profil

Wskaż podobieństwa i różnice w przedstawieniu postaci Matki Boskiej w dwóch tekstach: „Bogurodzicy” i „Posłuchajcie bracia miła…”

drukuj
satysfakcja 65 % 42 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

„Bogurodzica” jest najdawniejszą polską pieśnią religijną. Tekst Bogurodzicy jest typową modlitwą natomiast drugi utwór swoją formą jest zbliżony do typowej literatury. Tekst „Posłuchajcie bracia miła…” odnalazł się w latach siedemdziesiątych XV wieku, obecnie rękopis zaginął. Jest to arcydzieło polskiej liryki średniowiecznej, reprezentuje gatunek wypowiedzi lamentacyjnej.

Od razu widać w obu tekstach, iż Maryja przedstawiona jest jako matka Jezusa. W Bogurodzicy wprost wyrażone jest to, że Maryja kreowana jest na postać niezwykłą wybraną przez Boga. W utworze drugim matkę Jezusa przedstawiono również jako osobę niepospolitą, bo przecież tylko jej archanioł zapowiedział, że porodzi syna i da mu na imię Jezus. Więcej podobieństw pomiędzy tymi utworami nie dostrzegłem. W krótszym utworze Maryja opisana jest jedynie w pierwszej strofie i dlatego jej opis jest mało dokładny i niema w nim wielu szczegółów. W Lamencie Świętokrzyskim matce Jezusa jest poświęcone osiem zwrotek i dlatego jej opis jest bardziej dokładny. Maryja z dłuższego wiersza mówi do ludzi a w Bogurodzicy wierni zwracają się do Matki Bożej. W opisie zawartym w tekście Bogurodzicy Maryja opisana jest jako matka Boga, lecz równocześnie jako dziewica. Nie jest to zwykła kobieta, lecz wybrana przez Boga na matkę Jezusa. Ma duży wpływ na decyzje, które podejmuje Jezus i dlatego wierni się do niej zwracają ze swoimi prośbami i kłopotami. Opisane jest to w drugiej strofie wiersza. Jest daleko od ludzi, którzy się do niej modlą, lecz wysłuchuje ich próśb. W Posłuchajcie bracia miła… autor opisał Maryję jako postać śmiertelną, normalną kobietę, która porodziła syna. Została jednak wyróżniona przez Boga tym, że porodzonym przez nią synem będzie Jezus Chrystus syn Boży. Jest kochającą ludzką matką, która opłakuje śmierć syna na krzyżu. Gotowa jest ulżyć synowi nawet za cenę swego życia, lecz to jest nie możliwe, bo Jezus wisi za wysoko. Ma żal do Boga, że skazał ją na takie cierpienie. Uważa, iż archanioł Gabryjel ją okłamał, bo mówił, że będzie szczęśliwa, gdy porodzi syna. Pragnie podzielić się swoim cierpieniem i prosi ludzi o współczucie.

Po przeczytaniu tych dwóch tekstów od razu uwidacznia się nam fakt, iż te wiersze mają więcej różnic niż podobieństw. W Bogurodzicy Maryja to matka, patrząca z nieba na poczynania ludzi, którzy się do niej modlą. W Posłuchajcie bracia miła… Maryja to kobieta ludzka, która cierpi, ponieważ utraciła swego ukochanego, jedynego syna.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:16)

dzieeeeki za ta prace :*

Gramatyka i formy wypowiedzi