profil

Rola wody w organizmie zwierzęcym, na przykładzie człowieka

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Woda stanowi 2/3 organizmu człowieka i jest głównym składnikiem płynów ciała, m. in. krwi i limfy. Płyny te zapewniają komórce właściwe funkcjonowanie. Tworzą dla komórki odpowiednie środowisko i umożliwiają komunikację. Woda nie jest substancją odżywczą, ale jest niezbędna dla organizmów żywych.
Każdy organ zawiera wodę - mózg, serce, wątroba, mięsnie. Cytoplazma i składniki organelli zbudowane są po części z wody. Komórki budujące ciało człowieka w 80 % złożone są z wody.
Woda jest substratem w wielu procesach, np. trawieniu lub produktem, np. w oddychaniu tlenowym. Woda jest miejscem, w którym w zachodzą reakcje chemiczne, oraz sama uczestniczy w wielu z nich. Bierze udział w transporcie substancji w organizmie.

Podczas choroby lub wysiłku fizycznego tracimy dużo wody, więc wzrasta jej zapotrzebowanie, które w skrajnych wypadkach może wzrosnąć do 10 l. Odwodnić organizm można też stosując nierozważnie przeróżne diety. Organizm odwadnia się szczególnie podczas wielkich upałów. Szczególnie osoby w starszym wieku powinny pamiętać o uzupełnianiu zapasów wody w organizmie. Trzeba wtedy spożywać duże ilości wody. Odwodnienie może spowodować zaburzenia czynności życiowych.

Codziennie nasz organizm traci wiele wody – ok. 2,5 l (w dni upalne więcej). Około litra wydalamy. Następne pół litra znika w postaci potu i wydychanego przez nas powietrza. Gdy jest ciepło pot nas ochładza: przez pory w skórze woda wydostaje się na jej powierzchnię i wyparowuje – pozbawia nasze ciało części ciepła. Gdy jest zimno, woda jest wydychana przez nas w postaci pary. Organizm ludzki nie ma specjalnych przystosowań do magazynowania wody, więc musimy uzupełniać jej zapasy w organizmie. Duża ilość wody zawarta jest w pokarmach. Wiele warzyw i owoców są złożone w 3/4 z wody. Żeby przeżyć, człowiek potrzebuje ok. 1,5 l wody dziennie.

Pamiętajmy: Niedobór wody ogranicza prawidłowy rozwój i właściwe funkcjonowanie organizmu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta