkę dodam, że powstała seria anime na podstawie filmu w reżyserii pana Kurosawy "Yoojinboo"(1961) - pt. "Kaze no Yoojinboo".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy