profil

Omów wewnętrzne i zewnętrzne działania grupy społecznej na przykładzie (do wyboru): rodziny, grupy zawodowej, grupy koleżeńskiej lub tzw. subkultury.

poleca 85% 390 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Omów wewnętrzne i zewnętrzne działania grupy społecznej na przykładzie (do wyboru): rodziny, grupy zawodowej, grupy koleżeńskiej lub tzw. subkultury.


Społeczeństwo podzielone jest na grupy społeczne. Ich ilość jest dość duża i każda ma własne, odrębne cechy. Aby opisać wewnętrzne i zewnętrzne działania grupy społecznej, posłużę się jednym przykładem. Wybieram rodzinę. Biorąc pod uwagę jej cechy i funkcje omówię kwestię zawartą w temacie (poleceniu). Wybór ten wydaje mi się najbardziej trafny, gdyż rodzinę można traktować jako podstawową grupę społeczną. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona najstarszą i najpowszechniejszą formą życia społecznego. W związku z tym posiada bazę funkcji jakimi powszechnie cechuje się grupa społeczna.
Rodzina stanowi podstawę istnienia społeczeństwa, tak więc jej cechy można traktować jako nadrzędne wzory ogólnych cech grupy społecznej. Osoby tworzące rodzinę, pierwotną grupę społeczna, łącza więzi naturalne, co oznacza że powstała w wyniku naturalnego procesu. Jak każda grupa społeczna rodzina ma cele i w oparciu o wspólne działanie jej członków realizuje swoje postanowienia. Działania tej grupy można podzielić na 1)wewnętrzne i 2)zewnętrzne.

Ad 1) Działania wewnętrzne to wszelkie relacje zachodzące pomiędzy członkami rodziny, mające bezpośredni wpływ na nich , a pośredni na społeczność wokół rodziny. Ta pierwotna grupa społeczna ma wiele zadań, ale można wyróżnić kilka podstawowych funkcji.

Jedno z najważniejszych działań rodziny to prokreacja. Jest to zaspokajanie emocjonalno-rodzicielskich potrzeb współmałżonków. Innymi słowy, umożliwia ludziom zaspokoić jakże naturalny instynkt rodzicielski oraz poczucie spełnienia w tej sferze życia. Prawidłowo rozwijająca się rodzina jest swoistym sposobem na biologiczne przetrwanie społeczeństwa. Z prokreacją nierozerwalnie łączy się funkcja seksualna. Dzięki niej człowiek może zaspokajać kolejny z instynktów , przejawiających się potrzebą bliskości z drugim człowiekiem. Taka bliskość w małżeństwie jest społecznie akceptowaną formą współżycia płciowego. Jednak aby te ciała prawidłowo funkcjonowały należy zapewnić im odpowiednie warunki. W tym wypadku w grę wchodzą działania, które mają na celu wypełnienie ekonomicznej funkcji jaką pełni rodzina. Członkowie podejmują najczęściej pracę zarobkową, dzięki czemu mogą zaspokoić swoje materialne oraz konsumpcyjne potrzeby. Zapewniają sobie pożywienie, ubranie, dach nad głową, opiekę zdrowotną oraz wszelkie środki potrzebne do życia. Człowiek żyjący w dobrych i odpowiednich dla prawidłowego rozwoju warunkach może pozwolić sobie na rekreację. Jest ona formą zaspokojenia potrzeby odpoczynku. W rodzinie można to działanie realizować bez trudu (o ile rodzina nie jest patologiczna). Wspólne wyjście do kina, czy spacer z mamą, przejażdżka rowerowa z tatą to zarazem rozrywka i rekreacja, a także wzajemna edukacja. Członkowie rodziny w codziennych kontaktach przekazują sobie własne doświadczenia. Dzieci poprzez obserwację dorosłych oraz naśladowanie podejmują pierwsze próby dostosowania się do otoczenia. Dodatkowo z rozrywką i edukacją łączy się funkcja kulturowa, którą pełnią w rodzinie najczęściej rodzice. Mają oni za zadanie przekazywać dzieciom dziedzictwa kulturowe, a także zapewnić im kontakt ze sztuką, literaturą, zabytkami, kulturą. Rodzice mają za zadanie zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Ponadto, zarówno dzieci jak i rodzice mają obowiązek opiekować się sobą nawzajem jeśli zajdzie taka potrzeba np. ze względów zdrowotnych. Między członkami rodziny zachodzi jeszcze jeden ważny proces tzw. socjalizacja. Jest ona jednym z procesów wewnętrznych, który ma jednak wpływ na to jak będzie działać rodzina zewnętrznie. Można rozróżnić dwa rodzaje socjalizacji. Po pierwsze jest to przystosowanie dzieci do samodzielnego życia i pełnienia ról społecznych. Po drugie to wzajemne dostosowywanie swoich zachowań i cech osobowości przez współmałżonków.

Ad 2) Działania zewnętrzne to wszelkie kontakty ze społeczeństwem w związku z realizacją jakichś przedsięwzięć, bądź w celu reprezentacyjnym.
Moim zdaniem, w kwestii rodziny można przytoczyć o wiele więcej działań wewnętrznych niż zewnętrznych. Ale nie zmienia to faktu, że rodzina pełni jakieś funkcje zewnętrzne.
Na przykład wraz z inną grupą społeczną może tworzyć nową część społeczeństwa, jeśli ludzi z poszczególnych grup łączy ten sam cel.
Przejawem zewnętrznego działania rodziny w sferze ekonomiczno – gospodarczej jest rodzinny biznes np. sklep prowadzony przez jej członków.
Rodzina może reprezentować np. ród pochodzenia królewskiego, przekazywać tradycję z pokolenia na pokolenie, ale także dzielić się nią ze społeczeństwem. Co za tym idzie, pojedynczy członek rodziny reprezentuje swoją rodzinę. Jeśli jest osobą publiczną i znaną sławi w ten sposób nazwisko, które samo w sobie reprezentuje daną rodzinę.

Niewątpliwie można by wymienić o wiele więcej przykładów zarówno działań rodziny dotyczących tylko jej członków jak i działań zewnętrznych. Jednak do tej pory udało mi się zauważyć i zrozumieć tych kilka z nich wyżej wymienionych. Uważam, że najlepiej jest poznawać otaczający nas świat poprzez doświadczenie, którego przybywa wraz z tym jak upływa życie. To też jestem prawie pewna, że z czasem poznam ich więcej i za kilka lat będę mogła napisać bardziej obszerną pracę na ten temat.






Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty